06.06.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Молодь — за Європу без кордонів

Марина КОЧЕЛІСОВА
ФОТО — Андрій МАКСІМОВ, «Вишгород»,
Вікторія УНУЧКО, спеціально для «Вишгорода»

29 листопада у кабінеті Вишгородського міського голови за круглим столом з очільником міста спілкувалися юні вишгородці —старшокласники і студенти. Тема — враження від Льорраха (Німеччина).
Поїздка вишгородської молоді до міста-побратима, що на кордоні з Францією, Швейцарією й Італією, була не випадковою, а складовою європейського шляху України й Вишгорода зокрема.
Півроку тому Вишгородський міський голова разом із своїм заступником Олексієм Данчиним побував на конференції у французькому місті-побратимі Сансі. За 20 років годувати 10 літніх людей буде один працюючий, тож Європа вже зараз готує програми для майбутніх стариків, аби вони були самодостатніми та корисними для суспільства.
Віктор Решетняк розповів молоді, що Вишгород уже має досвід залучення літніх людей до активного суспільного життя. У міському Центрі творчості «Джерело» (керівник Наталія Кисіль) репетирує хор «Ветеран» (керівник Анна Покровська), збираються майстрині-вишивальниці, проходять поетичні вечори Ольги Дяченко, у доробку якої чотири книжки. У планах міської ради — постійно діюча міська алея майстрів, аби творчі люди спілкувалися.
На зустрічах у місті-побратимі Віктор Решетняк запропонував організувати міжнародний волонтерський проект з розшуку останків німецьких солдат, загиблих у 1941-1943 рр. на території Вишгородського району.
Ніщо так не зближує народи, як спілкування, надто — спілкування молоді. Читачі газети «Вишгород» уже ознайомилися з публікаціями трьох німецьких видань.
Під час круглого столу про перебування у Льорраху мер зазначив, що юні вишгородці гідно представляли рідне місто в Німеччині, обговорив деякі організаційні моменти та повідомив, що на Вишгородську Покрову-2014 вже зголосилися приїхати естонці, німці, французи.
Спеціаліст відділу з гуманітарних питань виконавчого комітету Вишгородської міської ради, депутат міськради Ольга Мельник розповіла, що офіційне запрошення з Льорраху прийшло ще навесні.
І міська влада, насамперед міський голова Віктор Решетняк, зробили все, аби організувати цю поїздку та участь юних українців у проекті, тема якого «Чи можна назвати героями людей, які віддавали своє життя, вбиваючи інших?»
Неподалік Льорраху є пам’ятник, котрий поставила українська діаспора, що мешкає в Німеччині, своїм землякам, що були у місцевому таборі полонених у місті Раштадт (Баден-Вюртемберг). Наша делегація відвідала його, взяла участь в урочистостях у залі скорботи на місцевому цвинтарі.
«Спочатку однолітки з льорраської гімназії імені поета Йога Петера Гебеля поставилися до вишгородців насторожено, вочевидь німецькі підлітки чекали «німих», що не говорять зрозумілою їм мовою, — розповідає Ольга Мельник.
А потім, коли побачили, що наші діти чемні, комунікабельні, розмовляють англійською і німецькою, вільні у спілкуванні і водночас скромні та красиві внутрішньо й зовнішньо, — всі вечори проводили разом.
Високий рівень української молоді зазначали і адміністрація та мешканці Льорраха».
Поділилися своїми враженнями від перебування у Європі й…
… Альона Калашнік:
— Я — вперше у Німеччині. Це такий досвід — і у мові, бо ми спокійно спілкувалися англійською, і у пізнанні іншого народу. Ми розповідали про себе, Вишгород, Україну, а вони показували нам Льоррах і теж розповідали про себе.
… Вікторія Унучко:
— Спасибі тим, хто організував для нас екскурсії, ми зробили купу цікавих фото. Я у захваті від спілкування.
