29.03.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Гідний вибір – заможна громада

Тетяна БРАЖНІКОВА: «Усе має робитись
за принципом: нічого для нас без нас»

З кожним днем виборчі перегони-2020 набирають усе більших обертів. Нагадаємо, новостворені громади – ОТГ – після адміністративної реформи отримають шанс жити і розвиватися абсолютно по-новому – абсолютно самостійно. На місцевому рівні за умов децентралізації більше лишатиметься коштів на місцях. І кожна окрема громада зможе розвиватися незалежно. Її майбутній добробут великою мірою залежатиме від того, кого оберуть люди собі у керманичі. Тобто, від голів ОТГ та депутатів місцевої ради. Тож – час знайомитися із кандидатами і кандидатками.
Тетяна БРАЖНІКОВА – знаний у Вишгороді молодий політик, секретар Вишгородської міськради. Її у місті знають, як принципового юриста, відповідального посадовця і чуйну людину. За нею – десятки соціальних проектів та ініціатив, її підтримують громадські організації, інтелігенція міста, підприємці, а ще — прості люди. Бо вона багато кому з них допомагала, підтримувала як фаховою порадою, так і добрим словом. З нею і познайомимося ближче. Поговоримо і про її плани, і про її стратегію, і, звісно, про команду, з якою вона йде на вибори…

— Тетяно Олексіївно, в першу чергу дозвольте поцікавитись: від якої політичної сили збираєтесь брати участь у виборах? І чому Ви прийняли таке рішення?
— Йти на вибори вирішила від партії влади, іду разом зі своєю командою. Таке рішення прийняла після численних порад з родиною, друзями і з командою, з якою вже п’ять років працюю. Моє рішення підтримали усі. І мотив тут один – не занапастити нові перспективи для рідного Вишгорода, в першу чергу, і для нашої майбутньої новоствореної громади. Зрозуміло, що коли керівництво громади у партії, яка при владі, у окремих територій з’являються додаткові можливості для участі у різноманітних державних програмах, в таких як, приміром, Президентська програма «Велике будівництво» і подібних їй.  
Загалом же, своє рішення про балотування на посаду голови Вишгородської ОТГ я розглядаю через призму великої відповідальності перед земляками. Громада житиме у нових реаліях – отримає додаткові важелі управління та фінансові ресурси. І я щиро переконана, що Вишгородська громада заслуговує не лише на те, аби вирішити наболілі питання інфраструктурного дисбалансу — на те, що найбільше хвилює людей, — транспортні проблеми, хаотична забудова міста тощо. Але й на реальні прориви у своєму розвитку. Люди стомилися виживати, хочуть повноцінного життя, не гіршого, ніж за кордоном. Досягти того прориву можливо лише завдяки спільним зусиллям усієї громади і командній роботі керманичів ОТГ. І в цьому плані підтримка на всіх щаблях управління буде не зайвою. 
— Про свою команду розкажіть…
— Команда, яку я веду на вибори, це місцеві люди, з більшістю з яких працюю вже більше п’яти років. Серед них — діючі депутати, з якими співпрацювали упродовж останньої каденції, керівники громадських організацій, голови ОСББ, представники різних галузей. З ними ми знайомилися під час обговорення їхніх соціальних проектів, ініціатив, під час засідань постійних депутатських комісій. А враховуючи те, що ми однодумці у більшості питань та напрямків, то ми сьогодні об’єдналися в одну команду. І разом йдемо на вибори. 
Мушу зауважити, що всі вони — професіонали своєї справи. Серед них чимало і фахівців у галузі освіти, спорту, управлінців органів місцевого самоврядування. Є в нашій команді і лікар, якому не треба вивчати проблеми вітчизняної медицини, бо він їх знає зсередини. Тобто, у нашій команді люди представляють різні групи суспільства. Практично усі вони мають уявлення  про те, як мають розвиватися ті чи інші галузі життя на рівні місцевої громади, у них є бачення реформ і в економіці, і в медицині, і в освіті, і вони, що дуже важливо, добре розуміють, як ті реформи реалізовувати на місцях. 
І наш головний мотив — це сповна використати нові можливості для міста та громади. І це нас об’єднує…
— Балотуватиметесь на посаду очільника ОТГ? 
— Так, рішення прийнято. Я балотуюсь на голову Вишгородської об’єднаної територіальної громади і веду з собою сильну команду. Це професійні, досвідчені, відданні своїй справі люди, що хочуть працювати на громаду та служити їй. 
— З чого почнете, якщо люди Вас підтримають?
— Ми вже почали роботу над Стратегічним планом розвитку майбутньої громади. Найближчим часом представимо його для обговорення виборцям та врахування їхніх думок.
