Розмовляв Володимир ТКАЧ
ФОТО — Андрій МАКСІМОВ, «Вишгород»
Хто такий Олександр Волкотруб — широкому загалу читачів відомо — ветеран вишгородського спорту, жива легенда. Олександр Володимирович — восьмиразовий чемпіон України з бігу, стрибків у довжину, семиразовий володар Кубка України…
Стоп! Боюсь, що не вистачить газетної площі розказати про всі досягнення нашого земляка, скажу лише одне: українських і зарубіжних золотих, срібних і бронзових медалей у його колекції — 15 кілограмів! У свої 65 років Олександр Волкотруб не забиває «козла» по двориках і не лузає насіння на лавочках, а й надалі продовжує радувати вишгородців новими спортивними перемогами. У неділю він буде у Франції представляти Україну, на минулому тижні виборов на чемпіонаті Києва дві медалі, ще раніше — вражав перемогами у Мінську. Нам вдалося знайти шпаринку у графіку спортсмена і погомоніти про справи насущні.
— Олександре Володимировичу, Ви постійний учасник міжнародних змагань. Яке ставлення зараз до нас, українців? Скажімо, у Білорусії, де Ви нещодавно були?
— Наші білоруські сябри надзвичайно прихильно зустрічають українців. Коли на змаганнях підіймали наш прапор, люди разом з нами співали гімн і скандували «Слава Україні!».
Сльози виступали на очах від цієї дружньої атмосфери. Кожен із зарубіжних спортсменів, особливо прибалтійці, поляки, скандинави, намагалися хоч якось висловити підтримку Україні у боротьбі з агресором.
— А Раша, тобто росіяни?
— Росіяни за кордоном інші. У них немає отієї агресивної поведінки, нетерпимості, не почуєш «жидобандерівська хунта», «каратєлі на Донбасє» і т. п. У спілкуванні з ними я завжди аргументовано доводжу, хто є винуватцем війни. І вони, врештірешт, погоджуються з фактами.
— А в цілому, яка атмосфера у Мінську?
— Буду відвертим: тієї свободи слова, вільного висловлювання на ті чи інші події — немає. Якщо люди і говорять, то з оглядкою і не публічно. Подружньому рекомендують не чіпати у розмовах українськоросійські відносити. Засилля російського бізнесу у Білорусі просто колосальне: підприємства, магазини, банки — все під їх контролем. Дуже прикро, але білоруську мову не почуєш у Мінську. Тотальна русифікація. Може, десь по селах люди і говорять рідною мовою, але із столиці і всіх великих міст вона витіснена. Національно свідому опозицію, яка виступає за розвиток білоруської мови, — конкретно пресують.
— Читачі — прихильники порядку у Білорусі, мене звинуватять у пересмикуванні дійсності, тому і запитую: а що Вам сподобалося у сусідів?
— Поперше, спортивна інфраструктура. Там створили всі умови для розвитку спорту і фізичної культури. У Мінську два легкоатлетичні манежі світового стандарту з ідеальним інформаційним забезпеченням. Ми у цьому плані відстаємо від них років на 30. У повсякденному житті мінчан відчувається стабільність. Ціни по магазинах не скачуть. Наприклад, літр бензину АИ95 ось уже два роки коштує 14 гривень на наші гроші. На вулицях чисто, дороги без ковдобин, відчувається порядок. Наприклад, за перехід вулиці в неналежному місці або на червоне світло — моментально штраф 25 рублів (12,5 долара). Громадський транспорт новий, у салонах автобусів і тролейбусів — ідеальна чистота. Словом, наш Київ значно поступається у цьому плані Мінську.
— По спортивних об’єктах Вам не було образливо за нашу державу?
— Звичайно, було. Маленька Білорусь спромоглася забезпечити людей умовами для здорового способу життя, а Україна з таким потенціалом пасе задніх. Мені дуже хочеться, щоб у Вишгороді, врештірешт, побудували гідний стадіон із легкоатлетичним манежем. Я співпрацюю зі спортивними організаціями Польщі, Естонії, Латвії, Литви, Білорусі та іншими країнами і залюбки міг би організувати у Вишгороді міжнародні турніри. У нас є чудовий тренер Олександр Кочетков, який уміє готувати класних спортсменів, але де їм займатися? Я сам змушений тренуватися у Києві. І все ж, сподіваюся на краще.
— У неділю 25 лютого Ви у Франції будете виборювати золото для України. І за звичкою — нести міжнародній спільноті все найкраще про Україну, рідний Вишгород?
— Однозначно! Спортсмени — найкращі народні дипломати. Це не політичні тріскуни і пустопорожні базіки, а прямі і відверті люди. І часом вони для позитивного іміджу країни роблять більше, ніж державний апарат, бо спорт — це мир і дружба.