28.05.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Свято коляди, патріотизму і … урок з історії України

 Image00002

Степанія СІДЛЯР, координатор Школи вихідного дня з поглибленим вивченням української мови, радник голови Вишгородської РДА
ФОТО — Тетяна ГРИГОРЕНКО, спеціально для «Вишгорода»

У читальній залі Вишгородської центральної районної бібліотеки 26 січня бракувало місця для всіх охочих. У Школі вихідного дня з поглибленим вивченням української мови — з ініціативи та за фінансової підтримки мецената, депутата Вишгородської міської ради Валерія Виговського — для громади м. Вишгорода провели свято коляди, патріотизму і … урок історії України.

Головні виконавці дійства — фольклорно-аматорський хор «Бабине літо» (с. Гута Межигірська) — почали з майстерно виконаної художньої постановки за участю дітей (Ангели і Пастушки). Було відтворено Вифлеємську ніч: Зірка сповістила світові про народження Сина Божого, і пастушки, залишивши свої отари, побігли з радісною звісткою до пастирів, священиків і Царів (які прийшли до маленького Ісуса і сказали: «Ісусе, милий, ми не багаті – золота, дарів не можемо дати, та дар цінніший несемо від мира – се Віра Серця і Любов щира»).

Хор продовжив свій виступ Різдвяними колядами: «Дивная новина», «Нова радість стала», «Старий рік минає» тощо, повернувши присутніх у хвилини умиротворення від радості народження Спасителя душ наших, вірного порадника в добрі і надійного помічника у важкі хвилини.
Та у січні, крім релігійних свят, є події надзвичайно великої державної ваги: 29 січня 1918 р. відбувся бій студентів із бандою Муравйова під станцією Крути. Тож хор «Бабине літо» виконав і патріотичні пісні: «Гімн України», «Гей, хлопці-козаки!», «Моя Україно», «Пора коней сідлати». Гласом народним пролунав і вірш Лесі Горової (надаємо уривок):

«…утікайте, москалі, з української землі.

Забирайте автомати і вертайтеся до хати,

Бо це наш родинний дім,

І не місце тут чужим».

Згадуючи про Крути, варто нагадати, що назустріч більшовикам, що наступали на Україну, вирушив загін із 600 бійців, до якого входив Добровольчий студентський курінь зі студентів університету св. Володимира (нині — ім. Т. Шевченка), Українського народного університету, а також учні київських гімназій — і це проти більш як 8000 озброєних солдатів. Під час бою загинуло близько 300 студентів. Вони оборонялись, доки у них були набої. 35 студентів потрапили в полон і були страчені. За свідченням очевидців, під час страти українські патріоти співали гімн: «Ще не вмерла Україна».

Бій під Крутами дав можливість українським військам придушити Січневий заколот у Києві, який у розпалі наступу на місто почали в столиці більшовицькі агенти: з лівого берега Дніпра здійснили обстріли Києва, зокрема з гармат обстріляли велику кількість церков та культурних пам’яток.

Російські війська, вступивши до Києва, почали червоний терор — розстрілювали за охайний вигляд, за кожне українське слово. Загалом менш як за місяць окупації вбили, за різними розрахунками, від 10 до 30 тисяч киян (усього в цей час населення було 300 тисяч). Чинили масові вбивства мешканців інших міст і сіл, зокрема в Одесі. Та під час походу більшовиків на Правобережну Україну під станцією Бобринська (нині ст. ім. Тараса Шевченка на Черкащині) загони українського Вільного козацтва, що підтримували самостійність України, розбили кількатисячний загін більшовиків.

Незалежність України визнала Німеччина, яка прагнула вивести Росію з Першої світової війни. 23 лютого 1918 року більшовики згодилися прийняти ультиматум Німеччини. Згодом, аби приховати ганьбу капітуляції, більшовики назвали цей день 23 лютого – Днем Червоної Армії.

Присутні на патріотичному заході щиро подякували депутату Вишгородської міської ради Валерію Виговському за українські коляди, за правдиві факти повернення української історії, за пригощання солодощами. А голова благодійного фонду «Покоління» Валерій Виговський відповів, що вважає своїм обов’язком підтримувати українську культуру, історію нашого народу, особливо мову українську, і цитував Івана Огієнка: «Мова – це наша національна ознака, в мові – наша культура, сутність нашої свідомості».                

Image00001

Image00003

Image00004

Image00005

Image00006

Image00007

Image00008

Image00009

Image00010

Image00011