07.12.2022

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

ОСББ: «плюси» і «мінуси»

lisogor

Олена ЛІСОГОР,
депутат Вишгородської міської ради (виборчий округ № 14)

У нашому місті є будинки, де жителі, не організовуючись в офіційні об’єднання, збирають кошти і ремонтують житло «толокою» або самі винаймають спеціалістів. Є й такі, де мешканці просто «не бачать» облуплених стін та брудних сходів, а в старих будинках є й більш суттєві проблеми — відсутність протягом 40-50 років капітального ремонту. А в деяких будинках люди створюють офіційні об’єднання співвласників.
Наважилися створити ОСББ і мешканці будинку № 10 на пр. І. Мазепи. Це так звана «хрущівка», побудована в 1965 р. Тут мешкають перші будівельники та працівники Київської ГЕС й інші спеціалісти, які розбудовували місто. Більше 50-ти років станом будинку ніхто з балансоутримувачів не переймався, мовляв, побудовано на десятиліття. А тим часом будинок та його системи руйнуються, тож він потребує капітального ремонту.
У 2016 році мешканці вирішили створити ОСББ. З цього моменту й почалася боротьба за відновлення будинку. У ніч перед підписанням Акта його передачі на баланс ОСББ згоріла центральна електрична щитова, ще й одна квартира постраждала. Дах цього будинку дірявий, відмостка не виконує захисних функцій, у підвалі повно води, каналізація та водопровідні труби гнилі, система теплопостачання застаріла й потребує капітального ремонту, але головна небезпека — електрична мережа, несправність якої може призвести до пожежі.
Після року існування ОСББ «Молодіжний», у суботу 4 листопада, мешканці будинку зібралися на збори — заслухати звіт правління, ревізійної комісії та вирішити організаційні питання. Присутні були майже 50 чоловік, які вразили своєю небайдужістю. Голова правління ОСББ І. Орлова прозвітувала про кожну отриману та витрачену копійку, про досягнення, про проблеми, які слід вирішувати. Ревізійна комісія надала звіт у паперовому вигляді за результатами перевірки фінансової діяльності правління, з яким кожен присутній міг детально ознайомитися. Кожен мав змогу висловити свою думку.
На збори завітав міський голова О. Момот. До нього були запитання, пропозиції, прохання. Мер пообіцяв допомогу у фінансуванні капітального ремонту, заміні електромережі з міського бюджету за умови отримання позитивного висновку Державної експертизи проекту заміни електропроводки.
Сама ідея створення ОСББ досить непогана. І вона діє в Україні, зокрема і в нашому місті. Але утримувати будинок та прибудинкову територію і зробити капітальний ремонт систем будинку й самої будівлі — це різні речі та кошти.
По-перше, ОСББ вигідне для жителів порівняно нових споруд. Або ж необхідні гарантії виконання капітального ремонту будинку перед передачею на баланс ОСББ. Для цього в місцевому бюджеті мають бути передбачені кошти на ремонтні роботи, а в бюджетах вищого рівня — створені резервні фонди, які б стимулювали створення ОСББ.
По-друге, часто ОСББ просто не має можливості отримувати якісні послуги (проблема невеликих міст, як наше), адже існуючі комунальні підприємства надати їх не можуть, та й вибір запропонованих послуг обмежений. А «електрик за пляшку» чи слюсар «дядя Ваня» — це не зовсім законно та ще й небезпечно.
По-третє, залишається проблема, якої не виправить жодний закон: небажання самих мешканців бути власниками будинків і нести відповідальність за свою власність. А без такого бажання навіть ідеальний закон не матиме сенсу.
Я вважаю, що першочергове завдання міської ради сьогодні — оптимізувати видатки на комунальну сферу міста, розробити програму капітального ремонту старих «хрущівок», чим заохочувати їх мешканців брати на себе відповідальність за своє майно.