04.08.2021

Газета Вишгород. ONLINE

Офіційний сайт газети Вишгород, Новини, архів. ONLINE

Айхенау налаштоване на конструктивну співпрацю

Розмовляв Володимир ТКАЧ

Минулого тижня вишгородська делегація на чолі з міським головою перебувала з триденним візитом у Баварії, зокрема, у місті-побратимі Айхенау. Редакція газети поцікавилася у міського голови про мету поїздки, здобутки і враження від побаченого.
— Олексію Вікторовичу, що покликало Вас відвідати Німеччину?
— Як ми вже неодноразово говорили, у цьому році виповнюється 25 років партнерських стосунків м. Вишгорода, Вишгородської райдержадміністрації з німецьким містом Айхенау. У зв’язку з ювілеєм у серпні до нашого міста приїздили бургомістр Айхенау Пітер Мінстер із працівниками ратуші. Саме тоді він запросив нас відвідати Німеччину у жовтні.

— Хто увійшов до складу делегації?
— Окрім мене, до Айхенау поїхали заступник міського голови Трохим Іванов, заступник голови РДА Марина Мельник, директор КП «Управляюча компанія», депутат міської ради Віталій Сардак і працівники оргвідділу міськвиконкому Олена Глава і Катерина Боднарчук.
Триденна програма була надзвичайно насичена заходами. Першого дня наші побратими запросили на свято — Октоберфест, бо це був останній день фестивалю. Атмосферу свята просто неможливо передати. Айхенау знаходиться за 15 кілометрів від Мюнхена, тому невдовзі ми були вже у столиці Баварії. Уявіть собі, 60-70 тисяч людей, з яких 80 відсотків у національних костюмах: чоловіки у шкіряних шортах і гетрах, жінки у традиційних баварських платтях. Це було настільки стильно і круто, що мимоволі перехоплювало дух. Нас, українців, ідентифікували за вишитими сорочками. Баварці з розмахом відзначали День возз’єднання Німеччини, коли впала берлінська стіна. Я шкодував, що в Україні немає подібного щирого патріотичного свята, яке б гуртувало всіх навколо національної ідеї.
— А потім були робочі будні?
— Так, ми працювали по різних напрямках. Для мене найактуальнішою темою було енергозбереження і взагалі енергоефективність. Ми цілий день їздили по об’єктах, ходили по місту, знайомилися з роботами по утепленню будівель. Німці дуже вдало поєднують теплозбереження і економію коштів на енергоресурси. Найголовніше те, що ми з бургомістром підписали відповідні документи в рамках федеральної програми щодо виділення Вишгороду перших коштів на реалізацію наших задумів. Якщо в гривнях, то це буде близько півтора мільйона. До Вишгорода приїде німецька компанія, яка за кошти м. Айхенау робитиме проекти енергоаудиту, розроблятиме повністю план заходів, проектну документацію. Проживання, харчування спеціалістів тощо — все це за рахунок німецької сторони. 
Ми визначимося у Вишгороді з шістьма об’єктами, над якими працюватимуть наші партнери.
— А яких результатів було досягнуто у гуманітарній сфері?
— Цей напрям опрацьовував мій заступник Трохим Іванов. У галузі спорту ми домовилися, що до Вишгорода завітає муніципальний футбольний клуб «Айхенау», зіграє товариський матч із «Чайкою». Сподіваюся, що подібні зустрічі будуть регулярними. Німецьким футболістам можна по-доброму позаздрити: в Айхенау населення удвічі менше, ніж у Вишгороді, але там — шість повноцінних футбольних полів зі штучним і газонним покриттям, у клубі — кваліфіковані тренери, необхідне обладнання, свій фірмовий автомобіль із логотипами і т. д. Ось чому німецькі клуби з Бундесліги — одні з найкращих у світі.
— За одну короткотривалу поїздку, звичайно, не охопити всього.
— Так, дорожню карту співробітництва потрібно напрацьовувати не один день. Під час перемовин ми обговорювали багато тем, але сьогодні ще зарано їх оприлюднювати. Скажу лише, що у Києві є представництво однієї досить відомої німецької компанії, основним засновником якої є саме людина з Айхенау. Я вже вніс свої пропозиції щодо інвестицій у наше місто, допомогу з боку міської влади, але знову-таки — подробиці пізніше, бо німці дуже педантично і вимогливо ставляться до цього.
— А як у Айхенау жителі відзначали 25-річчя співпраці і братерства з Вишгородом?
— Люди добре проінформовані про наше місто, адже вишгородці неодноразово перебували в них, наші діти проживали у німецьких сім’ях. У той день увесь Айхенау був прикрашений українськими прапорами. Ми ще подарували прапор міста і району. Близько тисячі містян вийшли на свято, запускали повітряні кульки з логотипом «Вишгород і Айхенау — 25 років дружби». Ми одягли у вишиванки також пана бургомістра і його заступника. Це було символічно: зверху українська сорочка, а знизу — шкіряні шорти і гетри. На площі стояв величезний намет, в якому були накриті столи, всі заходили, спілкувалися, фотографувалися з нами, тобто, відчувалася родинна атмосфера. До речі, на нашому ювілеї були ще два побратими Айхенау: мер одного з міст Саксонії і очільник італійського міста Будріо з провінції Еміліо — Романія. Під час спілкування з італійцями виникли деякі труднощі з перекладом: англійську мову, якою я вільно володію, вони не знали, і тоді несподівано на допомогу прийшов Трохим Іванов, який, як виявилося, добре розмовляє італійською. Це був приємний сюрприз. Ми розмовляли з мером Будріо про можливість укладання угоди про співпрацю і партнерство. Італійці дуже хочуть дружити з нами. Ми запросили їх відвідати Вишгород.
— А взагалі, на Ваш погляд, як німці ставляться до України, що говорять про війну…
— Тему війни вони делікатно не порушували, але відчувалося, що співчувають українцям. У Німеччині дуже багато фондів, меценатів, волонтерських організацій, які допомагають лікувати воїнів АТО, облаштовуватися біженцям. Про це говорять, про це всі знають.
У громадян Німеччини — своє життя. Вони впевнені у завтрашньому дні. Там все по-іншому. Я не володію німецькою мовою, але розумію її. На німецьких телеканалах новини подаються у позитивному дусі. Там не вражають, як у нас, вибухами, різаниною, розбірками.
— Словом, раціональне німецьке зерно можна висаджувати на український грунт?
— Звісно. Дуже багато чого корисного закарбував собі Віталій Сардак у сфері комунального господарства. Наша Катерина Боднарчук відвідала притулки для літніх людей і теж вважає, що нам є чому повчитися. Звісно, не рівняти міські бюджети: у Айхенау — 23 млн євро на 12 тис. населення, а у Вишгороді 120 млн грн на 32 тис. населення. Але починати треба з ментальності і відповідальності. Лише таким чином, наполегливою працею ми будемо наближатися до європейських стандартів.
— І останнє. Деякі «добродії» у соціальних мережах волають, що, мовляв, Ви розтринькуєте бюджетні кошти на зарубіжні поїздки і т. п.
— Розчарую нашого «охоронця» бюджетних коштів. Всі витрати: квитки до Німеччини і у зворотньому напрямку, проживання в Айхенау, харчування, екскурсію до Мюнхена і т. п. взяла на себе міська влада Айхенау. Жодної гривні з нашої казни не витрачено. Нехай наш пильний товариш задарма не рве серце — все нормально.