28.05.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

«Від Майдану до АТО»

 Image00001

Ольга СУБАЧ, завідуюча відділом експозиції Національного музею-заповідника «Битва за Київ у 1943 році»

Щорічно в Україні  на честь початку  двох революцій – Помаранчевої революції 2004 року та  революції Гідності 2013-го – відзначається День Гідності та Свободи.

Указом Президента України Петра Порошенка цей день визначено 21 листопада «з метою утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, збереження та донесення до сучасного і майбутніх поколінь  «активної інформації про доленосні події в Україні початку ХХІ століття, а також віддання належної шани патріотизму і мужності громадян, які восени 2004 року та у листопаді 2013 року – лютому 2014 року стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини й громадянина, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору…»

У музеї виставлені фото загиблих учасників Майдану, серед яких фото Ігоря Олександровича Пехенька і Володимира Юрійовича Кіщука – уродженців  Вишгородського району. На кладовищі у с. Нові Петрівці  похований учасник Майдану Кульчицький Володимир Станіславович, на афганському кладовищі у м. Вишгороді  – Мельнічук Володимир Валерійович.

 В експозиції виставлені речі з Майдану учасника АТО, нашого земляка, новопетрівчанина  Івана Черниша – пляшка «коктейль Молотова», портсигар, шумодимова граната, дерев’яна бита, балаклава, каска, протигаз та інші.

У День Гідності та Свободи в Національному музеї-заповіднику «Битва за Київ у 1943 році» буде проведений  урочистий захід «Від Майдану до АТО», на який  запрошені представники Новопетрівської сільської ради, ветерани Майдану та АТО, військовослужбовці, волонтери, школярі, небайдужі та патріотично налаштовані громадяни. Учасники заходу  поділяться спогадами, вшанують пам’ять загиблих за цілісність та незалежність України, покладуть квіти до пам`ятника  Невідомому солдату на братській могилі, що пов’язує спадкоємність захисників Вітчизни у роки Другої світової війни та в зоні АТО.

У цей день у музеї  буде  відкрито нову виставку «Від Майдану до АТО». Стіни холу музею прикрасили більше двадцяти світлин із зони АТО. Це роботи військового кореспондента, ветерана війни в Афганістані, волонтера Дмитра Муравського. Автор знімав їх у зоні бойових дій у липні-серпні 2014 р., зробив більше ніж 2000 знімків майже в усіх гарячих точках АТО. За кожною зі світлин – доля людей, невигадані історії та жах війни, а також надія на майбутнє.

Варто вдивитися в обличчя на світлинах: у кулеметника, який між обстрілами читає книжку, військового в інвалідному візку, який гладить безпритульного собаку, маленьку дівчинку, котрій військові віддали свій пайок… І це лише частина знімків.

Дмитро Муравський – автор соціального волонтерського проекту «Коли закінчиться війна» та книги «Через війну. Погляд волонтера». Його фотовиставки були організовані у багатьох регіонах України та за кордоном. Постійно діючу фотовиставку Д. Муравського можна побачити у Міністерстві оборони України. Сьогодні волонтерська група проекту об’єдналась довкола Благодійного  фонду «Інформаційно-координаційний центр», який створений у  2016 році, з метою координації роботи волонтерів, військових та  журналістів із  пропаганди військових України.

Шануймо пам’ять і подвиг захисників України.

Image00002

Image00003

Image00004