02.06.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Кільце замість світлофора

Віктор КІР’ЯНОВ

Прочитав у газеті про проект установки світлофора при виїзді на трасу Київ-Димер. Напружений трафік давно потребує впорядкування автомобільного руху. Зараз, щоб повернути там наліво, потрібно кидатися під колеса, порушуючи ПДР України і ризикуючи здоров’ям. Але світлофор (хоча він краще дикої саморегуляції руху), далеко не краще технічне рішення на дорогах державного значення, до яких відноситься Димерське шосе. Тут потрібен комплексний підхід для забезпечення інтересів місцевих водіїв і транзитного транспорту.

Для прикладу, розглянемо нашу набережну, яка в тому числі виконує функцію транзиту автотранспорту за Дніпро. Зараз ми маємо на ній «смугу перешкод» із чотирьох світлофорів. Колона машин із Києва зупиняється на червоне світло по головній дорозі, чекаючи, поки збоку проскочить пара машин. При цьому повернути ліворуч на червоний заборонено, на зелений — неможливо через суцільний зустрічний потік машин.

Головна перевага транзитних доріг — це безперервний рух, завдяки якому навіть на невеликій швидкості (60-80 км/год) водії швидко минають населений пункт. Зараз незручності мають і транзитні, і місцеві водії. Більш оптимальним і недорогим рішенням може стати кільцева розв’язка з перевагою у того, хто рухається по колу (кільця ефективніше світлофорів на дорогах з 1-2-ма смугами руху в кожну сторону).

По-перше, транзитні машини з Києва безупинно рухаються в сторону дамби.

По-друге, місцеві водії, повертаючи ліворуч, матимуть перевагу. Транзитні машини будуть пригальмовувати на пару секунд, щоб пропустити тих, хто виконує поворот.

По-третє, пішоходи на нерегульованих переходах доповнюють гармонію, перекриваючи іноді рух по головній дорозі і полегшуючи місцевим водіям в’їзд через кільце на набережну.

В результаті автомобільний трафік стане більш динамічним, а організація руху більш зручною для всіх. До речі, в місті вже є кільце на розвилці просп. І. Мазепи та вул. Н. Шолуденка. Там заторів не спостерігається!

Хтось може заперечити мою пропозицію, викласти свої аргументи. Пам’ятаю якось в Австрії спілкувався на цю тему з місцевим жителем. Він розповів, як після візиту до Англії в 70-х роках (де вже тоді застосовувалися кільцеві розв’язки) пішов у поліцію з подібною пропозицією. Його підняли на сміх. Тепер всюди в Європі масово замінюють світлофори на кільця. Як водій зі стажем зауважу, що це пішло на користь і допомогло уникнути перманентного колапсу на другорядних дорогах.

Як відомо, найкращим підтвердженням теорії є експеримент. Для початку пропоную облаштувати тимчасову кільцеву розв’язку на розвилці вул. Набережної та Н. Шолуденка. Для цього потрібно всього лише:

1) відключити світлофор;.

2) виставити з пластикових тумб кільце діаметром 15 метрів;

3) поставити на в’їзді знаки «Поступися дорогою» і «Кільцевий рух».

Якщо експеримент пройде вдало, таку ж розв’язку можна облаштувати при виїзді на трасу Київ-Димер. На ілюстрації наведені ескізи обох розв’язок. Якщо таке нововведення отримає схвалення водіїв, подібні кільця можна влаштувати ще мінімум у 5-ти місцях по Вишгороду та околицях.