01.12.2022

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

«Твої сини, Україно!»

Валентина ЯКОВЕНКО
ФОТО – автор, «Вишгород»

14 березня 2014-го понад 500 бійцівСамооборони Майдану прибули на полігон у с. Нові Петрівці, звідки й розпочався бойовий шлях першого добровольчого батальйону. Відтепер щороку 14 березня відзначатиметься День українського добровольця (згідно з Постановою Верховної Ради України № 1822).

Цього дня в Національному музеї-заповіднику «Битва за Київ у 1943 році» (с. Нові Петрівці) було урочисто відкрито виставку «Твої сини, Україно!» – вже другий музейний проект, що висвітлює війну на Сході нашої держави. Це спільна праця  музею-заповідника із Всеукраїнською громадською організацією «Союз «Народна пам’ять» та Благодійним фондом «З відкритим серцем у майбутнє», воїнів-добровольців та волонтерів. Організатор і натхненник цього проекту – директор музею-заповідника, заслужений працівник культури України Іван Вікован.

На захід із вшанування добровольців прибули перші особи району, районні депутати, працівники Вишгородського історико-культурного заповідника разом із директором, кандидатом історичних наук Владою Литовченко, воїни-добровольці, ветерани ВВВ, командири та бійці Національної гвардії України (в/ч 3027), «афганці», рідні загиблих воїнів АТО, святі отці, учні Новопетрівських шкіл із педагогами, громадськість. Таке широке коло присутніх свідчило не лише про цікавість до події – серед гостей було і багато тих, хто представлений на самих експонатах виставки.

Для нас уже звично бачити тут, у музеї, експонати Другої світової, і коротке гасло «Ні – війні!» ми завжди пам’ятали. Та нині тут з’явилися зовсім нові експонати – у сучасній картинці. Війна повернулася. Вона випала на наш час. І це вже теж історія, історія сьогодення, що продовжує поповнюватися трагічними сторінками.

Військовий комісар району Микола Прибора назвав імена наших земляків-героїв, які за покликом серця пішли захищати Батьківщину і віддали за неї своє життя. Це нагороджені орденами «За мужність» III ступеня (посмертно) старший сержант, гранатометник Арсієнко Руслан; старший сержант, командир інженерно-саперного відділення Благовісний Віталій; солдат Єрмаков Євген; старший сержант, старший механік, водій танка Костюченко Олександр; сержант, командир відділення Костянтин Непоп; солдат, гранатометник Єрмаков Олег; солдат, далекомірник Савченко Анатолій; старший солдат, гранатометник Ханчич Денис; лейтенант, командир взводу Олександр Устименко, нагороджений орденом Богдана Хмельницького IIIступеня; солдат, водій автомобільної роти Білоус Павло; молодший сержант, інструктор Лупікс Яніс; старший сержант, навідник-оператор бойової машини піхоти Чердловський Микола; командир механізованого взводу Юрченко Олександр. Пам’ять загиблих героїв вшанували хвилиною мовчання…

«Вже третій рік поспіль Україна протистоїть сильному агресору, воюючи з армією, яка вдосконалює свою силу, розв’язуючи військові конфлікти в різних куточках світу протягом чверті століття. Україна, практично не маючи армії, змогла дати і сьогодні дає достойну відсіч російській агресії.

 І все ж, ми навіть уявити не могли, що таке станеться, що в наш мирний час буде стільки молодих вдів і осиротілих дітей, – сказав, звертаючись до присутніх в. о. голови Вишгородської райдержадміністрації Вячеслав Савенок. – Держава і влада повинні турбуватися про них і про тих, хто на війні втратив своє здоров’я… А ми всі маємо свято берегти пам’ять про  наших героїв. Виставка «Твої сини, Україно!» – це також вшанування захисників Вітчизни».  

Вячеслав Савенок та районний військовий комісар передали вдові старшого сержанта Руслана Арсієнка, який загинув у зоні АТО влітку 2016-го, орден ««За мужність» III ступеня.

Розчулили всіх, додавши лірично-журливої ноти, бандуристка Валентина Старенька з піснею на слова Василя Симоненка «Виростеш ти, сину» та учні Новопетрівської школи № 2 (директор Ніна Клебан), які виконали патріотичні вірші про героїв війни на Сході держави.

«…. У 2014 році саме завдяки добровольцям, які стали стержнями армії, ми змогли зупинити ворога. Своїм патріотизмом, героїзмом вони надихнули інших бійців, – зазначив командир 90-го окремого аеромобільного батальйону «Доброволець», кавалер орденів Богдана Хмельницького II і III ст. Віталій Баранов. – І хочеться, аби молоде покоління перейняло від них естафету».

І хоча , як зазначив Новопетрівський сільський голова Радіон Старенький,  трапляються випадки симуляції, все ж навіть цього дня на Схід вирушили батальйони добровольців. Поруч із ними був і голова облдержадміністрації Олександр Горган. Від нього уклін громаді передав начальник управління культури, національностей та релігій КОДА Ігор Подолянець.

