05.06.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Чорно-білі кадри юності

Христина МИЦИК
ФОТО — Андрій МАКСІМОВ, «Вишгород»,
Ольга ДУМАНСЬКА, спеціально для «Вишгорода»

В Історичному музеї Вишгородського історико-культурного заповідника (ВІКЗ) — іще одна виставка. До Дня енергетика відкрито експозицію, котру першими відвідали ветерани-гідробудівники. Зустрічали їх директор заповідника Влада Литовченко, її заступник Тарас Чухліб, завідувач Історичного музею Любов Ніколенко.
Сивочолі чоловіки і жінки дивилися кадри кінохроніки, торкалися руками речей і фотографій піввікової давності — і очі їхні теплішали, сяяли: їм було добре і затишно в музеї, до експозицій котрого вони теж доклали своїх рук. Хтось приніс старий радіоприймач, хтось — родинний альбом із світлинами.
А Ніна Строкова – донька керівника будівництва Київської ГЕС, передала копію мапи Асуанської греблі, в спорудженні якої брали участь і будівничі Київських ГЕС і ГАЕС.
Літні люди по-дитячому раділи, вглядаючись у кадри кінохроніки (перші куби бетону для них були не озвученими цифрами, а найкращими, незабутніми роками їхнього життя). І не як до начальства, а до товаришів своєї молодості вголос звертались до Миколи Бідного та Ігоря Магали (тут, у музейній залі), пізнавали Хрущова та Шелеста (на екрані), а у наступному кадрі — Гришину і Тірську, Сидорова і Баранова, Анатолія і Володимира Бондаренків, брандвахти і як ходили по кризі на Лівий берег (у хромових чоботях!), як будували Вишгород…
Зі словами подяки та шани до ветеранів-гідробудівників звернулись голова Вишгородської райради Ростислав Кириченко та заступник Вишгородського міського голови Трохим Іванов: «Ви — жива енциклопедія будівництва ГЕС в Україні та за її межами. І молодь має зберегти традиції першопроходців, унікальні будівельні технології, а головне — жагу до знань та повагу до робочих рук і інженерного мислення. Заповідник робить неоціненну справу, зберігаючи історію нашого міста. А такі зустріч ветеранів зі своєю молодістю — найкращий подарунок до професійного свята енергетиків та до Нового року».
Слово взяв заступник директора філії «Каскад Київських ГЕС і ГАЕС» ПАТ «Укргідроенерго». Ігор Белінський щиро подякував колективу музею за виставку, за пам’ять про гідробудівників. Низько вклонився своїм вчителям нинішній головний інженер Каскаду Олег Урманов. Його родина (мати, батько і він сам) — має 85-річний стаж у гідроенергетиці — тож О. Урманов запросив ветеранів-гідробудівників і працівників заповідника відвідати музей та побувати в турбінному залі й інших уже реконструйованих відділах ГЕС.
Новорічна ялиночка у залі мигтіла вогниками. За імпровізованим фуршетом (стараннями ЗАТ «Харчопродторг», керівник Людмила Черв’яківська) ветерани пообіцяли приносити спогади, документи і фотографії тієї незабутньої пори — аби поповнити фонд заповідника, та дуже просили посприяти зведенню пам’ятника гідробудівникам і поверненню назв вулиць: «проспект Молодіжний», «Будівельників», «Спортивна» та інш. — щоби епоха великих звершень і змін залишилась у нашому рідному місті невід’ємною частиною його славетної історії.

IMG 3328

IMG 3329

IMG 3330

IMG 3332

IMG 3341

IMG 3343

IMG 3367

IMG 3368

IMG 3381

IMG 3395

IMG 3401

IMG 3427

IMG 3460

IMG 3463

IMG 3465

IMG 3470

IMG 3496

IMG 3501

IMG 3521

IMG 3544

IMG 3548   IMG 3420

IMG 3308