29.01.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Молодь — потужний ресурс для розвитку держави!

Молодіжні ініціативи та організації — важлива складова розвитку сучасної держави. Ми всі хочемо бачити юних освічених людей, які рухатимуть країну вперед, будуть фахівцями у своїй справі та підніматимуть рівень держави на міжнародній арені. Проте здебільшого не готові для цього докладати максимум зусиль. Тож, починати треба з простого — перш за все, міська та сільська молодь повинна отримати однакові можливості для самореалізації. Відповідно, потребує змін і система виховання молоді. Вона має стати неформальною та ефективною.
Сьогодні Міністерство молоді і спорту активно працює над затвердженням «Концепції Державної цільової соціальної програми національно-патріотичного виховання на 2020-2025 роки». Ця програма повинна стати гарною платформою для всебічного розвитку молоді і допомогти молодим людям реалізувати себе у різних сферах, вирішити свої проблеми, знайти відповіді на багато запитань.
До кінця року Уряд планує запустити програму мобільності молоді між регіонами України. Головна місія проекту полягає в тому, щоб навчити молодіжний актив існуючих інструментів і практик, як спільно з місцевою владою, шляхом утворення молодіжних просторів та інфраструктури, молодіжних консультативних органів та громадських організацій самореалізовуватися і розвивати громаду навколо себе. Зокрема, це розвиток самоврядування та органів самоорганізації, формування нової ідентичності та ребрендингу міста/громади/села, розбудова інфраструктури соціальних інновацій, сприяння зростанню довіри та соціальної згуртованості, а також активізація соціального підприємництва та сектору креативних індустрій.
В Україні створено 187 молодіжних центрів комунальної форми власності та понад 700 молодіжних хабів і просторів приватної форми власності. Це унікальні установи, що сприяють розвитку молодих людей, громадянській освіті, популяризації здорового способу життя, волонтерства, молодіжному підприємництву, підвищенню рівня мобільності молоді тощо. Їхні напрями роботи формуються відповідно до потреб та інтересів молодих людей конкретного населеного пункту.
Завдяки партнерству Мінмолоді і спорту з Міністерством цифрової трансформації України в рамках проєкту «Дія. Цифрова освіта» розширено функціональні можливості молодіжних центрів в Україні, щоб кожна молода людина змогла підвищити свій рівень цифрової грамотності, була конкурентоспроможною та відповідала запитам ринку.
Як бачимо, молодіжна політика врешті перестає бути третім чи п’ятим завданням керівництва держави. Вона переростає в пріоритет, визнаний на національному рівні.
Якщо бути відвертими, за 29 років незалежності у нас майже не побудовано з нуля жодного об’єкта молодіжної інфраструктури. Протягом десятиліть як у містах, так і в селах уваги до потреб молоді приділялося дуже мало. Нині, з реформою децентралізації це питання може набути нового масштабу. Основними перешкодами, які створюються органами місцевого самоврядування для участі молоді у громадському житті, є ігнорування молодіжних ініціатив. У кращому випадку участь зводиться до залучення молоді в консультативні органи, де молоді люди не мають реальної можливості брати участь у практичному прийнятті рішень, а отже, маємо декларативність заходів та програм для молоді, які реалізовує місцева влада.
Але саме тепер настав час узяти під контроль ситуацію, яка існує, та запитати в молоді, яким чином потрібно реалізовувати державну молодіжну політику на місцях.
На моє переконання, сільська молодь першочергово потребує допомоги не тільки в організації цікавого та змістовного дозвілля, але й у пошуку шляхів самореалізації. У місті молодіжні організації та об’єднання — це більш звична справа. Молодь гуртується навколо спільних інтересів та ідей, започатковує різноманітні ініціативи та може реалізувати свій потенціал. Сільська молодь доволі успішно може впроваджувати такі ж проекти й у своїх населених пунктах, але до цього потрібно підходити комплексно.
Місцева влада повинна бути зацікавлена у сповільненні процесу відтоку молоді. У громадах, селах та селищах майже відсутні можливості для розвитку молоді. Школа, пришкільні гуртки, у кращому разі спортивні секції — ось і все дозвілля, яке їй пропонують. І чудово, якщо навіть такі можливості там є. Але чи достатньо цього? Звісно, ні. Ми повинні розуміти, що від того, які умови має молодь сьогодні, залежить завтра всієї країни. Саме тому громадам Вишгородщини, Іванківщини, Полісся, міста Славутича та й Київщини загалом необхідно створювати дієві програми для розвитку молоді. Але це повинні бути не номінальні програми для традиційного «+» або відписки у вищі інстанції. Треба йти від зворотного, не створити програму, а потім намагатися її реалізувати, «нав’язуючи» заходи, які не мали достатнього обговорення з молоддю та не задовольняють її запити. Потрібно проводити широке обговорення на місцях, цікавитися нагальними потребами та ініціативами молодих людей, найголовніше — не лише слухати, а й чути їх.
Якщо громада хоче, щоб молодь була відповідальною і включеною у життєдіяльність населеного пункту, потрібно почати зі спільного виконання першочергових завдань: визначення потреб, пріоритетів, складання плану дій, призначення кваліфікованої особи, відповідальної за молодіжну роботу, невеликих спільних ініціатив для початку, їх фінансування і створення простору для більших проектів.
Що ж у цьому напрямку можна зробити без великих фінансових зусиль? Щонайменше, подумати про змістовне дозвілля для молоді. Запланувати кінопокази під відкритим небом, семінари та тренінги з безпечної поведінки і розвитку важливих соціальних життєвих навичок (ефективне працевлаштування, управління особистим і сімейним бюджетом, взаємини з оточуючими та ін.), майстер-класи (фото-майстерність, відео-майстерність, здоровий спосіб життя, ораторське мистецтво тощо), проведення спортивно-навчальних заходів з патріотичного виховання дітей через залучення досвіду волонтерів АТО, залучення молоді до екологічних проектів на кшталт популяризації органічного виробництва та роздільного збору сміття. Завдяки корисним і змістовним заходам місцеве ком’юніті молодіжного активу буде створене дуже швидко.
Наступними етапами повинні стати якісна неформальна освіта (спрямована на поглиблення певних тем та всього того, чого не знайдеш у програмі шкільної освіти), створення умов для активізації молодіжного підприємництва, розвиток інституту волонтерства, які надаватимуть молодим людям можливість отримувати перший організаційний досвід і мотивацію особистісного зростання.
Ми повинні створити платформу інформування молоді про існуючі молодіжні програми, програми навчання за кордоном та гранти. Є необхідність також у консультаційних офісах для молоді — телефони довіри та юридичний супровід. Нашим завданням також є підвищення престижу робітничих спеціальностей, розробка мотиваційних програм для «пасивної молоді» та молодих людей з інвалідністю.
Яскравим прикладом підтримки і розвитку місцевої молоді є місто Славутич. Вже 27 років поспіль там проводиться Міжнародний фестиваль «Золота Осінь Славутича». ЗОСя дарує можливість молодим лідерам, активістам, тележурналістам, кореспондентам, фотографам, блогерам із різних країн відчути надзвичайний ритм життя обраних професій. Саме у Славутичі можна отримати неоціненний досвід розвитку молоддю ІТ-технологій, креативних та цифрових індустрій. Тож плануємо в рамках співпраці й обміну досвідом залучати молодь Вишгородщини, Іванківщини, Полісся та Славутича до спільних тематичних заходів.
Головне, щоб влада на місцях врешті усвідомила, що молодь — це потужний ресурс та рушійна сила розвитку громад! Вірю у нашу молодь!
Андрій АНІСІМОВ