Додам, що одним із моїх принципів управління, яким керуюсь, зокрема, і на посаді секретаря ради, це долучення громадськості до прийняття рішень. Тобто, я вважаю, що нічого не повинно робитися для когось без когось. Чи інакше, усе має робитись за принципом: нічого для нас без нас. Я переконана, що якщо треба щось ефективне для громади зробити, треба почути думку тієї ж громади, тих, для кого ти це робиш. 
Тому, звичайно, Стратегічний план, над яким працює команда, ми б хотіли обговорити з громадськістю, аби перед тим, як його реалізовувати, врахувати думки населення. Після виборів наступного ж дня почнемо реалізовувати цей Стратегічний план.
— Як зробити діяльність нової ради максимально відкритою для людей, а громаду – більш активною у житті ОТГ? 
— Перебуваючи на посаді секретаря ради, я керувалась принципом відкритості до людей та публічності, турботи про них, співпрацювала, зокрема з громадськими організаціями в багатьох напрямках, не обираючи якийсь один. Знову ж таки, діючи за принципом: нічого для нас без нас. Це залишається моїм пріоритетом у роботі. Я бачу це основою основ у прийнятті управлінських рішень. Наша громада багата на активних та небайдужих, і завдання влади допомагати їм та мотивувати цих людей до співпраці. Якщо люди бачать, що влада співпрацює з ними, вони стають більш активними, більш мотивованими, бо бачать результати своєї ж роботи. І тоді, відповідно, ще наполегливіше долучаються до цього процесу. 
Разом зі своєю командою я була автором проекту «Громадський бюджет», так званий бюджет участі громади у місті Вишгороді. І ми на практиці, на власному прикладі бачили, як активність суспільства за таких умов зростає, люди долучаються і пропонують свої ідеї. У нас навіть реалізовувалися ідеї не в рамках «Громадського бюджету». Самі ж розумієте, кошторис проекту, на жаль, був обмеженим і дуже скромним. Але ця комунікація працює і дає потужний ефект. Я упевнена, що при підготовці міських заходів, розробці проектів будівництва, реконструкції об’єктів інфраструктури тощо до публічного обговорення варто залучати і громадські організації, і спеціалістів за напрямком, і пересічних громадян. Саме такий механізм співпраці робить громаду активною.
— Тетяно Олексіївно, відчувається, Ви – не новачок в управлінській справі, володієте «предметом», як кажуть, вмієте вести за собою людей, створили команду, навколо Вас чимало однодумців… Як Ви прийшли в політику? 
— На виборах 2015 року… Була обрана депутатом. І депутатський корпус підтримав мене на посаду секретаря ради. З того часу я — в місцевому самоврядуванні і в політиці. 
А до того досить тривалий час – більше десяти років — працювала юристом. Окрім юридичної практики, була ще й юридичним волонтером. Тобто, певний час на тиждень присвячувала безкоштовним консультаціям, допомагала людям, у яких не було можливості отримати фахову правову підтримку за гроші (не могли собі найняти адвоката).

Якось до мене прийшли спортсмени, які захищали навчально-спортивну базу на території нашого міста. У них були підозри щодо можливого рейдерського захоплення, говорили, що закладу зумисне не дають можливості розвиватися, що базу ведуть до банкрутства. Вони просили мене вивчати юридичні документи, шукати шляхи, як це зупинити. Ми з’ясовували, як певній спільноті оформити право власності на землю, на об’єкти нерухомості. Довелося обговорювати й питання повноважень органів місцевого самоврядування, зокрема, районної ради, міської, в чому різниця між ними. Якраз через рік після тої ситуації повинні були бути вибори і, спілкуючись із представниками влади, ми відчули, що нас, можливо, й слухають, але точно — не чують! Багато хто з нас тоді поставив собі за завдання змінити відношення влади до людей. Добитися того, аби люди могли приходити до державних структур, як до своїх слуг… 
І ще один цікавий, «знаковий», як на мене, епізод з мого життя. У перші ж дні, як я прийшла на посаду, друзі-спортсмени, з якими я командою йшла тоді на вибори, подарували мені картину зі словами Андрея Шептицького: «Хто має владу, мусить дбати про добро тих, кому служить…». До того цей вислів я роздрукувала на невеликому аркуші у нас в офісі, а потім і у виборчому штабі. Він і досі є для мене визначальним. Нагадаю, що 2015-й був оголошений роком на честь 150-річчя від дня народження відомого на увесь світ митрополита Української греко-католицької церкви, якого ще називали Праведником народів світу. Його ж послання слушно вважають «скарбницею порад для церковних і державних лідерів і просто свідомих громадян»…
За ці п’ять років роботи я переконалась, що робота в органах місцевого самоврядування – це, дійсно, служіння. Не кожній людині це дається, деякі сходять з дистанції, бо це, направду, не завжди вдячна робота. Але, якщо ти сприймаєш цю роботу як свою місію, то просто це робиш… І все.
