21.03.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

«В гостях» у Азербайджану

Наталія КОВАЛЬЧУК,
учитель географії ВРГ «Інтелект»
ФОТО — автор, спеціально для «Вишгорода»

За традицією, учнів нашої школи у лютому запросив університет економіки і права «Крок» (м. Київ) на країнознавчий просвітницький фестиваль «Діалог культур: країни Азії». Захід організовувався за сприяння МОН України, шкіл-партнерів університету «Крок», Асоційованих шкіл ЮНЕСКО.
На підготовку було відведено небагато часу, та, коли я запропонувала учням презентувати на фестивалі одну з країн Азії, не почула від них ні нарікань на брак часу, ні на те, що попереду ЗНО, а тільки запитання Юлії Дон: «Мову якої країни вчити?» І закипіла робота.
Влада Коровай була головним режисером-постановником національного азербайджанського танцю. Ідеєю фестивалю перейнялися учні, котрі не брали участі у ньому, — Андрій Тітов і Олександр Несін. Вони увійшли до групи підтримки. Голова батьківського комітету 6-В класу Олена Морозова домовлялась про національні костюми.
Готуючись до заходу, ми дізналися про те, що Азербайджан — країна, яка вперше у світі почала добувати нафту зі свердловин (у 1901 році тут добували 50 % нафти світу). Це країна, що за кількістю грязьових вулканів випереджає всі країни світу, а вчені НАСА довели, що азербайджанські грязьові вулкани ідентичні тим, які на Марсі.
Саме тут, на нафтових свердловинах країни, брати Нобелі розпочали свою трудову діяльність. Нафтовий капітал становить 12 % вартості Нобелівської премії. Про діяльність родини Нобелів свідчать побудовані ними житлові квартали Баку, що тішать око красою, комфортністю, затишком.
Учні ознайомились із визначними місцями Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО — Бакинським Акрополем ХVI-XVII ст; Гобустаном — пам’ятником первісного мистецтва наскельних малюнків, яким понад 40 тис. років; найпоширенішим видом класичного мистецтва — килимарством. Всі були у захваті від проекту (кращого в Європі) Кришталевого палацу, побудованого для Євробачення-2012.
І ось ми в університеті на святковому концерті з нагоди відкриття фестивалю. На сцені — найрізноманітніші види мистецтв: гості з Казахстану та АОЕ грали на національних музичних інструментах; представник Туреччини співав пісню під власний супровід; від Азербайджану виступав народний артист Азербайджану та України Гурбан Абассов; представник Бурятії продемонстрував горловий спів. Влад Рябець записав його на телефон, і на моє питання, чи сподобався тобі цей художній номер, відповів: «Та це ж хіт 11-Б!» А далі стихія наших дівчат — східні танці: китайський танець з мечем, арабський «халіджі», азербайджанський «ялли».
У фестивалі взяли участь представники 65 шкіл України, які після урочистої частини в окремих аудиторіях представляли народні звичаї, традиції та пам’ятки ЮНЕСКО країн Азії.
Гостем нашої секції була секретар Посольства Республіки Казахстан в Україні п. Жаксилик Ботажан. У своїй промові вона наголосила на необхідності проведення таких заходів — вони розширюють знання про культуру країн, зміцнюють дружбу і братерство.
Виступ учнів нашої гімназії на секційних засіданнях запам’ятався слухачам чіткістю, грунтовністю, глибиною історичних моментів країни Азербайджан.
Це був виступ красивих українців із загадковою східною посмішкою.
А далі нас чекали таємниці турецького національного мистецтва малювання по воді — ебру. Жоден малюнок, виконаний нашими дітьми, не був схожий на інший. Кожен з них ніби віддзеркалював красу дитячої душі.
А я згадувала, як ми, молоді педагоги далеких 1980-х років, цей вид мистецтва, не знаючи його коріння, використовували у школах — у звичайну воду в широкому посуді набризкували олійну фарбу 2-3 кольорів і вмокали альбомні листи. Потім їх висушували, покривали лаком і наклеювали на панелі у класах, коридорах. Це створювало ефект «мармурової» плитки. Було красиво, стильно і дешево! А вид мистецтва ебру передавався із вуст в уста і пристосовувався до місцевих умов.
…Пізно увечері поверталися ми до Вишгорода. Найменша учасниця фестивалю сказала: «Як все було красиво, і як швидко закінчилась ця казка». Це дійсно так.
А від себе додам щиру подяку учням гімназії — Владі Коровай, Юлії Сидоренко, Юлії Дон, Юлії Морозовій, Владу Рябцю.