28.05.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Добровільно не можна примусово

Прочитавши назву статті, виникає питання: де в назві не вистачає розділових знаків? Дійсно, назва спонукає до цього логічного запитання, оскільки несе в собі двозначність та незрозумілість. Така ж незрозуміла ситуація склалася і у відносинах між громадою села Демидів, Київською обласною державною адміністрацією, Міністерством розвитку громад та територій України і Кабінетом Міністрів України.
У грудні 2017 року мною було ініційовано зібрання жителів села Демидів для обговорення ситуації, яка склалася довкола формування об’єднаних територіальних громад. Результатом обговорень стало підготовлене учасниками зібрання звернення на ім’я голови Демидівської сільської ради Дідка О.В. з проханням проведення подальших юридичних дій щодо створення альтернативного та більш вигідного для розвитку села варіанту об’єднання ніж Димерська об’єднана територіальна громада, яка була запропонована Перспективним планом формування територій громад Київської області, затвердженим розпорядженням КМУ від 18.11.2015 р. № 1206.

У період до 27 березня 2019 року з боку Демидівської сільської ради було подано кілька ініціатив щодо об’єднання навколо Демидова сусідніх сіл. Але з неозвучених причин на запрошення ніхто не відгукнувся і відповіді не надав. А 27 березня 2019 року стало для нас днем початку рішучих дій у боротьбі за своє право на розвиток. Після статті в газеті «Моя Вишгородщина» № 3 (19) від 27.03.2019 р., в якій було написано те, що: «термін, коли можна було об’єднатися, уже минув» і, відповідно, Демидів буде позбавлено права на добровільне об’єднання, і цим правом скористається «комісія» на свій розсуд. Така «перспектива» була неприпустима і образлива для громади села. В екстреному порядку були підготовлені звернення на ім’я голови Демидівської сільської ради Дідка В.О. та на ім’я міського голови м. Вишгорода Момота О.В. з проханням сприяти об’єднанню територіальної громади села Демидів у Вишгородську об’єднану територіальну громаду з адміністративним центром у місті Вишгороді. Дані звернення були підкріплені 437 підписами.
З метою якнайбільшого привернення уваги до ігнорування позиції громади села Демидів додатково були подані звернення до Вишгородської районної державної адміністрації та кілька звернень до Київської обласної ради, також було повідомлено про дану ситуацію Вишгородську районну раду та Київську обласну державну адміністрацію. Було підготовлено пропозицію від депутатів Демидівської сільської ради, підписану 11 з 14 депутатів щодо входження Демидова до складу Вишгородської ОТГ. Відповідно, результатом ініціативи було прийняття рішення Демидівською сільською радою щодо схвалення проекту змін до перспективного плану формування Вишгородської об’єднаної територіальної громади Київської області у складі: Вишгородської міської ради, Демидівської сільської ради, Козаровицької сільської ради, Лютізької сільської ради, Новопетрівської сільської ради, Синяківської сільської ради, Старопетрівської сільської ради та Хотянівської сільської ради з адміністративним центром у місті Вишгороді.
За час до 23.04.2019 року отримали кілька відповідей. Виконавчий комітет Вишгородської міської ради порадив нам звернутися до Київської обласної державної адміністрації, Вишгородська районна державна адміністрація звернулася до Департаменту містобудування та архітектури Київської облдержадміністрації з проханням врахувати викладені у нашому зверненні пропозиції при формуванні перспективних планів об’єднаних територіальних громад.
Чому час до 23.04.2019 року? Саме в цей день головою Київської обласної державної адміністрації Терещуком О.Д. було подано лист на ім’я голови Київської обласної ради Старикової Г.В. з проектом змін до перспективного плану формування територій громад Київської області, в якому село Демидів входило до складу Вишгородської об’єднаної територіальної громади. У складі якої також були сільські ради Козаровичів, Лютежа, Нових Петрівець, Синяка, Старих Петрівець, Хотянівки та міська рада міста Вишгорода.
Для нас, громади села Демидів, ця новина подарувала довгоочікуване відчуття оптимізму та надію на розвиток.
