31.07.2021

Газета Вишгород. ONLINE

Офіційний сайт газети Вишгород, Новини, архів. ONLINE

«Християнська спадщина нашої землі»

Image00014

Прес­офіс Влади Литовченко
ФОТО – Андрій МАКСІМОВ, «Вишгород» 

У рамках проекту Вишгородського державного історико­культурного заповідника «Дніпро єднає Україну» у фойє адмінбудинку (м. Вишгород, пл. Шевченка, 1) відбулося відкриття виставки «Християнська спадщина нашої землі».

З вітальним словом її відкрив Вишгородський міський голова Олексій Момот, який зазначив, що такий захід у день визволення Вишгорода від нацистських загарбників є символічним. «Вишгородщина – унікальна історична місцевість, і вона має підгрунтя для створення таких виставок», – переконаний мер.

Історія нашої країни вже понад 1000 років пов’язана з християнством. Одним із символів віри є хрест, який люди носять на грудях, засвідчуючи належність до віросповідання. Унікальна виставка «Християнська спадщина нашої землі» показала різноманіття натільних та нагрудних хрестів різної форми з понад 20­ти областей України.

«Експозиція нараховує 1166 експонатів, у тому числі і з Вишгородського регіону – українські натільні і нагрудні хрести, православні, католицькі і греко­католицькі вироби. Саме завдяки такому розмаїттю можна відслідкувати регіональні особливості хрестів, а також спільну духовну основу України: від Криму до Волині, від Карпат до Донбасу.  Такі заходи дуже важливі, адже вони демонструють об’єднання країни», – розповіла кандидат історичних наук, директор Вишгородського історико­культурного заповідника Влада Литовченко.

На виставці представлено 109 хрестів із Київського, Білоцерківського, Таращанського, Богуславського та Рокитнянського районів. Єдиний в Україні і Східній Європі Громадський історико­етнографічний сторографічний Музей Хреста надав інформаційні матеріали. Серед експонатів – пам’ятні срібні медалі, присвячені традиціям українського хреста, надані медальєром Дмитром Пірклом.

Представлені й хрести з трьома вушками для підвішування, що свідчить про використання хреста ще й в якості з’єднувача кількох низок намист. Знайдені істориками свідчення і записи стверджують, що різновиди хрестів ділилися на чоловічі – простіші і жіночі – додатково прикрашені бароковим орнаментом.

«Ми показуємо нашу християнську культурну спадщину, яка об’єднує всі області та регіони України. Незважаючи на те, що на наших землях упродовж віків жили представники різних конфесій, власне українська складова в даній виставці є визначальною та концептуальною», – зазначає засновник Музею Хреста Віктор Векленко.

Експонати виставки освятили священики Української православної церкви Київського патріархату Вишгородського благочиння.

Усі бажаючі можуть відвідати виставку до 3 грудня 2017 р. в Історичному музеї Вишгородського історико­культурного заповідника за адресою: м. Вишгород, вул. Шкільна, 58.

Image00001

Image00002

Image00003

Image00004

Image00005

Image00006

Image00007

Image00008

Image00009

Image00010

Image00011

Image00012

Image00013

Image00015