31.03.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Реквієм затопленому Старосіллю

tr2

Трохим ІВАНОВ, заступник міського голови
ФОТО — архів Володимира ЛИТВИНЕНКА, спеціально для «Вишгорода»

8-11 серпня 1963 року розпочалася ліквідація села Старосілля, яке потрапляло у зону затоплення Київським водосховищем. Село, що протягом віків неодноразово руйнувалося у ході воєн і кожного разу відроджувалося, цього разу назавжди поглинули дніпровські води. І ось уперше за 55 років було вирішено здійснити поїздку-реквієм і віддати належну пам’ять Старосіллю. Водночас учасники заходу вшанували і пам’ять рівноапостольної княгині Ольги, яка, за однією з історичних версій, народилася саме в Ольжичах (пізніше — Старосіллі).
На борту яхти «Дорадо» яхт-клубу «Енергетик» (капітан Андрій Крамаренко) зібралися Вадим Перегуда, співробітник Вишгородського історико-культурного заповідника, Володимир Литвиненко, краєзнавець, Віталій Шевченко, директор Новопетрівської школи № 1, уродженець с. Старосілля, Григорій Кашка, пенсіонер і теж старосільчанин, отець Богдан, настоятель храму Св. Володимира. Яхту супроводжував патрульний катер водної поліції (ст. сержант Олег Марченко, старші лейтенанти Олександр Артеменко та Сергій Кравченко, НА ФОТО). Правоохоронці забезпечили навіть відео-
зйомку з квадрокоптера.
На водній гладі за кілометр від берега над затопленим селом прозвучав молебен, а далі на воду лягли вінки від Вишгородської районної держадміністрації та старосільчан.
Учасники заходу неодноразово згадували про великого державного діяча — княгиню Ольгу. Старосілля було відоме ще з ХІ століття. Тоді село так і називалося — Ольжич. Сільська церква носила ім’я рівноапостольної Ольги. У давнину біля села, на березі Дніпра, росли величезні «Ольжині дуби». Водосховище поглинуло і це сакральне місце.
Історична експедиція-реквієм завершилася біля «Хреста над морем», якого старосільчани встановили понад 15 років тому.
Молитвою пом’янули затоплені села, а їх рукотворне море поглинуло аж 14. Біля пам’ятного знака учасники поїздки дійшли до згоди ініціювати питання про спорудження на цьому місці каплиці на честь найвидатнішої жінки Київської Русі — княгині Ольги.

tr1

tr3