24.03.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Тарасе! Ми діти твої, ми квіти твої!

У депутата Вишгородської міської ради, благодійника, мецената Валерія Виговського уже багато років є золоте правило життя — фінансово допомагати молоді в день перепоховання тіла Тараса Шевченка на Чернечій Горі 22 травня — відвідувати могилу у м. Каневі.
І в нинішній рік Валерій Павлович своїй традиції не зрадив. Разом із вчителями, учнями їдемо до могили Тараса Шевченка на Чернечу гору. Спостерігаю за учнями, і раптом із цих по-дитячому пустотливих хлопців і дівчат, що підійшли до пам’ятника Тарасу Шевченку, перед Кобзарем стали серйозні, не по-дитячому задумані молоді громадяни України. І саме в цю мить мені спало на думку: «Тарасе, це до тебе прийшли діти Твої, квіти Твої!».
Звичайно, за вихованість, дисциплінованість і їхній патріотизм слова великої подяки потрібно сказати класному керівнику Людмилі Гаврильчиній. Саме її важка праця, багаторічне терпеливе виховання дає такі добрі результати.
… У своїх поезіях, картинах Тарас Шевченко посилав кожному світлі ідеали свободи, рівності, закликав народ до боротьби проти гнобителів за незалежність і волю народу, вказував світу шляхи соціального, культурного, духовного розвитку.
Головна тема у творчості Тараса Шевченка — це Україна. Шевченко ніколи не заперечував спілкування з Росією, як із сусідньою країною, але він був проти спільного життя з нею в одній державі на умовах колонії. «Росія» і «росіяни», на його глибоке переконання, нічого спільного з українським духом не мають — це штучні маски. Московський дух несумісний із українським, він деформує українську духовність, нищить національну ідентичність.
Шевченковими творами були одухотворені патріоти України 1917-1921рр., його твори брали на передову борці з нацизмом у роки Другої світової війни. Про Кобзаря нагадав українцям і всьому світові патріот київського Євромайдану Сергій Нігоян: Борітеся — поборете, Вам Бог помагає!» Ці слова, прочитані за день до вбивства Сергія, досі відлунюють у серцях тих, для кого найдорожчою була й назавжди залишається Свобода.
За свій короткий вік — 47 років – Тарас Шевченко встиг створити понад 240 поезій, 20 поем, драму «Назар Стодоля», 9 повістей, 850 картин. Йому встановлено 1384 пам’ятники на всіх континентах світу.
Тарас Шевченко добре розумів, що тільки згуртований народ розірве кайдани рабства. Але для цього потрібно, щоб народ усвідомив свої спільні інтереси й спільну мету. Народ не буде вільним, якщо сам не хоче визволитись, бо «визволителі», як свідчить історія, приходять і залишаються панувати. Тому Тарас Шевченко, як син українського народу, закликав до національно-визвольної боротьби за рідний край, водночас засуджуючи зазіхання на волю інших народів. І до останнього свого подиху вірив, що
… на оновленій землі
Врага не буде, супостата,
А буде син і буде мати,
І будуть люди на землі.
Степанія СІДЛЯР,
голова Вишгородського
клубу інтелігенції