28.03.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

КУРГАН слави і героїзму в селі ЛІТКИ, Броварського району.

29 січня 2019р., за планом фізкультурно-спортивних та патріотичних заходів Вишгородської районної ради ФСТ»Україна», група активістів товариства та ансамбль «Вівтар Вітчизни» здійснили похід до Кургану юнкерів в с. Літки Броварського району, присвятивши цей похід 101-ій річниці бою Українських патріотів під Крутами за відстоювання рішень 4-го Універсалу Центральної Ради України — повна незалежність України — підсумку віковічної української боротьби.

До цього часу для широкого загалу маловідомою є Історія про героїзм студентів Київської військової школи імені Богдана Хмельницького в часи Крутянської битви 1918р., яку приховували у радянські часи і тільки в 1996 році вона стала надбанням громадськості, але в неналежному масштабі. Бій під Літками відбувся через 4 дні після погрому під Крутами. Дослідники вважають,що Крутянська епопея закінчилась не 29 січня під Крутами, а 4 лютого 1918р. в селі Літки.

Місцеві мешканці з покоління в покоління передавали спогади про ці події — проте, як наприкінці січня до села увійшов загін молодих українських вояків. Мешканці села охоче їх прийняли і розмістили по хатах — на вулиці лютував мороз.

Цей загін юнкерів після закінчення увечері Крутянського бою, не встигши сісти у відступаючі крутянські вагони, в ніч з 29 на 30 січня вирушив пішки добиратись до Києва через село Семиполки. З лютого через 4 дні досягли с.Літки./115 км/.

….З доповіді сучасника подій Голови Генерального Секретаріату Центральної Ради Дмитра Дорошенка відомо,що в той час,коли крутянці безстрашно виступили проти більшовицьких загонів, начальство їх, що залишалося в потягу,влаштували там пиятику.Потім, побачивши, що розгромлені Крутянці біжать на станцію Крути до вагонів, відчувши особисту небезпеку, дали сигнал до від’їзду, не затримуючись ні на хвилину, щоб захопити з собою когось із біжучих до потяга…

Залишені юнкери вирішили повертатись до Києва пішки.Одночасно за ними почав гнатися загін муравйовців і догнав їх в селі Літки. Там же в нерівному бою переважна більшість юнкерів загинула. їх розстріляли, закатували та порубали російські нападники — мурав’йовці, а кільком захопленим у бою і зв’язаним захисникам України, муравйовці шаблями повідрубували голови*. Імена цих героїв не зберелись. Але пам’ять про їхню безмежну відданість честі, славі та відданності Україні буде жити в серцях багатьох поколінь українців.

Із архівних даних: у селі Літки Броварського району під Курганом із козацьким хрестом покоїться прах 24-рьох юнкерів — першої сотні військової юнкерської школи Імені Богдана Хмельницького (м.Київ). Ці відомості достовірно не підтверджуються, бо на протязі часу іноді під колесами землерийних механізмів часто знаходили нетлінні людські залишки (скелети), які знаходили поза межами теперішнього кургану.

Ціною свого життя юні студенти цієї школи,воюючи поряд з іншими патріотичними українськими загонами, затримали ворога під Крутами на 4 дні .Цей час, який був витрачений та окроплений юною кров»ю самовідданих патріотів, дав змогу укласти проукраїнський Брест-Литовський мир.

В архівах є відомості про загибель в цьому бою 65 мурав’йовців. Після бою місцеві селяни, не зважаючи на заборону більшовиків, позвозили загиблих і поховали їх у братській могилі.

Достеменно відомо, що невдовзі після закладення могили, місцевий столяр

Степан Обеременко таємно, одної ночі,під час окупації села російсько-більшовицькими агресорами, встановив на могилі юнкерів великий дерев’яний хрест з вирізаними на дошці словами: «Тутзахоронені захисники України, по звірячому замучені більшовиками».

— «Наступного дня більшовики з прокльонами спалили той хрест і розрівняли Могилу. Та через добу могила була відновлена і на ній знову був встановлений хрест з таким же написом. Цей курган із хрестом до сьогодні стоїть в селі Літки. Вічна пам’ять Героям!» — розповів Костянтин Бєдовой- голова Київської обласної організації Руху «Справедливість» Валентина Наливайченка.

На могилі в Літках в пам’ять про загиблих захисників правди, свободи і соборного народовладдя вояків Української Республіки було встановлено пам’ятник у формі козацького хреста.

У січні 2008р. за ініціативи та власним коштом Голови сільської Ради Лідії Пінчук, Курган з Хрестом на місці поховання юнкерів був упорядкований та ошатно обкладе­ний гранітом. На мармуровому козацької форми хресті, встановленому українськими патріотами в 1996 році, викарбувано напис «21 січня 1918» (Дата подана за ст.стилем). Теперішні Вишгородські учасники походу віддали почесті полеглим Героям України, поклали квіти до могили, Відправили тризну по загиблим Героям Крут і юнкерів в с.Літки.

В цей же час дуже багато людей побувало біля святого кургану і відали пам»ять першим героям України.Виступали Броварські районні керівники, голова Сільради Крут Ігор Андріяш, гість меморіалу Валентин Наливайченко …

А от центральні ЗМІ не удостоїлись хоча б словом обмовитись, віддаючи належне Гроям Крут-Літків… Не вовтузились біля Меморіалу і чиновники Київської обласної Державної адміністрації, чи обласної Ради.

Велику цікавість, увагу і допомогу в здійсненні цього заходу придала Заступник Голови Вишгородської райдержадміністраціїз гуманітарних питань Тетяна Волотовська.

Похід здійснено під патронатом Вишгородського міського Голови Олексія Момота.

* Нападники-муравйовці — російське військо під командуванням підполковника царської охранки Муравйова М.А., яке відправив В. Ульянов (Ленін) упокорювати Україну після видання Четвертого Універсалу Центральної Ради України .

Голова Вишгородської районної Ради Фізкультурно-спортивного товариства Україна

Анатолій Мисько