28.03.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Зачаровані Десною

10 вересня ц. р. виповнюється 125 років з дня народження українського письменника, кінорежисера, кінодраматурга, художника, класика світового кінематографу Олександра Петровича Довженка. До речі, саме цього дня в Україні святкують День кіно та вручають державну премію в галузі кінематографії імені О. Довженка.
Учні старших класів НВК «ВРГ «Інтелект» — ЗОШ І ступеня», ознайомившись у минулому навчальному році з автобіографічною повістю письменника «Зачарована Десна», «Поемою про море», оповіданнями «Ніч перед боєм», «Відступник», «Стій, смерть, зупинись!», «На колючому дроті», «Мати», вирішили створити літературний проект «Зачарований Десною…», презентація якого відбудеться у навчальному закладі в листопаді. А для того, щоб якомога більше дізнатися про особистість Олександра Довженка, разом зі своїми педагогами Інною Шубко, Вірою Василенко, Валентиною Оверченко вирушили на батьківщину Довженка — у с. Сосницю Чернігівської області і відвідали там Сосницький літературно-меморіальний музей митця. «Музей цей — не просто пам’ять жива корінної диво-людини, це наша станція вузлова духовності України», — писав про нього поет і філолог Микола Адаменко.
Учні та вчителі відвідали меморіальну садибу з батьківською хатою під солом’яною стріхою, з клунею, погребнею, колодязем із журавлем, де збереглися ворота з дашком-вістрячком та отворами, в яких селилися голуби. Саме за ці ворота вийшов колись 16-річний босоногий юнак Сашко Довженко та так і застиг, вдивляючись у далечінь, вишукуючи серед тисячі життєвих доріг оту єдину, свою, що поведе у далекі світи і виведе на вершину слави. Відлитий у бронзі, він першим зустрічає гостей, запрошуючи ступити на любе його серцю подвір’я і поринути у світ його безтурботного дитинства.
У меморіальній хаті діти побачили зібрані ужиткові речі, знаряддя праці, старовинний одяг, посуд, особисті речі родини Довженків: стареньку дерев’яну колиску, що колисала долю майбутнього генія; коряк та цукорницю, черпак з держаком у формі рибки, зроблені руками діда Семена; родинні ікони, старі фотографії — все це допомагало зримо уявити картини минулого, що жило у серці Олександра Петровича і вилилося у немеркнучі рядки «Зачарованої Десни».
На території музею знаходиться сад, який щоосені, як і за життя родини Довженків, пригощає гостей червонобокими яблуками та солодкими грушами. А ще є окремий зал із композицією про творче життя митця та кінозал, де всі присутні із задоволенням переглянули короткометражний фільм «Ягідка кохання» (1926), режисер і сценарист якого — Довженко.
Завітавши до музею, учні та педагоги поринули у світ дитинства Сашка Довженка, відчули атмосферу життя селянської родини кінця ХІХ — початку ХХ ст., разом із Олександром Петровичем пройшлись його дитячими стежками і подальшими життєвими дорогами, що вивели його на вершину слави і повели далі — у безсмертя.
І, переглядаючи експозиції, ділячись враженнями, роблячи нариси майбутніх картин, вигадуючи нові рецепти різноманітних страв із яблук, милуючись природою, діти майже створили власний сценарій розповіді про легендарного Олександра Довженка.
Інна ШУБКО,
директор НВК «ВРГ «Інтелект» — ЗОШ І ступеня»