Розпитувала Марина КОЧЕЛІСОВА
ФОТО — архів газети «Вишгород»
4 березня — 23 роки, як відбулась перша репетиція «Коралів». Здається вчора, а вже третє покоління вихованців цього славного хору завойовує визнання на різних теренах — місцевих, всеукраїнських та міжнародних. Про КОРАЛову історію та КОРАЛове майбутнє ми запитали у засновника та незмінного керівника співочого колективу п. Лесі Потіцької.
— Пані Лесю, де народився очолюваний Вами колектив?
— У громаді собору Вишгородської Богородиці Грекокатолицької церкви. Сергія Прудка знаю ще з Історичного клубу при Будинку вчених. Коли він став священиком, то запросив мене організувати дитячий парафіяльний хор у Вишгороді (при церкві св. Андрія Первозванного).
Шестеро дівчат — Слава Тимошенко (Бень), Наталка Шевченко, Оксана Новак, Юля Дудка, Тоня (Прудко) прийшли на першу репетицію 4 березня 1994 року. Коли я почула, як вони співають, то сказала: «Це мої діти». Із тих пір із Академмістечка, де живу, їздила до Вишгорода 24 рази на тиждень.
— А хто придумав назву?
— Тоня Прудко запропонувала назвати хор «Коралі», бо і наш репертуар, і дівчатка доповнювали один одного, як намистинки. Мирослава Дудка, староста хору і костюмер в одній особі, власноруч зробила перші костюми… вгадайте, з чого? З гуманітарки, із штор. А кожне вбрання вийшло унікальним, бо його творили з любов’ю і смаком.
— Де «Коралі» займалися?
— У підвальному приміщенні, де зараз вишгородське телебачення. За дев’ять років нам дали клас у «Джерелі», там і репетируємо дотепер.
— Коли ви стали міським хором?
— Вишгородська міськрада дала три ставки викладачам — і з 1997 року ми стали муніципальним хором. До 15 дівчат приєдналися ще 15 голосочківдзвіночків. (Серед дівчат були й хлопчики, але швидко зійшли з дистанції через мутацію голосу.)
Через три роки ми вже демонстрували свою творчість у Відні, на Міжнародному фестивалі ім. Франца Шуберта (до його 200річчя). Ми співали у церкві св. Штефана: тактак, у цьому храмімузеї лунало «Христос Воскрес» українською!
Із 2002го року хор «Коралі» входить до дружної родини міського Центру творчості «Джерело»: спочатку дали клас, а потім прийняли до колективу як гурток. Але ми не дуже вписуємося в гурткову роботу, тому що маємо власні плани. Спасибі директору ЦТ «Джерело» Наталії Кисіль, що дає творчу свободу.
У 2003 році ми вибороли перше місце на фестиваліконкурсі у Відні (Австрія). А до того, наприкінці 1990их, брали участь у Всеукраїнському фестивалі ім. Кирила Стеценка. Вибороли перше місце за складний літургійний твір «Благослови, душе моя, Господа».
— Де побували наші вишгородські соловейки?
— В 11 країнах світу — у «Коралів» 15 виїздів: до Німеччини (тричі), Австрії (двічі), Угорщини, Словаччини, до Чехії, Румунії, Франції, Литви, до Польщі (чотири рази тільки на фестивалі «Лемківська ватра»), Бельгії, Ватикану (до 20річчя «Коралів»). Їздили на запрошення української діаспори та брали участь у різних конкурсах. У Бельгії — два перших місця вибороли середня і старша групи, у Словаччині у фольклорі — перше місце, у духовній музиці — третє.
— Який у «Коралів» репертуар?
— У нас біля 300 творів, веснянки, обжинки, купаьні піснеспіви, колядкищедрівки, є вистави до Миколая та літургійні твори, стрілецькі, повстанські, козацькі, народні псіні (лемківського субетносу, зокрема). «Коралі» виконують літургію Івана Златовустого, чин вінчання — неймовірно складні речі.
— Чимало хто вважає, що серед головних здобутків хору «Коралі» —фестиваль «Вишгородська Покрова».
— Такий фестиваль не міг не народитись на святій вишгородській землі. Співочі змагання проходять у храмі із 2009 року — дев’ятий рік поспіль. Приїздять чудові колективи з Харківщини, Полтавщини, Житомирщини, Франківщини, Львівщини, Черкащини, Чернігівщини, ну і, звісно, Києва та Київщини. Були навіть гості з Білорусі.
На цей рік зголосилися 23 хори, серед них — до десятка дитячих колективів. Готуємо фестиваль я і Костянтин Сирін, батько двох вихованців «Коралів»: я шукаю колективи (спілкуюсь із управліннями культури по областях України, композиторами), а він виконує технічну роботу. Роботу починаємо за рік, цього ми навчилися на міжнародних фестивалях: все організовувати завчасно.
— А Свято Матері. Це Ваш, як зараз кажуть, проект?..
— Ну, це скоріше заслуга Президента України, бо введено за його Указом. Свято Матері — в другу неділю травня — на міському рівні у Вишгороді спочатку відзначали у Церкві бога Живого (там гарний зал), потім — у сквері на вул. Шкільній біля гімназії «Інтелект». Хор «Коралі» готує чудову програму, ігри, конкурси. Так малеча привчається вшановувати матерів та бабусь і гарно відпочивати.
— Хори до «Вишгородської Покрови» мають бути добре підготовленими, бо журі серйозне…
— Сценарист, письменниця, поетеса Софія Майданська (голова), два професори Київської консерваторії та композитори — Ганна Гаврилець і Віктор Степурко, фольклористнародознавець Ніна Михайлишин, заслужений діяч мистецтв, журналіст (радіо «Культура») Катерина Божко, ректор Трьохсвятительської семінарії УГКЦ о. Петро Жук.
У програмі — академічний і народний спів, беруть участь і професійні, і самодіяльні хори, на які так багата наша співоча земля. Такі перли! Така сила народна! Степові пісні та гірські переливи, вранішній туман над Дніпром і морська хвиля, сум і радість — все є в українській пісні.
— Фестиваль традиційно проходить у соборі Вишгородської Богородиці…
— …де люб’язно надають приміщення церковна громада УГКЦ й о. Тарас Валах. Я із 1968 року працюю із хорами, тож можу поцінувати, яка в храмі розкішна акустика. Спасибі всім, хто помагає проведенню фестивалю, насамперед старшим дівчатам із «Коралів», їхнім батькам і оргвідділу міської ради.
— Що у планах «Коралів» на цей рік?
— Концертновиконавську діяльність плануємо самі. На чудові вірші Марії Підгірянки з ІваноФранківщини Евеліна Басова написала музику. «Коралі» виконують 16 творів Підгірянки. Наприкінці квітня ц. р. їдемо на запис до ІваноФранківська — і менша група (віком 56 рочків) теж. До слова, на Святого Василя «Коралі» їздили у селище Криворівне ІваноФранківської області. Там по селу водили Маланку свою, як на Київщині, а також Козу (там обряду Кози немає), брали участь у фестивалі. Тобто не лише з місцевими обрядами познаомились, а й показали свої.
— Ну, і насамкінець поділіться, про що мрієте?
— За моє творче життя працювала у 12 хорах. Ставки були завжди мізерні. Зараз трохи підвищили зарплатню. Хормейстер «Коралів» працює тричі на тиждень: раз — з малою, раз — з основною групою. Та головне, щоби було четверте покоління співаків наших. Щоби була злагода між ними. Щоби допомагала міськрада та раділа Вишгородська громада.