06.06.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Які загрози для атомної станції та Прип’яті

Радіаційний фон у Вишгороді – в нормі

Вишгородський міський голова Олексій Момот прокоментував ситуацію зі станом радіаційного фону у Вишгороді:
– В інформаційному полі проблематику коронавірусу активно починає наздоганяти проблематика і паніка щодо пожежі в Чорнобильській зоні. Багато панічних постів, запитань до мене, в тому числі щодо радіації, способів захисту і таке інше.
Я в таких випадках звертаюся до фахівців. Так, у військовій частині Національної гвардії, що на території міста, спеціальним обладнанням щоденно заміряють радіаційний фон. Відповідно до його показників, за останній місяць ситуація не змінювалася – показники коливаються між 0,10 та 0,12 мілізівертів. Поріг безпеки для людей – 0,3, тобто радіаційний фон у нас абсолютно в нормах допустимого. І, повторюся, він не змінювався протягом останнього місяця. При якихось змінах мене інформуватимуть і я інформуватиму вас.
Дякую людям, які самоорганізувалися і запропонували допомогу нашій пожежній частині. Адже вишгородські пожежні, практично весь особовий склад, цілодобово ліквідовують пожежу у Чорнобильській зоні.
Шановна громадо, всім – здоров’я! Будьмо пильними!

Жодної небезпеки для Чорнобильської атомної електростанції через пожежі в Зоні відчуження немає, запевняють у ДСНС Київщини.
Там також заявили, що станом на вечір минулого понеділка вогню у Прип’яті немає.
Водночас в Асоціації чорнобильських туроператорів, яка намагається проводити власний моніторинг ситуації, звертають увагу на те, що вогонь підійшов до станції Янів, яка поруч із Прип’яттю. Тож покинуте місто і головний сучасний туристичний об’єкт України опинився під реальною загрозою. Палає і за кілька кілометрів від сховища радіоактивних відходів «Підлісний», кажуть там.
Крім того, багато знакових об’єктів Чорнобильської зони вже згоріли чи постраждали від полум’я.
Небезпеки для ЧАЕС немає
Про це запевнила речниця ДСНС Київської області Вікторія Рубан.
Вона також відзначила, що і «у Прип’яті вогню немає».
За словами Вікторії Рубан, залишаються кілька ділянок займань, однак вони локалізовані.
Ситуацію, утім, погіршує сильний вітер та суха погода: Пожежникам доводиться розчищати багато проїздів до місць вогню — для цього використовують інженерні машини розбору завалів БАТи.
Вікторія Рубан також додала, що там, де працюють пожежники, небезпеки від радіації немає.
Наприклад, потужність гамма-випромінювання у Чорнобилі становить 0,020 мікрорентген на годину, тоді як мінімально допустимий рівень — 0,055.
Так само, кажуть у ДСНС, залишається у нормі радіаційний фон у Києві і Київській області: 0,011-0,012 мікрорентген на годину при допустимих там 0,05.
Неправдивою виявилася й інформація із соцмереж про те, що вогонь вже перекинувся на інший берег річки Прип’ять.
«На лівому березі Прип’яті жодних загорянь немає», — повідомили у Держагентстві з управління Зоною відчуження.
Вогонь біля Прип’яті
Утім, чорнобильські туроператори і громадські об’єднання кажуть, що ситуація насправді критична.
«Вогонь дійшов до станції Янів, пожежники ще більше підключилися і намагаються утримати вогонь від того, щоб загорілося саме місто Прип’ять», — зазначив на своїй сторінці у Фейсбук Ярослав Ємельяненко, голова Асоціації чорнобильських туроператорів.
Янів — залізнична станція одразу біля Прип’яті. Від неї до центру покинутого міста — менше 2 км.
Вогонь пройшов і через так званий «Рудий ліс» (він, щоправда, вже горів і раніше).
«Рудий ліс прогорів. Зараз у зоні низова пожежа, вигорає радіоактивна трав’яна підстилка. Дерева при цьому виживають, але рукотворні об’єкти згорають», — пояснює Ярослав Ємельяненко.
Що вже втрачено
За словами Ярослава Ємельяненка, це «наймасштабніша пожежа за всі роки, дуже багато втрачених локацій».
Серед того, що згоріло, — санаторій «Смарагдовий» («Изумрудный»), постраждали села Лелів, Чистогалівка, Копачі.
У Копачах згорів легендарний тролейбус МТБ-82.
Вогонь також наблизився впритул до «Дуги» — величезного загоризонтного радару (об’єкт «Чорнобиль-2»). Сама «Дуга» не постраждала, однак місцевість біля неї вигоріла.
Також пожежа ледь не спалила майданчик з робототехнікою, яка брала участь у ліквідації аварії на ЧАЕС вже у Чорнобилі.
Утім, список всіх втрат Чорнобильської зони ще треба буде підраховувати.
Є загроза знищення пам’яток та об’єктів, які зараз проходять процедуру включення в списки Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Радіоактивний могильник «Підлісний»
За схемою поширення пожежі Ярослава Ємельяненка, який зараз особисто буває у Зоні відчуження, вогонь наблизився до Прип’яті. У зоні ризику, за словами спостерігачів, радіоактивні могильники. Зокрема, мова йде про пункт захоронення радіоактивних відходів «Підлісний» за кілька кілометрів від Прип’яті.
Експерти зазначають, що навіть не уявляють, що буде, коли почнуть горіти такі об’єкти, як сховища радіоактивних відходів.
У ДСНС запевняють: небезпеки для сховищ радіоактивних відходів, як і для ЧАЕС у цілому, від нинішніх пожеж немає.
Пізніше заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко написав, що ліс навколо могильників, включно з «Підлісним», вирубали саме для того, щоб там не було небезпеки пожеж.
Тим часом, Верховна Рада у понеділок, 13 квітня, підняла штрафи за підпал лісу — тепер за знищення чи пошкодження лісових масивів доведеться платити від 91 до 153 тис. грн.
Дочекались дощів
14 квітня у Чорнобильській зоні пройшов довгоочікуваний дощ.
Водночас з’явилася інформація про ще одне займання у Чорнобильській зоні — в районі покинутого села Розсоха за 25 км на південь від Прип’яті, де колись було «кладовище радіоактивної техніки».
У гасінні пожеж беруть участь понад 800 працівників ДСНС та інших установ. Задіяно майже 200 одиниць техніки, зокрема по три літаки та гелікоптери для скидання води. На всіх оперативних ділянках працює важка інженерна техніка ДСНС для облаштування протипожежних розривів та забезпечення доступу пожежникам.
За інформацією Інтернет-ЗМІ