І оскільки наступний крок до прийняття стратегічно важливого для нас рішення був за Київською обласною радою, я вирішив звернутися до голови обласної ради Старикової Г.В. з проханням підтримати проект змін до перспективного плану формування територій громад Київської області, в якому село Демидів увійшло б до складу Вишгородської об’єднаної територіальної громади. За збігом обставин у цей же день її знімають з посади голови Київської обласної ради. На посаду призначають Стариченка М.А.
Знову готуємося до діалогу. Разом із представниками Синяківської сільської ради потрапив на прийом до Стариченка М.А., де вчергове повідомив позицію громади села Демидів. У відповідь отримав розуміння та підтримку.
Але. На посаду голови Київської обласної державної адміністрації призначають Бно-Айріяна М.К. І з невідомих причин з порядку денного сесії Київської обласної ради знімають питання щодо затвердження проекту змін до перспективного плану формування територій громад Київської області.
У той же день я записався на прийом до голови Київської обласної державної адміністрації Бно-Айріяна М.К. Але мене так і не прийняли. Ще було чотири спроби потрапити на прийом, але, коли мене запитували, з якого питання і я відповідав, що з приводу формування об’єднаних територіальних громад, – одразу звучала відповідь: вам зателефонують. Звісно, ніхто не телефонував.
Обурений такою ситуацією, звертаюся до народного депутата України Василевської-Смаглюк О.М., яка була присутня на відкритті Центру надання адміністративних послуг в смт Іванкові і якій я особисто в руки передав копії всіх документів та звернень, що були напрацьовані за весь цей період, та пояснив ситуацію. На це вона та її помічник відповіли, що обов’язково відреагують та про результати повідомлять. Але цього теж не сталося.
І тут на 18 вересня 2019 року призначається засідання робочої групи Київської обласної ради, де розглядатиметься питання об’єднання територіальних громад, на яке запрошено представників сільських рад. Я представляв село Демидів за дорученням Демидівського сільського голови. Вчергове довівши те, що бажання громади повністю відповідає законодавству та методиці формування ОТГ, я почув відповідь, що все-таки Вишгородська об’єднана територіальна громада – буде. Нам показали проект змін до перспективного плану, відповідно до якого село Демидів увійшло до складу Вишгородської об’єднаної територіальної громади.
Але. Знову змінюється голова Київської обласної державної адміністрації і питання формування об’єднаних територіальних громад знову привертає до себе увагу.
Часу на очікування прийому немає. І знову смт Іванків. Представлення нового голови Іванківської районної державної адміністрації, на якому присутній новий голова Київської обласної державної адміністрації Чернишов О.М. Попри всю увагу оточуючих чиновників, мені вдається сам на сам переговорити з Чернишовим О.М. щодо ситуації по Демидову і попросити підтримки. Відповідь: все вирішить Кабінет Міністрів України.
Відповідно, звертаюся до міністра розвитку громад та територій України Бабак А.В. з проханням підтримати законну вимогу жителів села Демидів. У відповіді мені повідомляють про те, що ключовим у процесі ініціювання, підготовки та прийняття рішень щодо добровільного об’єднання територіальних громад є врахування думки членів територіальної громади та громадськості. Все вірно. Але реальність інша і цього Бабак А.В. мабуть не врахувала.
Далі було звернення до Прем’єр-міністра України Гончарука О.В., відповідь на яке надійшла через кілька місяців. Вже при Шмигаль Д.А. У відповіді було повідомлено про те, що Київською обласною державною адміністрацією було направлено на затвердження Кабінету Міністрів України проект змін до перспективного плану формування територій громад, зазначивши Димерську ОТГ, у складі якої село Демидів. І знову законну вимогу громади не врахували.
Останнє звернення. За допомогою електронних засобів зв’язку 26.02.2020 р. я знову звернувся до народного депутата України Василевської-Смаглюк О.М. з проханням зробити депутатське звернення або запит щодо порушень законодавства під час формування ОТГ. Але знову нічого.
Тому, проігнорувавши задекларовані Законом України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» принципи законності, добровільності та прозорості, влада вирішила сама розставити розділові знаки таким чином: добровільно не можна, примусово! Але для нас це не поразка, а зміна стратегії у відстоюванні свого права на розвиток хоч і в нових реаліях.
Роман СЕРГІЄНКО,
громадський експерт з питань реформи децентралізації