04.08.2021

Газета Вишгород. ONLINE

Офіційний сайт газети Вишгород, Новини, архів. ONLINE

Не паяльник, а колектор — наш метод

На сайті НАК «Нафтогаз України» є цікаві циферки, які спонукають до роздумів. Скажімо, інформація про тепловиків, борги яких ставлять під загрозу вчасний старт опалювального сезону. Про Вишгород тут сказано, що ВРКП «Вишгородтепломережа» має загальний борг перед Нафтогазом 32 мільйони 547 724 гривень. З них 19 мільйонів 326 578 гривень заборгували мешканці міста. Для Вишгорода — це фантастична сума. Як таке могло статися?
Вишгород — не якась там Хацапетівка в українській глибинці, у депресивному регіоні, де ні роботи, ні гідної зарплати. Наше місто межує з Києвом, у столиці працює абсолютна більшість людей і, відповідно, середню зарплату отримують в цілому вищу, ніж по Україні. Більше третини вишгородців — цілком забезпечені люди. У їх власності — сучасні квартири (часом не одна), заміські будинки і дачі, нові машини і стабільна робота. Середземноморська засмага на тілах вишгородців свідчить, що чималий їх відсоток побував на пляжах Анталії, Шарм-ель-Шейха, Греції, Італії, Іспанії. А хто не зумів махнути на Мальорку, той дозволив собі відтягнутися на Чорному і Азовському морях. Тобто, на себе любих грошей не шкодували. Черги до кас у супермаркетах з возиками, набитими доверху смачними і дорогими продуктами харчування, — теж показник заможності пристоличного містечка. І як контраст — 19 млн грн боргу по місту за тепло. Подібна картина і в інших «нищебродських» містечках навколо Києва: Бровари — борг 116 млн грн, Ірпінь — 32,5 млн грн, Боярка — 8,3 млн грн, Коцюбинське — 8,7 млн грн і т. д. Висновок напрошується сам собою: обарзівший від безкарності і вседозволеності, розбещений пристоличний народ.
Не оплачує комуналку перважно молодь і люди середнього віку. Ті, хто хоче у Європу. Пенсіонерам по барабану Євросоюз і вони, отримавши пенсію, аж бігом з платіжками летять до каси. Так от, першим хочеться нагадати, що ЄС живе за залізним правилом: отримав послугу — оплати її. На «халяву» ніхто твою квартиру обігрівати не буде.
Мій знайомий із Самари в Російській Федерації, теж боржник, вивів свою теорію несплати комунальних послуг: «Росія пробачила країнам Африки 20 мільярдів доларів боргу, а нам, росіянам, що, не можуть? Ми що, гірші за негрів?» Але Україна — не Росія, і нікому ми боргів не прощавали, бо не позичали, а, натомість, самі канючимо у МВФ кредити. І хоча Росія для нас — не приклад, але зі злісними боржниками, як мій знайомий, борються більш рішуче. Там суди швидко виносять рішення, арештовують автомобілі, телевізори, пральні машини та інші предмети побутової техніки. Більше того, виселяють із великих квартир у менші. Врешті-решт, не випускають за кордон. Там судовими приставами і колекторами дітей лякають.
Відомо, що одним із показників ефективної роботи комунальників є здатність збирати платежі за надані житлово-комунальні послуги. Тут ВРКП «Вишгородтепломережа» похвалитися нічим. Вивісили списки боргів по будинках і все? Можливо, треба ввести в практику смс-розсилки, автообдзвони, а потім переходити до більш рішучих дій — співпраці з колекторськими фірмами, і передавати їм недобросовісних абонентів. А як інакше вибивати борги? Не розпеченим же паяльником в одне місце — це не наш метод.
З 1 травня 2019 року вступили у силу зміни до Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Вони передбачають нарахування пені за несвоєчасну оплату комунальних рахунків. Це означає, що наші борги стануть ще більшими.
До старту опалювального сезону залишилося якихось два тижні, але ніхто не б’є на сполох за гігантські борги. Всі сподіваються, що знову пронесе. Коли холод дістане таки, народ почне ремствувати, чехвостити владу. А, може, розпочинати треба зі своєї платіжки, друзів, знайомих і рідних?
Незважаючи на глобальне потепління, зима неминуче прийде до Вишгорода. Британські метеорологи твердять, що вона буде найхолоднішою у Європі за останні 30 років, хоча наші кліматологи запевняють, що все буде як завжди. Але у будь-якому разі хочеться, щоб батареї у квартирі були теплими і кіт муркотів біля них.
Володимир ТКАЧ