Низку експонатів для виставки по медичній частині надав доброволець, лікар-хірург 1-ї медичної роти ім. Пирогова, головний лікар Новопетрівської районної лікарні Василь Яковенко. Серед них і медична американська розкладка від волонтерів. «Без них – іноземних, українських, наших  вишгородських – було б дуже сутужно, – наголосив лікар. – І медикам також. Адже лише за півтора року роботи медроти було надано допомогу понад  десяти тисячам наших вояків. Самих же медиків, не рахуючи водіїв, санітарів, загинуло 57…».

Зібрати безліч артефактів, інформації, донести все це до широкого загалу, об’єднати людей навколо найважливішого на сьогоднішній день – цю величезну роботу зроблено колективом працівників музею-заповідника, очолюваного Іваном Вікованом. Цього дня його було відзначено нагородою – медаллю «Сильному духом». За дорученням Громадської організації «Сильні духом» її вручив полковник Олександр Макаревич.

Офіцер інформаційно-психологічної протидії (психолог), він разом із 11-м окремим мотопіхотним батальйоном «Київська Русь» пройшов бойовим шляхом через Авдіївку, Піски, Донецький аеропорт, шахту Бутівка… Стендів, де представлено цей батальйон, найбільше – 15. На них – і його фото, і авторські знімки побратимів. Олександр створив також фільм про 11-й батальйон, планує кінцеву версію до його 3-ї річниці.

На запитання про особливості української нації, безстрашність на війні, взаємовиручку, унікальні випадки розповів:

 – Свідомість українців настільки піднялась, що навряд чи сьогодні можна віднайти подібні аналоги. Бійці дуже згуртовані. Взагалі, я зробив висновок, що ми – не агресивна нація.

Тваринного страху я ні в кого не побачив. Навпаки – в бою хлопці не зациклюються на тому, що їх можуть поранити чи вбити, а просто роблять свою справу, часто ще й жартують. Хтось, наприклад, лише в такі хвилини помітить, що у товариша відросла така борода, що час одягати костюм Діда Мороза.

Звісно, стояв за кулеметом. А одного разу хлопці ще й попросили зняти бій. Стріляють гранатомети, кулемети… Аж тут, де не візьмись, білий голуб прямісінько над нами. Облетів по всьому периметру і сів на огорожі поруч. (Олександр показує це унікальне відео і фото на стенді – авт.). Ніякого страху – спокійний і навіть гордовитий. Від жодного пострілу не стрепенувся.

Не один я зрозумів і відчув, що то була душа комбата Олександра Гуменюка, який загинув 15 серпня 2014-го. Вона оберігала нас у тому пеклі. І всі хлопці залишились живі. А після моєї участі в цьому бою і його зйомки, сказали: «Тепер ти свій».

Серед нагород Олександра Макаревича є орден «Янгол світла і добра»…

Добровольці батальйону «Донбас» Андрій Шершиков (переселенець із Донецька) та Віктор Жила з Бородянського району зацікавились виставкою книжок про події у зоні АТО. Перегортаючи сторінки, вони говорили про щось своє; голова ради ветеранів с. Нові Петрівці Мусій Мартиненко та його заступник Олександр Голуб спілкувалися з молодими бійцями, а голова Вишгородської районної організації Української спілки ветеранів Афганістану Віктор Ткачук та його заступник Микола Остапов затримались біля стенду «Гуманітарний проект ЗСУ «Евакуація-200» (місія «Чорний тюльпан»). Обидва чоловіки – добровольці цієї місії. Аби перевезти тіла наших бійців і захоронити їх на батьківщині за християнським звичаєм і як героїв, їм довелося подолати тисячі кілометрів, ризикуючи життям. Лише в тилу ворога на окупованій території побували 12 разів. Одного разу ледь врятувалися практично з полону, маючи «на борту» двох двохсотих…

Прапори батальйонів, пілони з фотографіями захисників Донецького аеропорту, зброя, рештки мін, снарядів, особисті речі бійців, виставки книг «Україна – понад усе!», «Шана за подвиг, вдячність за мир», патріотичні плакати Юрія Неросліка (м. Дніпро), відеоматеріали, що демонструвалися у центрі зали, та ін. – все це об’єднує виставка «Твої сини, Україно!».

Одними з перших її побачили  новопетрівські школярі, учнів 7-8 класів. Для них професійно, доступно й цікаво провела екскурсію Олена Вітряна. Виставка діятиме постійно. Усі бажаючі можуть завітати до музею щодня (крім понеділка) з 9:00 до 17:00. Екскурсії можна замовити за тел: (04596) 32- 672.

DSC 0705

DSC 0710

DSC 0726

DSC 0752

DSC 0756

DSC 0759

DSC 0764

DSC 0769

DSC 0771

DSC 0775

DSC 0778

DSC 0782

DSC 0812

DSC 0816

DSC 0819

DSC 0822

DSC 0826

DSC 0833

DSC 0841

DSC 0846

DSC 0854

DSC 0857

DSC 0858

DSC 0861

DSC 0870

DSC 0876

DSC 0878

DSC 0881

DSC 0883

DSC 0886

DSC 0893

DSC 0905

DSC 0910

DSC 0912

DSC 0701