05.06.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Вперше у Вишгороді…

per

У Вишгородському історико-культурному заповіднику відкрито унікальну виставку, присвячену пам’яті видатного історика, археолога, письменника, фахівця в галузі первісної археології  та історії Південно-Східної Європи, президента фонду «Трипілля», заступника директора з наукової роботи ВІКЗ (2007 – 2008) Івана Тихоновича Чернякова (народився 21 жовтня 1936 року). Виставку можна відвідати, прослухати екскурсію або взяти участь у майстер-класі «Відродження Вишгородської гончарної традиції» протягом жовтня.

 У п’ятницю, 13 жовтня о 13:00 за сприяння і допомоги директора ВІКЗ, канд. іст. наук Влади Литовченко, фінансової допомоги депутата ради Київської області Андрія Пещеріна, заступника директора будівельної компанії «Люкс Капітал Буд» Артема Кузнєцова у Музеї гончарства Вишгородського історико-культурного заповідника було відкрито унікальну виставку: «Перехрестя історії – тисячолітні традиції гончарів «Від Трипілля до Русі». Її урочисто відкрив заступник директора з наукової роботи ВІКЗ,  докт. іст. наук Тарас Чухліб. Виступили куратор виставки, провідний науковий співробітник Вишгородського заповідника Вадим Перегуда, відомий народний майстер України Людмила Смолякова, гончар, художник, філософ, дослідник степових культур Геннадій Фісун, завідувач Музею гончарства Ірина Даценко.

Виставка, що буде тривати у Музеї гончарства понад місяць, вражає можливістю глибоко усвідомити міфоритуали та архетипи Київського Полісся та охоплює величезний проміжок часу – «від Трипілля до Русі», а це понад 5000 років розвитку української культури! Основу виставки склали реконструкції відомого народного майстра України Людмили Смолякової, археологічні знахідки періоду розквіту Київської Русі, знайдені під час проведення археологічних розкопок у Вишгороді під керівництвом канд. іст. наук Всеволода Івакіна. У концепцію виставки була закладена ідея «чотири сторони — чотири стіхії»: ліпимо дитячу трипільську іграшку — земля, випікаємо трипільські хлібці-коржики — вогонь, малюємо осінь та сакральні орнаменти — вітер, готуємо і споживаємо справжній трипільський чай на травах з метровою шоколадкою — вода. Дивлячись, як працює сучасний 3D принтер, який до найдрібніших часточок відтворював гончарний виріб часів мідного віку, діти гімназії «Інтелект», СЗОШ «Сузір’я» справедливо зазначили: «Справжнє перехрестя історії…» 

 Ліпили глиняну іграшку, як справжні трипільці. Під керівництвом досвідченого гончара Геннадія творили на гончарному колі, відроджуючи вишгородську гончарну традицію часів України — Русі. Все це відбувалося під чарівні звуки музичних інструментів віманів, яких було аж дев’ять, виставлені у трьох локаціях. На цих унікальних музичних інструментах можливо було і самому навчитися грати під керівництвом Євгена Шевського, Кирила Кадєтова. Але до того вишгородські школярі мали пройти майстер-клас із малювання від досвідченої вишгородської художниці  Олени Ясинської. Малювали і в  спеціально надрукованих ВІКЗ «Трипільських зошитах». Під кінець заходу від надрукованого накладу дитячої замальовки із українського народознавства «Діти зоряного всесвіту» не залишилося жодного примірника. Завдячуючи фінансовій підтримці депутата Київської обласної ради Андрія Пещеріна було закладено фундамент відродження вишгородської гончарної традиції у Музеї гончарства. Жодна дитина не залишилася без подарунка — цілий віз зошитів, повітряних кульок, м’яких іграшок тощо чекав на виході із Музею гончарства.

Олександр Кочубей, Наталія Смага, пробуджуючи своє творче-підсвідоме  навчали і ліпили із червоної та сірої глини  разом із дітьми. Творили до того часу, поли не зварився у великому казані вишгородський, або, як його ще назвали, трипільський куліш. Трипільський трав’яний чай вразив усіх смаком і духмяністю місцевих трав. Його дегустація відбувалася з метровою шоколадкою від спонсорів та під хрускіт власно виготовлених трипільських хлібців-коржиків, печива. Смакували і традиційну їжу чумаків — пластівці із пшона, виготовлені у спосіб поп-корну. Майстер-клас по замішуванню тіста, випіканню живого хліба на заквасці проводила досвідчений майстер, технолог хлібно-булочного виробництва, директор МП «Унава»  Ірина Артеменко.

По закінченню свята з нагоди відкриття виставки, Народний майстер України Людмила Смолякова запропонувала при підтримці місцевої влади і за участі Вишгородського історико-культурного заповідника провести подібні практичні заняття у кожній школі міста, району чи, навіть, у кожній родині! “Діти мають не тільки вивчати історію, пізнавати традиції та зберегти культурні надбання власного народу — вони повинні мати можливість доторкнутися до “живої традиції”, історії. Відчути їх неповторний смак, усвідомити важливість того моменту “перехрестя тисячоліть” на якому ми сьогодні усі знаходимося. ВІКЗ у цій нелегкий справі – надійний помічник,” – висловила свою думку всесвітньо відома майстриня.

Крутиться гончарне коло, пробуджується сила предків — обертається “Коло Свароже” на Добро і Розквіт всього вишгородського наРоду. Приєднуйся, допомагай — разом ЗРОБИМО КРАЩЕ на СЛАВУ УКРАЇНІ!

Контактний телефон (067) 900 57 32.