26.03.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Паліїв приборкають лише космічні штрафи

Читаючи стрічку новин про весняні пожежі, спричинені спалюванням сухої трави, доходиш висновку, що кількість дурнів у нас — незліченна, а тупість їхня — безмежна. І ліків проти ідіотизму, на жаль, немає. Найбільше лихо від них у тому, що дурні з’являються в самих неочікуваних місцях і в невідповідний час.
Хто б міг подумати, що старенька бабуся на Чернігівщині запалить суху траву і мало не спалить село? А коли спитали односельці «зловмисницю», бабця і оком не моргнула: я, мовляв, викурювала із бур’янів лисиць, які тягають курей. А те, що вітер повернув пожежу до хат, для бабці не було аргументом.
Середньостатистична кількість паліїв по Вишгороду і району не перевищує показників по інших регіонах, але шкоди вони приносять у рази більше. Традиційно вже тліють торфовища. Скажімо, ірпінську пойму в районі с. Демидова вже який день вкриває білий смог. Вогнеборці зробили все, що змогли, і локалізували пожежу, але торф потихеньку тліє. Кілька діб уночі село накривав чадний сморід. Найгірше в цій ситуації те, що торфяний дим набагато небезпечніший від деревного, адже з торфу виділяється багато поєднань вуглецю, сірки, азоту, а також сажа, яка назавжди осідає у легенях. А причина банальна – кинутий недопалок або підпал сухої трави.
Відзначилися палії в районі Нових Петрівець. Тиждень тому там у двох місцях палав очерет на площі 4,5 гектара. Дим стовпом підіймався на десятки метрів, тому багато вишгородців наочно спостерігали з висоток за творінням людської тупості.
Логіку поведінки паліїв неможливо передбачити чи спрогнозувати їхні дії. Навіть, якщо і вхопили такого за руку, то згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення, штраф за ці дії становить від 170 до 340 гривень. Смішно, чи не так? Збитків на сотні тисяч гривень, а йому штраф 170 гривень.
Невипадково люди, яким боляче дивитися на свавілля паліїв, зареєстрували петицію щодо збільшення суми штрафів за підпали сухої трави, очерету, соломи, стерні тощо. Пропонується підняти штрафи до розміру не менше 50 тисяч гривень. А як ще інакше боротися з цим злом? І як тут не звернутися до європейського досвіду екологічної дисципліни, зокрема, у чистенькій, доглянутій Німеччині. Там навчили і своїх, і туристів, як треба любити природу. Штрафи – на тисячі євро. Тож і в голову не прийде займатися умисними пустощами, як підпал сухої трави, або поганяти клятих лисів. Там все сухе листя переробляється на добрива.
Ще один парубок-неадекват заради невиправданої дурної забави у трьох місцях підпалив сміття і траву у чорнобильському лісі. Вже тиждень з ризиком для життя та здоров’я вогнеборці долають масштабну пожежу площею 400 гектарів. Задіяно сотні людей, техніку, авіацію. Світ стривожений пожежею через імовірність підвищення радіоактивного фону. Ну, порушили правоохоронці кримінальну справу за фактом знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу. Вирішується питання про оголошення палієві підозри. І що далі? Як свідчить практика, все закінчиться нічим. Придурок відбудеться переляком і, можливо, сплатить сміхотворний штраф. А збитки на мільйони держава спише. До речі, за наш рахунок, як платників податків до держбюджету. А те, що загинула маса птахів і тварин, знищена унікальна заповідна рослинність, завдано значної шкоди грунтам, забруднено повітря і т. д. — байдуже.
Боротьбу з такими потрібно вести комплексно: громадою, адміністративними заходами, тобто, єдиним фронтом. Так матінка-природа розпорядилася, що люди неоднакові: одні адекватні, інші – навпаки. Наше завдання полягає в тому, щоб стримувати неадекватів, не давати руйнувати те, що створили розумні люди. І тоді значно зменшиться кількість паліїв, вандалів та інших соціально небезпечних елементів.
Володимир ТКАЧ