Ця робота, відверто, приносить мені задоволення, бо я й справді «служу». Людям, громаді, своїм землякам. І хочу застосовувати свої знання, вміння саме задля поліпшення життя людей. Мені подобається працювати для людей, відчувати і бачити результат своєї роботи. Конкретно у своїй громаді, день за днем… 
— Тож управлінського досвіду у Вас вдосталь. І можна сказати, що в місцевому самоврядуванні зможете зробити більше для громади, аніж на посаді юриста?
— Так, упевнена, що так.
— Маєте вже власну програму на вибори? Розкажіть про своє бачення перспектив розвитку Вишгородської ОТГ…
— Я б сказала так: зараз у кожного кандидата буде своя виборча програма, і я не є виключенням. Зрозуміло, що кандидати, які балотуються на голову ОТГ або в депутати, моніторять проблеми на своїх округах, в громадах. І всі – «ЗА все добре і ПРОТИ всього поганого»…
Я б хотіла зупинитися не стільки на самій програмі, і не на тих речах, які, упевнена, будуть в усіх програмах кандидатів. Я б хотіла зупинитись на  принципах, які сама сповідую. Зокрема про те, що в основі всіх управлінських рішень повинна стояти ЛЮДИНА, мешканець громади і інтереси громади. Тобто, інтереси громади повинні бути в основі всіх управлінських рішень органу місцевого самоврядування. І звичайно ж, голови ОТГ. Все інше має похідний характер. І програми, і стратегії, і бачення перспектив розвитку громади. 
— І все ж?..
— Якщо говорити про конкретні проблеми нашої громади, то одна з основних, про яку говорять всі, – це недостатньо розвинута інфраструктура, як соціальна, так і інфраструктура мереж (каналізаційних, водопровідних, електричних і таке інше). Треба промоніторити стан усіх мереж і шукати кошти на їх ремонт, відновлювати, нарощувати їхні потужності.
Не вистачає садочків, шкіл, діти навчаються у переповнених класах… Зрозуміло, якщо ми ставимо людину, дитину в основу Стратегії, то й відштовхуємось від соціальних пріоритетів. Треба розв’язувати «базові» проблеми, щоб такі речі як освіта, медицина, соціальний захист були якісними… 
Тож, як мати, жінка, мешканка Вишгорода, яка знає про проблеми міста не з чуток, звісно, пріоритетними вважаю соціальні інфраструктурні проекти: дитсадочки, школи, центри розвитку дітей, навчально-спортивні бази і таке інше…
— Маєте план залучення інвестицій, в тому числі іноземних, для розбудови та економічного зростання майбутньої ОТГ? 
— Це одна із стратегічних цілей нашої команди. Ми в перші ж дні роботи будемо створювати або окремий структурний підрозділ по залученню інвестицій, отримання грантів, або спеціальну Агенцію, яка займатиметься виключно цим питанням. Сьогодні інші громади, навіть у Київській області, дуже просунулись в цьому питанні, і нам треба їх вже наздоганяти. Додаткові кошти і можливості громаді конче необхідні. В тому числі і позабюджетні, інвестиційні і таке інше…
— Що, на Вашу думку, потрібно впроваджувати в реальних секторах економіки для збільшення кількості робочих місць та зменшення відтоку молоді з території громади? 
— Вишгород – місто-супутник столиці. Тому, звісно, молодь їде до Києва, бо там більше можливостей для працевлаштування. І від цього нікуди не подітися. Але в той же час можна і на своїй території створювати привабливі нові робочі місця. Проблему безробіття та створення нових робочих місць можна вирішити, зокрема, шляхом стимулювання розвитку малого та середнього бізнесу. І тому достатньо прикладів навіть у нашому рідному місті. От, приміром, один із моїх знайомих – мій однокласник, до речі, і мій ровесник, разом із родиною створив ВОРК-простір. Чогось подібного вже давно бракувало у Вишгороді. Він – спромігся і навчився на цьому заробляти. Тобто, можливості для розвитку є, можливо, треба просто належно підтримувати подібні ініціативи. Є певні механізми, здатні дієво стимулювати підприємницьку діяльність: спеціальні стипендії, пільгове кредитування і таке інше….
— Це втримає молодь вдома, вважаєте? 
— Однозначно, треба щось робити. Є вже й конкретні напрацювання у цьому напрямку. Наша команда, наприклад, пропонує створити міську Координаційну раду з трудових ресурсів. До неї залучити роботодавців, органи місцевого самоврядування, службу зайнятості, навчальні заклади. Організовувати круглі столи, зустрічі з роботодавцями з метою створення реальних механізмів забезпечення самозайнятості. Зробити цю роботу системною та комплексною, було б бажання. 
