05.06.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Монетизація пільг в Україні

З жовтня 2019 року в Україні стартувала монетизація пільг.
Тим пільговикам, які бажають отримувати свою пільгу готівкою, потрібно до 15 жовтня звернутися в управління соціального захисту, написати заяву, в якій зазначити реквізити банківського рахунку чи побажання отримувати кошти через «Укрпошту». Після цього пільгу виплачуватимуть готівкою.
Монетизація пільг не вплине на розмір передбачених законом соціальних гарантій і дозволить заощаджувати кошти на економному споживанні житлово-комунальних послуг і використовувати їх на власні потреби пільговика.
З 1 жовтня 2019 року запроваджується новий механізм виплати пільг на оплату житлово-комунальних послуг. При цьому порядок призначення виплат залишається майже незмінним.
 Новий механізм дає два варіанти одержання допомоги:
• безготівкова монетизація – коли Ощадбанк автоматично створює обліковий запис одержувача пільг, на який нараховуються кошти, а за підсумками опалювального сезону – зекономлені гроші можна зняти за підсумками опалювального періоду (раз на рік). В цьому випадку пільговик не докладає жодних зусиль, за нього все зроблять органи соцзахисту;
• готівкова монетизація – коли одержувач пільги може відкрити рахунок у одному із 38 уповноважених банків (або через виплатні об’єкти «Укрпошти») і кожен місяць отримувати «живі» гроші.
Одержувач субсидії тепер зможе самостійно обирати, куди перераховуватимуться кошти: один із уповноважених банків чи виплатні об’єкти «Укрпошти» (каси у відділеннях чи доставка поштарем додому).
Раніше Ощадбанк був єдиною установою, куди перераховувалися субсидії. Тепер одержувач грошової допомоги може обрати інший банк (для зміни банку потрібно подати відповідну заяву до органу соціального захисту).
Більшості отримувачам субсидій, яким допомогу було перепризначено за підсумками попереднього опалювального сезону, – субсидія буде перерахована автоматично. 
У міністерстві звернули увагу, що внутрішньо переміщеним особам, орендарям житлового приміщення, а також домогосподарствам, яким було призначено субсидію на фактично проживаючих і які у травні поточного року не звернулися до управлінь соцзахисту, – потрібно зробити це до 15 грудня.
Домогосподарствам, які за підсумками попереднього опалювального сезону отримали відмову у продовженні програми субсидій через борги (їх налічується близько 200 000 із загальної кількості у майже 4 млн домогосподарств), пропонується декілька варіантів:
• звернутися до підприємства-надавача послуг із проханням провести реструктуризацію боргу (особливо актуально у випадку значної заборгованості);
• погасити заборгованість перед надавачем послуг і звернутися за субсидією (актуально у випадках невеликої заборгованості);
• у виключних випадках, коли у людини немає можливості ліквідувати заборгованість, але є гостра потреба у субсидії – вона може звернутися до спеціальної комісії при місцевих органах влади, яка, у випадку обґрунтованої позиції, може призначити субсидію.
Наразі субсидію на оплату житлово-комунальних послуг призначено 2,8 млн домогосподарств.
У минулому опалювальному періоді субсидію отримували понад 4 млн сімей, а її середній розмір становив близько 1700 грн.
У проєкті Бюджету на 2020 рік закладено 47,6 млрд грн на виплату пільг та субсидій. Бюджетом 2019 року передбачено більше 47 млрд грн на пільги і субсидії.
У зв’язку із збільшенням рівня мінімальної зарплати та індексацією пенсій доходи українців будуть зростати, що у свою чергу може призвести до зменшення кількості домогосподарств, які матимуть право на субсидію.
«Соціальні інспектори перевіряють достовірність наданих відомостей, що впливають на право та розмір житлової субсидії. Перевірка здійснюється шляхом звірки даних з державними реєстрами, зокрема щодо наявності квартир, будинків, транспортних засобів тощо», – зазначили у міністерстві.
Заява та декларація на призначення субсидії подається уповноваженою на це особою сім’ї (домогосподарства), яка звертається за призначенням субсидії вперше.
Тим, кому субсидії на цей опалювальний сезон призначили у травні, для розрахунку бралися до уваги доходи І-ІІ кварталів 2019 року. Для тих, хто вийшов на пенсію в 2019 році, – замість доходів за два квартали – пенсію за серпень.
Якщо загальна сума заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг перевищить 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (340 гривень) – субсидію призначено не буде. Заборгованість слід сплатити або укласти договір про її реструктуризацію, а якщо ви з нею не згодні – оскаржити у судовому порядку.