01.12.2022

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Соми виривали з рук жінок білизну

Ще в позаминулому столітті Микола Гоголь на віки прославив «дивовижний Дніпро в тиху погоду». Про неповторну красу і його багатство сказано немало, але мене вразили статті професора Київського університету святого Володимира Карла Кесслера, зоолога, який описав рибне різноманіття Дніпра, зокрема, життя і звички здоровезних сомів. Отже, поговоримо про дніпровську Цар-рибу, тоді і зараз.
Як не дивно, але на території Російської імперії найбільші соми водилися саме у Дніпрі. Тут у 50-х роках ХІХ століття упіймали сома довжиною більше чотирьох метрів, а його вага сягала 288 кілограмів! Не рибина, а страхіття. До речі, в Десні теж тоді траплялися соми, як підсвинки, і 160-кілограмова туша не була рибальською дивиною.
Сом — одна з найбільш осідлих риб і дуже рідко здійснює далекі подорожі. Десятки років із молодого віку до глибокої старості майже круглий рік він проживає в одній і тій же ямі, з якої виходить лише для пошуку їжі і то далеко не завжди. Сом вештається лише в період між пробудженням і нерестом. У погоні за рибою він може іноді виплигувати із води, а потім незграбно, немов мішок, падати назад, утворюючи фонтани бризок.
Здавна помічено, що вгодованим сомам за 30 кілограмів важко наздоганяти мальки. І тоді соми додумалися до оригінального способу полювання: підпливають на мілину, лягають і завмирають напіввідкривши величезну пащу. І як тільки зграя мальки наблизиться, сомище втягує воду і десяток — другий мальки, захоплені водовертю, зникають у пащі. Ось які розумні і винахідливі соми.
Є ще один неповторний спосіб полювання. Гігантський сом тихенько ховається за каменем або корчем і повільно ворушить довгими вусами. Дурненька риба, вважаючи, що це — черв’яки, наближається до корча. Через мить — вона вже в пащі.
У сомів є свої делікатеси. Це — зелені жаби, раки і мушля. Лежить такий гурман на дні і слухає, чи не квакають десь поряд «ласощі». Якщо почув, то далі вже справа техніки. Саме через цю смачну закуску соми відвідують трав’яні річкові заводі і часто, захопившись трапезою, застряють у найменших озерах. Як-то кажуть, і жаби доквакалися, і сом упіймався.
Про гігантських сомів споконвіку говорили з острахом. І дійсно, вони не дають спуску нікому, хто плаває на поверхні: винищують велику кількість каченят, гусенят і дорослих птахів. Нерідко топлять собак, коли ті пливуть, і навіть телят. Відомо декілька випадків, як крупні соми затягували під воду дітей, які купалися. Тому в давні часи дорослі лякали сомом дітей, якщо вони не хотіли виходити з річки. Ненаситні гіганти з голоду, бувало, виривали білизну з рук молодиць, які полоскали її. Уявіть переляк жінки: спокійно площе сорочку чи простирадло, раптом з-під води страшна паща — хап і знову на дно.
Скільки років живе ця цар-риба? Якщо сом сягає ваги 240-320 кг, то йому не менше 100 років, 64 кг — 24 роки, 32 кг — 12 років, а 16-кілограмовий довжиною 1,5 метра має вік шість років.
З давніх-давен за поведінкою сома слов’яни прогнозували погоду. І ніякий гідрометцентр з ними й не зрівнявся. Якщо в спекотні дні сом лежав на воді черевом догори і грівся на сонці — чекай зміни погоди. Особливо неспокій сом демонстрував перед початком і під час грози. У цей час він уже не може лежати в ямі і коли вночі лютує гроза – до ранку плаває на поверхні. О цій порі з дна вирв, ям, ковбаней на поверхню підіймалися древні гіганти. Вони влаштовували таку метушню, що людям не вірилося, що це творить риба. Соми виставляли вертикально свої могутні хвости, а потім із силою били ними по воді вліво-вправо, здіймали велику хвилю, фонтани бризок. Древні слов’яни вважали, що соми втілювали образи водяних.

Не будемо розпалювати апетит і повернемося на річкові простори. У свій час у великих ямах по Дніпру на зимівлю лягали по 100 і більше сомів. Навіть важко уявити: в одній ковбані – кілька тон риби. А як сьогодні почуваються соми у Дніпрі, Київському морі?
— Сомів у Дніпрі вистачає. Основна їх маса зосереджена на Київському водосховищі у його верхів’ї в районі Сорокошичів. Саме там багато заводей, поряд свіжа вода з Прип’яті. Піймати сома не так просто, і це залежить від багатьох факторів. Наприклад, навесні, коли зійшов лід, і до квітня, початку заборони рибалки — упіймати сома мало ймовірно. Він лише прокинувся від п’явок, треться, потім соми збиваються докупи і готуються до нересту. Але щоб розпочався нерест, вода має бути не нижче +20 градусів. А це вже травень місяць. Тобто, в цей період сом взагалі не ловиться. Що цікаво, самці пильно охороняють ікру, тому потомство має майже на всі 100 відсотків. Період нересту може зміщуватися в залежності від температури води. Скажімо, у минулому році так і було. А десь після 10 червня, по закінченні нересту і дозволу на рибалку, сома упіймати дуже ймовірно. Риба голодна після охорони ікри, активна. Зі своєї практики скажу, що найкращий час для полювання на сома — це з 10-ї години до 14-ї. Головне, щоб світило сонце, а на морі стояв штиль. Ловлять сомів різними способами: на тролінг глибоководний, на силікон, на квок, на джиг тощо. Але в будь-якому випадку потрібно мати спеціальне оснащення. Наприклад, товстий шнур, а до нього ще й поводок з ліски, бо шнур риба може перетерти, також мультиплікаторну котушку тягову. Найважче витягувати сомів вагою від 15 до 30 кілограмів. У цій ваговій категорії вони різкі, рвучкі. Сом буде тиснути, відходити у корчі, де можна обірвати шнура. А от із велетнями трохи легше, бо вони не такі повороткі. Я їжджу на рибалку зі своїм товаришем Пашею Пословським з Гостомеля. На воді ми розуміємо один одного з півслова. У червні ловимо сома на глибині п’ять метрів, у липні – вже на 10, а у серпні наживу опускаємо на 15. Восени, як засвідчив минулий рік, сома ловити марно, бо він знову готується до зимівлі.
Андрій, як і годиться рибалці, розповідав про своє захоплення з мальовничими деталями, красиво і професійно. Скажімо, така деталь: як витягують сома із води? Виявляється, не підсакою, а рукою за нижню губу, але в рукавиці, бо дрібні зуби голками впинаються у шкіру. Від цього сом неначе ціпеніє, якийсь час, мов паралізований. Нещодавно Андрій Куковенко упіймав сома вагою 44 кілограми і довжиною 170 сантиметрів. Справжня цар-риба! То ж є ще в Дніпрі красені, про яких складають легенди.
Андрій у вихідні буде присутнім на чемпіонаті України з лову хижої риби у Сорокошичах на базі «Нептун». Туди приїдуть справжні гуру рибалки: легендарний дядя Саша — італієць, діючий чемпіон світу в Ірландії Юрій Орлов та інші непересічні рибалки. Ми домовилися, що про ці змагання розповімо нашим читачам, серед яких чимало класних рибалок.