31.03.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Перетворити сміття на ресурс

Таку мету поставила перед собою команда «Європейської Солідарності» Вишгородського району, ініціювавши розробку Стратегічного плану поводження з твердими побутовими відходами.
Вишгородський партійний осередок «Європейської Солідарності», маючи за мету широкомасштабне поліпшення організації інфраструктури та поліпшення життя мешканців міста і району, вже сьогодні акцентує свою увагу на глобальних проблемах. У першу чергу, мова йде про вирішення екологічної проблеми, невід’ємною складовою якої є поводження з твердими побутовими відходами.
Під час круглого столу із залученням представників влади та еко-громадськості, який відбувся 22.09.2020, було розглянуто проблему у розрізі міста, об’єднаної територіальної громади та району загалом. Адже вона — з розряду тих, яку неможливо вирішити виокремлено в якомусь одному населеному пункті, і, крім того, вимагає одночасної уваги до цього питання на рівні Київської обласної ради.
Досвід європейських країн свідчить, що переробка та утилізація побутових відходів можуть бути не збитковими, а навпаки — давати прибуток — через переробку на папір, на матеріали, на добриво, на паливо. Картина у Вишгороді та інших населених пунктах району значно відрізняється від європейського досвіду і виглядає наступним чином: у Вишгороді та Петрівцях більш-менш налагоджується роздільний збір сміття. Частково навіть встановлені баки для роздільного сортування побутових відходів. І мешканці вже навіть потроху призвичаюються до того, що в різні контейнери потрібно класти скло, папір, пластик.
Але з часом ентузіазм згасає, адже доволі часто комунальники не звільняють контейнери вчасно, і пакети доводиться ставити поруч них просто на землю, додатково засмічуючи територію.
Чому? Тому що не налагоджений системно процес подальшої логістики та утилізації.
Мимоволі виникне запитання — навіщо сортувати сміття, якщо його все одно частково вивезуть на полігон, а не відправлять на переробку?
Партійці «Європейської Солідарності» переконані, що на часі — розробка Стратегії поводження з побутовими відходами. Вона повинна включати в себе три рівні — міський, об’єднаної територіальної громади та загальнорайонний. І передбачати кілька аспектів — сортування, складування, вивезення, захоронення та переробку твердих побутових відходів.
Дмитро ЛИКОВ: «Нині маємо в районі, в основному, лише складування, вивезення та захоронення сміття. А Стратегія передбачить їх сортування та переробку, а, значить, і шляхи прибутку, і шляхи витрачання коштів. За великим рахунком, екологія — це крок до здоров’я. І потрібна консолідація сил — ОТГ, районної ради, обласної ради та облдержадміністрації, щоб такі кроки стали реальністю».
Михайло ЯКИМЧУК: «Сортування відходів не повинно закінчуватись на підвезенні до полігону. Громадяни мають бути певними, що їх зусилля не марні, зібране в окремі контейнери сміття буде відправлене на переробку і принесе не тільки екологічну користь, але навіть певний фінансовий прибуток громаді. Ми повинні інтерпретувати на район європейський досвід з тим, щоб відправлені на переробку відходи становили щонайменше 60-70 відсотків від загалу».
Ганна ПОЛІЩУК: «Стратегія повинна передбачати, що буде налагоджена відповідна інформаційна робота серед населення. Зокрема, що побутові відходи треба належним чином підготувати, перш ніж опустити в контейнер. Наприклад, папір, картон, пластикові пляшки — спресувати. Вже з дитячого садочка діти повинні навчатись бережного ставлення до екології. Зокрема, і через поводження із сміттям. Наше завдання — перетворити сміття на ресурс».
Ірина ВОЙКО: «Варто більше уваги у Стратегії зосередити на організації органами місцевого самоврядування інформаційної роботи у громадах, роблячи наголос на тому, що наш район — рекреаційний. Спалювання листя, створення несанкціонованих сміттєзвалищ, засмічення прибережних зон наносить значну шкоду водним ресурсам, зонам відпочинку, всьому природному сере-
довищу».
Ростислав КИРИЧЕНКО: «Стратегія поводження з твердими побутовими відходами — це, по суті, екологічна стратегія, реалізація якої впливатиме на наше майбутнє. І тому вже на етапі дошкільного і шкільного виховання потрібно закладати уважне і бережне ставлення до природи, стимулювати відповідне поводження з побутовими відходами через його сортування. Своєрідною мотивацією може стати система балів, яка буде цікавою для дітей та молоді, та ще й, у підсумку, відповідно винагороджуватиметься».
Андрій ПЕЩЕРІН: «Стратегію потрібно прописати у двох рівнях — сільському і міському. Адже, скажімо, у сільській місцевості складніше розташувати баки для роздільного сортування побутових відходів так, щоб це було зручно для мешканців, а органічних відходів викидається набагато менше, аніж у багатоповерхівках. У сільській місцевості потрібні проміжні невеликі контейнери. У місті — зручно розташовані згідно з розрахунками по кількості населення та доступності баки для роздільного сортування. І тоді буде набагато легше організувати їх систематичне вивезення і відправлення на переробку. Сортування маємо передбачити і попереднє на етапі збору (баки), і вже на полігоні (сортувальна лінія).
Сьогодні ми ініціювали вивчення питання поводження з твердими побутовими відходами в загальнорайонному масштабі. У підсумку буде напрацьований стратегічний документ, який передбачатиме не тільки можливості роздільного сортування, а й (і це головне!) переробки твердих побутових відходів з відчутним економічним ефектом. Крім того, маючи Стратегію, зможемо впевнено розраховувати на підтримку Київської обласної ради, а також звертатись за отриманням грантів, підтримкою донорських організацій. Інвестиції у цю справу відкриють шляхи для проектів, що будуть на користь всім Об’єднаним територіальним громадам нашого району».
Галина МАКАРЕНКО