02.06.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Не паліть листя!

lustya

За Інтернет-ЗМІ

В осінній період суттєво загострюються хвороби, і цей фактор рідко пов’язують зі спалюванням листя, хоча кожен другий українець має алергію на дим. Тож спалювання листя і сухої трави послаблює імунітет половини жителів нашої країни.
Кожен, хто спалює листя, – отруює себе і всіх навколо. При згорянні однієї тонни рослинних залишків у повітря вивільняється біля 9 кг мікрочастинок диму. Разом із ним у повітря вивільняються пестициди, автомобільні викиди та радіонукліди, накопичені рослинами протягом року.
Нерідко разом із листям горить сміття. Зрозуміло, що це спричиняє ще потужніше забруднення атмосферного повітря.
Слизова оболонка дихальних шляхів не здатна протистояти збудникам захворювань, коли подразнена димом. Більше того, у тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопірен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. При тлінні вологого листя з димом у повітря вивільняються діоксини.
Спалювання рослинних залишків становить і суттєву загрозу для природи: з листям згорають зимуючі корисні комахи, такі як сонечка; руйнується ґрунтовий покрив (вигорають рослинні залишки, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми), відбувається збіднення ґрунту; знищується насіння і коріння трав’янистих рослин; пошкоджуються нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння; у 2-4 рази зростає промерзання ґрунту.
Крім того, виникає загроза перекидання вогню на природні ділянки; зростає загроза лісових пожеж і загоряння житлових будинків; погіршується видимість на дорогах, збільшується частота ДТП.
Спалювання рослинних залишків є прямим порушенням законодавства, а саме: ст. 50 Конституції України, ст.ст. 9, 12 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.16 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», п.п. 3.6.14., 3.7.4. Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, п.п. 3.6., 6.4.2. Правил утримання зелених насаджень у містах та інших населених пунктах України, Закону України «Про благоустрій в населених пунктах».
Дії, що є порушенням зазначених норм законодавства, тягнуть відповідальність відповідно до ст. 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Найкращою і єдиною альтернативою спалюванню листя є компостування. Кожен власник присадибної ділянки у своєму господарському дворі може зробити компостну яму, зберігаючи в ній рослинні залишки. У результаті не забруднюватиметься повітря, а за півроку кожен матиме власне безкоштовне добриво.