08.06.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Правила отримання житлово-комунальних субсидій на період 2019-2020 року

Згідно з чинним законодавством, житлово-комунальна субсидія оформляється на одного із зареєстрованих членів домогосподарства (сім’ї), на ім’я якого відкрито особові рахунки на оплату комунальних послуг. Решта членів домогосподарства для призначення субсидії повинні підтвердити свою згоду на доступ і обробку персональних даних.
Квартиронаймачі, які сплачують комунальні послуги відповідно до договору оренди, також мають право на отримання субсидії.
Процедура оформлення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг здійснюється структурним підрозділом з питань соціального захисту населення (соцзабез) за місцем реєстрації заявника (орендарі — за місцем проживання).
Субсидія призначається на підставі заяви та декларації про доходи, для наймачів житла – додатково подається договір найму (оренди) житла.
Документи можна подати особисто або надіслати поштою. Крім того, в Україні працює система онлайн-оформлення субсидій шляхом їх подачі через офіційний сайт Мінсоцполітики за адресою: https://subsidii.mlsp.gov.ua.
Перевірити, чи призначено субсидію по домогосподарству, можна онлайн за адресою: https://subsidii.ioc.gov.ua.
Комунальна субсидія надається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців і розраховується: на неопалювальний сезон — з 1 травня по 30 вересня, на опалювальний сезон — з 1 жовтня по 30 квітня.
Для домогосподарств, які використовують природний газ/електроенергію для індивідуального опалення, розмір субсидії на опалювальний сезон розраховується з 16 жовтня по 15 квітня включно.
Згідно із змінами, з 01 жовтня 2019 року одержувач субсидії зможе самостійно обирати, куди перераховуватимуться кошти: один із уповноважених банків чи виплатні об’єкти «Укрпошти» (каси у відділеннях чи доставка листоношею додому). Раніше Ощадбанк був єдиною установою, куди перераховувалися субсидії.
Категорії громадян, які в 2019 році, згідно з нововведеннями, втратили право на отримання субсидій: орендодавці, які не задекларували доходи від здачі майна в оренду; особи, які вчинили одноразову покупку або оплатили послуги вартістю понад 50 тисяч гривень; володарі автомобілів, з дня випуску яких пройшло менше 5 років (виняток становлять мопеди або машини, видані соцорганами; особи, які протягом 12 місяців перед зверненням за субсидією отримали спадщину або в інший законний спосіб набули право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб; боржники з оплати житлово-комунальних послуг, загальна сума заборгованості яких перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 гривень); власники житлових приміщень з великою квадратурою: площа квартири перевищує 120 кв. метрів, а будинку — 200 кв. м. Обмеження не поширюється на дитячі будинки сімейного типу, прийомні та багатодітні сім’ї; особи працездатного віку, які не працюють, не навчаються і не перебувають на обліку в службі зайнятості як безробітні. Таким громадянам органи УПтаСЗН автоматично зараховують у дохід три прожиткові мінімуми, що істотно знижує ймовірність нарахування субсидії.
Право на отримання субсидії тільки на фактично проживаючих мешканців
Розгляд комісією питання про нарахування субсидії на фактичну кількість людей, які проживають у квартирі (будинку), здійснюється на підставі письмової заяви громадянина з відповідним проханням. При цьому, в декларації вказується повний склад зареєстрованих мешканців, але з позначкою «не проживають» навпроти відсутніх членів сім’ї. На підставі цих документів, а також довідки, що підтверджує факт непроживання конкретної особи за цією адресою, соціальний інспектор перевіряє матеріально-побутові умови і складає акт. За результатами перевірки співробітниками соцзабезу готується подання на Комісію, рішення якої є обов’язковим до виконання.
Таким чином, цілком реально отримати через комісію постанову про нарахування плати за послуги ЖКГ тільки на проживаючих у квартирі людей. І доходи для розрахунку субсидії також будуть братися тільки на тих осіб, які фактично мешкають у приміщенні.
Обов’язок одержувачів субсидій — повідомляти про зміни
Відповідно до закону, одержувач субсидії зобов’язаний повідомити орган соціального захисту населення про будь-які зміни в родині, чи то зміни в складі мешканців, соціального статусу, джерела доходів, модифікації переліку одержуваних ЖКГ послуг або умов їх надання, а також про придбання товару або оплати послуг на суму понад 50 000 гривень. Інформування органу соцзахисту про зміни, що сталися, відбувається у встановлений законом термін (один місяць), шляхом подання відповідних документів. У разі зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб подаються також нові заява та декларація.
Перепризначення житлової субсидії на наступний опалювальний (неопалювальний) сезон для деяких категорій субсидіантів здійснюється виключно після надання нових заяв і декларацій. Зокрема, це: внутрішньо переміщені особи. Для оформлення субсидії ВПО більше не потрібно подавати договір найму житла, підставою для нарахування компенсації є акт обстеження матеріально-побутових умов сім’ї; громадяни, які звертаються за грошовими виплатами на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива; сім’ї, в яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб у попередньому сезоні менша, ніж кількість прописаних.
При відсутності змін у родині перерахунок субсидій здійснюється автоматично і не вимагає додаткового звернення до органів соцзахисту. Однак основним моментом для збереження житлової субсидії є своєчасне погашення своєї частини платежу за послуги ЖКГ. Субсидія не призначається, і термін її дії на наступний період не продовжується, якщо у громадян є борг по оплаті комуналки строком більше одного місяця.
Радимо домогосподарствам, які за підсумками попереднього опалювального сезону отримали відмову у продовженні програми субсидій через борги, вчинити наступні дії: звернутися до підприємства-надавача послуг із проханням провести реструктуризацію боргу (особливо актуально у випадку значної заборгованості); погасити заборгованість перед надавачем послуг і звернутися за субсидією (актуально у випадках невеликої заборгованості); у виключних випадках, коли у людини немає можливості ліквідувати заборгованість, але є гостра потреба у субсидії – вона може звернутися до спеціальної комісії при місцевих органах влади, яка, у випадку обґрунтованої позиції, може призначити субсидію.
Олександр ОЛЕКСІЙ, юрист