29.01.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Що потрібно знати про поліпи ендометрія

У безперервному клопоті та вимогах сьогодення у жінок залишається зовсім мало часу для себе та стану свого здоров’я. Досить часто вони не звертають увагу на певні зміни в організмі, знаходячи їм прості пояснення (перевтома, переохолодження, зміна клімату, перенавантаження). І лише коли з’являються беззаперечні симптоми захворювання, жінки звертаються до лікаря.

Що таке поліп ендометрія?

Поліп ендометрія — це розростання залоз та строми ендометрія (внутрішньої слизової оболонки матки, однієї з трьох її шарів). Виникнення поліпів зростає із збільшенням віку жінки. Частіше в перименопаузі (проміжний етап між репродуктивним віком та менопаузою) ніж у менопаузі. Поліпи ендометрія зустрічаються у 10­24 % жінок, які перенесли біопсію ендометрія.

Фактори ризику виникнення поліпів ендометрія?

Насамперед — гормональні порушення. Ось чому в перименопаузі (час коли ці зміни виникають фізіологічно) вони виникають найчастіше. Але досить часто — і в репродуктивному віці (гіперплазія ендометрія виникає в результаті надлишку естрогенів та недостатності гестагенів).

Другий фактор — запальні захворювання матки, а саме хронічний ендометрит. Ця патологія може виникнути після будь­якого запального захворювання репродуктивної системи, а також внаслідок внутрішньоматкових втручань (переривання вагітності, діагностичне вишкрібання порожнини матки, хірургічні травми матки, тривале використання внутрішньоматкових контрацептивів).

Інші фактори — ожиріння, прийом препарату Тамоксифен та його аналогів, генетична схильність (синдром Лінча), використання замісної гормональної терапії високодозованими препаратами.

Симптоми поліпів ендометрія?

Найчастіше — порушення менструального циклу, а також менструальні кровотечі, больовий симптом, неможливість завагітніти, нормальне прогресування вагітності, оскільки поліп ендометрія є одним із факторів, що перешкоджає нормальній імплантації плідного яйця.

Як діагностувати поліп ендометрія?

У 80 % випадків ефективний метод УЗД. Найінформативніший метод діагностики — гістероскопія — дозволяє також під візуальним контролем успішно провести операцію по видаленню поліпа.

Лікування поліпу ендометрія?

Лікування поліпу ендометрія полягає в його хірургічному видаленні. Адже, все, що виникає в організмі у результаті неконтрольованого ділення клітин, майже у 100 % випадків підлягає видаленню. Поліп ендометрія не є винятком.

Переважно використовують метод кюретажу порожнини матки. У розвинутих країнах про нього вже тільки згадують. Він не дозволяє прицільно контролювати ділянку та глибину втручання. Це вкрай небезпечна процедура для жінок, що планують вагітність.

«Золотим стандартом» лікування поліпів ендометрія є гістрероскопія. Він дозволяє одночасно діагностувати та видалити поліп. Суть методу полягає у використанні інструментів, які дозволяють проводити оперативне втручання під візуальним контролем, тобто лікар на моніторі бачить все, що відбувається в порожнині матки, та може прицільно видалити поліп.

Дмитро КУЛЬЧИЦЬКИЙ, лікар акушер­гінеколог