30.03.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Краще — профілактика

Хочу нагадати всім про таке захворювання як туберкульоз.
Статистика свідчить, що за 9 місяців 2019 року та за 9 місяців 2020 року в порівнянні — захворюваність зменшилась на вперше діагностовані форми туберкульозу в 2-3 рази! Вишгородський район, наприклад: 2019 р. — 31 випадок (з них 8 ВІЛ-інфікованих), 2020 р. — 16 (з них 8 ВІЛ-інфікованих). Що це, настало благополуччя нарешті чи просто банальне недовиявлення?! При наближенні похолодань стане відразу зрозуміло.
Нині, в період епідемії коронавірусу і величезної кількості пневмоній різної етіології, через певні карантинні обмеження та ще низку факторів дійсно відбувається недовиявлення: пацієнти або не мають декларації із сімейним лікарем, або бояться йти до лікарні, бояться та соромляться сказати чи подумати про туберкульоз та ВІЛ, не довіряють нікому, займаються самолікуванням; через дистанційку зникла потреба керівників закладів контролювати періодичні ЩОРІЧНІ медичні огляди. Тобто, профілактичне виявлення — близьке до нуля.
Зростання безробіття теж впливає на це. У людей знизився рівень матеріально-побутового забезпечення, у багатьох відсутнє адекватне самокритичне мислення щодо себе. Незадовільне харчування, вірніше раціон та кратність, сон, спосіб життя, стреси… Тож, як лікар-фтизіатр, я пропоную, надання анонімної консультативної допомоги в діагностиці, встановленні діагнозу та в лікування і туберкульозу легеневих та позалегеневих форм, ВІЛ/СНІД-асоційованої патології, також надання чіткого алгоритму дій у постановці на диспансерний облік при певних труднощах, що склались у людини. І то все зветься пацієнт-орієнтований підхід, початок! Конфіденційність гарантовано, інформативність буде об’єктивною!
Також слід наголосити на елементарному, що повинен знати кожен: 1. Рентгенологічне обстеження органів грудної порожнини у дорослих — щорічно.

  1. Звернення до сімейного лікаря для огляду та проходження анкетування при появі кашлю більше 3-х тижнів, слабкості, швидкій втомі, пітливості, втраті маси тіла, тривалому субфібрилітеті.
  2. При незахищених статевих стосунках, епізодах контактів із кров’ю тощо — періодичне тестування на ВІЛ та гепатити В, С.
  3. Якщо в сім’ї чи серед родичів хтось хворів/хворіє на туберкульоз — зверніться до сімейного лікаря, повідомте йому про те, адже ви — в групі підвищеного ризику.
    Не хворійте. Краще — профілактика, і заздалегідь!
    Вадим ГОРДІЄНКО, лікар-фтизіатр