Офіційно День Героїв Небесної Сотні (20 лютого) встановлено указом президента Петра Порошенка від 11 лютого 2015 року з метою увічнення великої людської, громадянської та національної відваги і самовідданості, сили духу та стійкості громадян, які віддали свої життя під час Революції Гідності.
Цього року по всій Україні пам’ятні заходи з нагоди цієї дати проходять з 18 по 25 лютого. Крім офіційних заходів за участю перших осіб держави заплановано низку громадських ініціатив.
18 лютого, в день роковин смерті українських Героїв у Києві відбулася Хода пам’яті — від Михайлівської площі до алеї Героїв Небесної Сотні, а також панахида за Небесною Сотнею у Михайлівському соборі. У 2013–2014 роках він став прихистком для мітингуючих, а в найгарячіші дні Революції Гідності перетворився на польовий шпиталь і нині є знаковим місцем національного спротиву.
Сотні киян і гостей столиці долучилися до вшанування подвигу Героїв Небесної Сотні й усіх борців, які віддали своє життя за незалежність України.
19 лютого «Центр Громадянських Свобод» показав фільм Євгена Афінеєвского «Зима у вогні», присвячений подіям Євромайдану. Лектором виступила правозахисниця, адвокат сімей Небесної Сотні Марина Лиличенко.
20 лютого відбулася шоста всесвітня акція «Ангели пам’яті» (її учасники розвішують білих паперових ангелів на деревах) — у низці міст України, а також за її межами: в Брюсселі, Афінах, Варшаві, Ніцці, Стамбулі.
У столичному клубі «Наш Формат» відбулося відкрите обговорення «Згадай Майдан» за участі безпосередніх учасників трагічних подій 2014 року.
18 лютого. Загострення війни на Донбасі
Ранок 18 лютого у зоні Операції об’єднаних сил почався з масованої атаки бойовиків у Луганській області. Загострення війни на Донбасі називають одним із найсерйозніших за останні роки.
Бойовики розпочали атаку в районі населених пунктів Новотошківське, Оріхове, Кримське, Хутір Вольний (Луганська область). Усі вони знаходяться поблизу Золотого, де восени 2019-го в рамках домовленостей про підготовку нормандського саміту в Парижі було розведено війська.
Під вогневим прикриттям російські окупанти перейшли до активних наступальних дій та здійснили спробу просування через лінію розмежування.
Бойовики близько п’яти годин атакували українські позиції із забороненого озброєння, гранатометів різних систем і великокаліберних кулеметів. При цьому намагалися прорвати позиції ЗСУ, вступивши в ближній бій.
Як уточнив глава Генштабу ЗСУ Руслан Хомчак, атака почалася з артилерійського обстрілу «з усіх систем» по позиціях 72-ї та 93-ї окремих механізованих бригад ЗСУ. Після цього штурмові групи бойовиків на трьох напрямках атакували спостережні пости цих бригад. Найжорсткіший бій зав’язався біля спостережного пункту «Баня» 72-ї бригади. Українські військові відповіли противнику з усього озброєння.
Після десятої ранку українським військам вдалося відбити атаку.
Один український військовий загинув, трьох поранено, двох контужено.
Бойовики також зазнали втрат: 4 загиблих і 6 поранених.
Серед цивільного населення, за попередніми даними Генштабу України, жертв і постраждалих немає.
Президент Володимир Зеленський вранці 18 лютого оприлюднив заяву, у якій назвав атаку бойовиків «цинічною провокацією» і нагадав, що здійснили її в день п’ятої річниці Дебальцевської трагедії.
Він також заявив, що курс України «на завершення війни і відданість міжнародним домовленостям» залишається незмінним — «так само, як і наша рішучість дати відсіч будь-яким проявам збройної агресії проти України».
Цього ж дня відбулося засідання РНБО України, на якому першим питанням обговорили загострення на Донбасі.
За інф. Інтернет-ЗМІ
Пам’яті Небесної Сотні
Євромайдан — спротив народний.
Втомилась Вкраїна — дістали вже нас.
Це прагнення вільних людей до свободи.
Підвелись смиренні з колін — настав час.
Наскільки терплячі ж бо наші мужі.
Подібних знущань ще ніхто не терпів.
Довели великий народ до межі.
Нескорений дух до свободи летів.
І з Божим знаменням на кулі пішли.
Бо мужні, безстрашні сини України.
А скільки на площі свій спокій знайшли
З свинцем в голові, та не на колінах.
І постріли стихли, вороги відступили.
Безутішний народ заливався сльозами.
На рідній землі зачорніли могили.
Та крик матерів за своїми синами.
І сотню найкращих відважних бійців
Покликав Господь — щоб йому послужили.
Ми втратили друзів, синів і батьків,
А деякі з них лиш 17 прожили…
Сотня Небесних лихих вояків
Тілом закрила своїм Україну.
Пам’ять не згасне у тлінні віків.
Ви неньку свою рятували єдину.
І сотня янголів Господніх
На службі в Нашого Отця.
Не згасне слава у народі
Про ваші пламенні серця!..
Григорій ШКАНАРДІН,
військовий у відставці