Сьогодні ми тільки почали співпрацювати з молодіжними організаціями, одним із перших наших спільних проектів був проект впровадження стипендій для талановитих дітей та обдарованої молоді. В планах — розробка стратегії забезпечення зайнятості молоді, затвердження міських програм для підтримки та мотивації талановитих та  обдарованих дітей, системна співпраця з молодіжними організаціями, забезпечення практичної підготовки та стажування молоді в органах місцевого самоврядування, на підприємствах і в організаціях громади. 
Для цього необхідно створити сприятливий інвестиційний клімат, впровадити нові напрямки розвитку бізнесу та підприємництва. Щоб зменшити відтік молоді, необхідно створити умови для самореалізації членів міської громади, підтримки та мотивації для підростаючого покоління. 
— Яким чином місцевими ресурсами майбутньої ОТГ можна покращити стан медицини, освіти, загалом соціальної сфери майбутньої територіальної громади? 
— Зараз в усіх громад, у зв’язку з децентралізацією влади, з’явиться унікальний шанс отримати нові фінансові можливості. Так, скажімо, наша громада може збільшити надходження до місцевого бюджету щонайменше удвічі. Це — перше джерело збільшення надходжень до бюджету громади. Крім того, ми розраховуємо на участь у державних програмах, оскільки передбачена співпраця з усіма органами влади. Це — отримання субвенцій із обласного, державного бюджетів. Також розраховуємо на залучення інвестицій і грантів, бо ця робота останні п’ять років, зокрема, в нашому місті не була системною або комплексною. Адже інші громади цими грошима вже успішно й активно користуються, а ми не гірші за інші громади. Треба тільки налагодити цю роботу.
Звідси й суттєве покращення фінансування медицини, освіти та загалом соціальної сфери. Головне — це прозорий, відкритий та справедливий розподіл бюджету та позабюджетних коштів.  
— Щемливе питання можна? 
— ?..
— Зараз Вас асоціюють як невід’ємну частину команди діючого голови Вишгорода. Чи продовжите співпрацю з командою, яка зараз працює з діючим мером? Чи залишите при посадах спеціалістів, які забезпечують функціонування та життєдіяльність міста зараз? 
— З міським головою ми зайшли в 2015 році в міськраду від різних політичних сил. Мене було обрано секретарем ради за поданням міського голови, але депутатським корпусом. Протягом останніх п’яти років я не мала нарікань на свою роботу ні від керманича міста, ні від депутатів. Виконувала обов’язки секретаря ради, голови опікунської ради. Проте, не буду приховувати, що, як у депутата, під час голосувань на сесіях, у мене були відмінні погляди на ті чи інші напрямки стосовно розвитку нашого міста і було інше бачення деяких управлінських рішень. Не завжди я поділяла й думку міського голови. Проте, я з повагою відношусь до вибору громади (обрання міського голови, — ред.). Я пояснювала свою позицію, але ми залишалися кожний при своїх поглядах. Це не заважало мені працювати і виконувати свої посадові обов’язки, як секретаря ради – готувати сесії, спілкуватись з людьми, забезпечувати публічність ради. 
Наразі, наша каденція добігає кінця і я вважаю логічним, що ми пропонуємо громаді кожен свої плани подальшого розвитку громади і своє бачення стратегії. Тому кожен може бути обраним і кожен має право обирати. 
— А щодо співпраці з тими, хто зараз працює в команді мера? 
— До співпраці з людьми, які мають щире бажання працювати на громаду і поділяють мої погляди на її розвиток, я, звісно, готова. Є спеціалісти, яких я дуже хотіла б бачити серед своїх однодумців. Я знаю їх фаховий рівень і радо привітала б у своїй команді. 
— І, наостанок, Ваші побажання читачам газети – жителям Вишгородської громади… 
— Перш за все, я хочу подякувати всім за підтримку, розуміння, конструктивну критику та співпрацю протягом останніх п’яти років. Саме люди, громада надихнули мене рухатись далі. Саме люди дали мені розуміння того, що ця робота є моїм покликанням. Їхня підтримка мотивувала мене балотуватись і в кандидати в депутати, і на голову Вишгородської  ОТГ для подальшої роботи в місцевому самоврядуванні на благо своєї громади. 
Ще я б хотіла побажати усім своїм землякам критичного мислення під час цих виборчих перегонів.
А взагалі-то, щиро бажаю всім миру, добра, злагоди, міцного здоров’я, сімейного затишку і достатку. А нашій громаді — гармонійного розвитку та процвітання…
Записала Ірина ПОЛІСЬКА