19.06.2021

Газета Вишгород. ONLINE

Офіційний сайт газети Вишгород, Новини, архів. ONLINE

Урок на асфальті

Ольга ДЯЧЕНКО

На дитячих майданчиках часто спостерігаю за веселими зграйками малюків. Вони охоче спілкуються між собою, діляться іграшками, влаштовують ігри без втручань дорослих. Здебільшого дитячі забави пильно контролюють матусі й татусі, іноді у конфліктних ситуаціях допомагають малятам помиритися, пояснюють, як треба поводитися в конкретному випадку. Саме малолітні мають засвоїти правила поведінки не тільки з дітьми, а й з дорослими.
Ось дівчинка-дюймовочка насипала піску на гойдалку, де хотів вмоститися малюк. Мати пояснила, що тепер хлопчик не може сісти на брудне сидіння, а пісок потрапить в очі і можна захворіти.
Діти часто бажають погратися саме з чужою іграшкою. Дорослі мають пояснити, що треба запитати дозволу і в дитини, і в її матусі чи батька. І ніколи не брати чужого додому.
У доброзичливій обстановці спілкування дорослих і дітей формується світогляд підростаючого покоління, засвоюються правила поведінки, розвивається і поповнюється активний словниковий запас. Це — фундамент, на якому дитина безконфліктно дорослішатиме і навчиться усвідомлювати себе частинкою суспільного життя.
Саме через гру засвоюються ази виховання маленької людини. Без надмірної опіки, але під терплячим і мудрим керівництвом старших.
Та іноді сліпа любов до нащадків перетворює дорослих у покірних слуг маленьких повелителів. У немолодого подружжя довгоочікуваний синок став центром всесвіту сім’ї. Не тільки батьки, а й дідусі та бабусі завмирали від його найменшого писку. Під охання й ахання малюк швидко засвоїв, як можна маніпулювати рідними. Покапризував — отримав бажане. Стала свідком, як він, уже п’ятирічний, спілкувався з рідними. До них якраз завітали гості, та дорослі не могли навіть нормально привітатися, бо Котику треба показати всім новий планшет, розповісти за ігри. Батьки тільки замилувано посміхалися, а синок аж прикрикував на них, коли намагалися трохи втихомирити розпашілого малюка.
Ніяких бесід, обміну новинами, бо центр уваги всіх мав бути на розумному синочку. В такому товаристві довго затримуватися не було бажання, на душі залишився гіркий осад. Але це були тільки квіточки. Самозакоханий онучок свого старенького дідуся продав разом з квартирою, бо виплеканий егоїст, окрім своїх забаганок, не визнавав нічого й нікого.
На Алеї дружби в нашому місті охоче відпочивають дорослі й діти. Шестирічний хлопчик також часто прогулюється з татком. За руку, щось жваво обговорюють. Вибирають найчистішу ділянку, і малюк різнокольоровою крейдою пише англійські слова під суворим контролем батька чи малює різні моделі літаків.
Поруч дітлахи влаштували перегони на скейтах, а потім гуртом із маленьких машинок обладнали гараж і «шумахерські» гонки.
Поліглот заздрісно позирав на веселих однолітків, та батько наказав не відволікатися, а уважно й красиво писати завдання. Навіть наближатися до гамірливого гурту не дозволяв. Тут діти добре знали одне одного, швидко знайомилися з новоприбулими, радісно віталися при зустрічі.
Проте старанного «англійця» ніхто з дітей не біг зустрічати, лише деякі з цікавістю розглядали написи або малюнки хлопчика. Та під суворим поглядом батька діти швидко поверталися в свою гомінливу компанію. Після уроку на асфальті ці двоє попрямували у віддалений куточок скверу, де їхньому спілкуванню не заважатимуть надто галасливі й «невиховані» діти.
А хлопчик все озирався на розважливих горобчиків-дітлахів, які так щиро раділи гарному дню і вільно обирали ігри та розваги.
Чи варто тримати оцей молодий паросток під ковпаком, коли він так прагне сонечка, спілкування з однолітками, де виявить неабиякі здібності художника-початківця?
І дорослими такі «тепличні» діти часом не вміють контактувати з іншими, без вказівок татуся-неньки не зроблять кроку. Навіть важко їм буває налаштувати сімейні стосунки, бо шукають в обранцях копії своїх предків. Урок на асфальті запам’ятовується на все життя.