28.03.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Небезпечні «сусіди»: глисти-паразити

glist

Людмила ПИЛИПЧУК, фельдшер-лаборант (біолог) КЗ «Вишгородська ЦРЛ»

Глистами (гельмінтами) називають паразитарних червів, яйця яких знаходяться в грунті, на різних предметах і продуктах. Головний рознощик паразитарних захворювань — муха.
Паразити — це організми, які використовують інші живі організми як середовище живлення.
Глистні інвазії, якщо їх не лікувати, відображаються на стані шлунково-кишкового тракту. Порушується робота шлунку і печінки, з’являється діарея або запор, часто субфебрильна температура.
Паразити викликають сенсибілізацію організму з подальшим розвитком алергічних реакцій, механічне пошкодження органів і тканин господаря і порушення їх функцій, різні запальні процеси, анемію. Погіршують всмоктування харчових речовин і вітамінів, виснажують імунну систему, знижують резистентність (опірність) організму. Отруюючи організм продуктами своєї життєдіяльності, обтяжують перебіг інших захворювань, виникає схильність до важких інфекцій і пухлинних процесів.
Приклад поширених інвазій та локалізація:
— у кишечнику паразитують аскариди, гострики, анкілостоми, угриця кишкова, бичачий ціп’як, ціп’як свинячий, широкий лентець, лямблії, амеби, трихомонади, бластоцисти;
— легені — ехінокок, токсокари;
— печінка — ехінокок, токсокари;
— жовчні протоки — лямблії, печінковий сисун, двуустка сибірська, ланцетоподібний сисун;
— підшлункова залоза — двуустка сибірська;
— підшкірно — дирофілярії, анкілостоміди, токсокари;
— у м’язах — личинки трихінел;
— у кровоносних судинах — анкілостоміди, дирофілярії;
— головний мозок — ціп’як свинячий, ехінокок;
— органи зору — дирофілярії.
Личинкові стадії більшості гельмінтів здатні мігрувати в різні тканини, вражаючи легені, серце, головний мозок, очі, м’язи і кістки, що часом призводить до незворотних наслідків, включаючи сліпоту, епілептичні напади, недоумство, ураження внутрішніх органів, а іноді і летальний результат.
Особливо згубний вплив паразитів на організм дитини. У інвазованих ними дітей розвиваються неврологічні розлади: вони стають примхливими, збудливими, легко виснажуються, погано засинають. Виникають або посилюються прояви алергічного діатезу, кишкового дисбактеріозу, що сприяє розвитку кишкових інфекцій. В уражених дітей часто розвивається білкова і вітамінна недостатність, що призводить до затримки фізичного, психомоторного і мовного розвитку.
Зниження під впливом паразитів імунної реакції призводить до частих захворювань дитини та обумовлює неефективність вакцинації.