А найбільше вразило, що я не бачила у мешканців Льорраха поганого настрою, вони були дуже привітні.
Сподобалась екскурсія до музею сучасного дизайну та ілюмінації у передмісті Льорраха (10 хвилин електричкою). Квитки — на автобус, трамвай, пором, електричку — дійсні добу, ними можна користуватися і у Німеччині, і у Швейцарії, і у Франції. І на кордонах не стояли. Європа без кордонів — це класно!
… Марія Войтович:
— Ми побували на екскурсіях у Швейцарії — у Цюріху, куди прилетіли з України і звідки добиралися до Льорраха. У Базелі. Це старі мальовничі міста. Цюріх можна назвати містом банків і грошей, банкірів і багатих людей.
Гімназисти проводили нам екскурсію по Льорраху — дуже гарне місто.
… Катерина Гаврилко:
— У середу нас пригощали німецькими стравами — смаженою картоплею, фрикадельками. А у суботу ми приготували деруни і налисники.
Хлопці чистили картоплю, дівчата пекли млинці. Потім гарно накрили стіл і пригостили наших німецьких друзів українськими стравами й цукерками «Київ вечірній».
Дякуємо усім, хто нам надав таку можливість, — побувати у Льорраху. Нашому меру, а також Ользі Василівні, яка нас супроводжувала — це великий труд.
Будемо дружити і з німцями, і між собою.
… Тетяна Солов’єнко:
— Ми були на презентації у ратуші фотовиставки Оксани Гізо «Україна — країна між Сходом і Заходом». Оксана — наша землячка, родом з Новоград-Волинського, живе у Німеччині і подорожує Україною, знімає найглухіші кутки.
Для багатьох німців Україна — біла пляма, а ми хочемо, щоб вони знали, що Україна — інша, не самі глухі кутки. Тож ми запросили гімназистів з Льорраха, з якими вже встигли подружитися, приїхати до нас, у Вишгород.
… Олена Коржик:
— Запам’яталася наша робота над проектом. У перший день ми не знали, чим саме займатимемось. Завдяки спілкуванню з однолітками швидко знайшли спільну мову (заодно й покращили свою німецьку й англійську). Було цікаво. Робили фільм, записували на шкільній студії тексти, пісні, робили переклад. Нам подякували і студенти гімназії, і старші.
… Микита Кочетков і Юрій Мазур-Федорчук: — Німці — здорова нація. У Льорраху є стадіони, зокрема й спеціальні — для гандболу і волейболу, тренажерні зали, басейн, спортбаза.
Є спеціальні спортивні екзамени, всі учні беруть участь у спортивних подіях. Ми були у спортивному залі «Нах шпорт», там є відділення для міні-футболу, баскетболу і брейк-дансу.
На уроках у гімназії — дуже цікаво. У школі весь час щось добудовують — то зал для занять мистецтвом, то музичну студію. Нам було цікаво побачити сушку для малюночків, магніти у класах.
А ще… у класи під час уроку не можна зайти зовні, їх відкривають лише зсередини. Є кімната відпочинку, для спілкування з батьками. Багато молодих вчителів і чоловіків.
Сподобалась пішохідна зона, парковка велосипедів. У Льорраху ми не бачили пляшок пива і цигарок на вулицях. До школи їздять не на авто, а на велосипедах.
— Через півроку чекаємо гостей у нас, — резюмував засідання круглого столу Вишгородський міський голова Віктор Решетняк. — Бургомістр Льорраха обіцяв дати дозвіл на поїздку німецьких школярів до Вишгорода. Проживання, харчування, безпеку і медичну допомогу забезпечуватиме Вишгородська міська рада. Дорогу і додаткове фінансування — німецька сторона.
Будуть у нас іще зустрічі і з італійцями, французами, англійцями. Я радий, що наші діти побачили: на європейських вулицях безпечно.
Політику будь-якої країни насамперед формує молодь, бо молодь — майбутнє народу. І якщо молодь за європейський вибір України, я — з молоддю.