Христина МИЦИК
ФОТО — Андрій МАКСІМОВ, «Вишгород»,
Ольга ДУМАНСЬКА, спеціально для «Вишгорода»
В Історичному музеї Вишгородського історико-культурного заповідника (ВІКЗ) — іще одна виставка. До Дня енергетика відкрито експозицію, котру першими відвідали ветерани-гідробудівники. Зустрічали їх директор заповідника Влада Литовченко, її заступник Тарас Чухліб, завідувач Історичного музею Любов Ніколенко.
Сивочолі чоловіки і жінки дивилися кадри кінохроніки, торкалися руками речей і фотографій піввікової давності — і очі їхні теплішали, сяяли: їм було добре і затишно в музеї, до експозицій котрого вони теж доклали своїх рук. Хтось приніс старий радіоприймач, хтось — родинний альбом із світлинами.
А Ніна Строкова – донька керівника будівництва Київської ГЕС, передала копію мапи Асуанської греблі, в спорудженні якої брали участь і будівничі Київських ГЕС і ГАЕС.
Літні люди по-дитячому раділи, вглядаючись у кадри кінохроніки (перші куби бетону для них були не озвученими цифрами, а найкращими, незабутніми роками їхнього життя). І не як до начальства, а до товаришів своєї молодості вголос звертались до Миколи Бідного та Ігоря Магали (тут, у музейній залі), пізнавали Хрущова та Шелеста (на екрані), а у наступному кадрі — Гришину і Тірську, Сидорова і Баранова, Анатолія і Володимира Бондаренків, брандвахти і як ходили по кризі на Лівий берег (у хромових чоботях!), як будували Вишгород…
Зі словами подяки та шани до ветеранів-гідробудівників звернулись голова Вишгородської райради Ростислав Кириченко та заступник Вишгородського міського голови Трохим Іванов: «Ви — жива енциклопедія будівництва ГЕС в Україні та за її межами. І молодь має зберегти традиції першопроходців, унікальні будівельні технології, а головне — жагу до знань та повагу до робочих рук і інженерного мислення. Заповідник робить неоціненну справу, зберігаючи історію нашого міста. А такі зустріч ветеранів зі своєю молодістю — найкращий подарунок до професійного свята енергетиків та до Нового року».
Слово взяв заступник директора філії «Каскад Київських ГЕС і ГАЕС» ПАТ «Укргідроенерго». Ігор Белінський щиро подякував колективу музею за виставку, за пам’ять про гідробудівників. Низько вклонився своїм вчителям нинішній головний інженер Каскаду Олег Урманов. Його родина (мати, батько і він сам) — має 85-річний стаж у гідроенергетиці — тож О. Урманов запросив ветеранів-гідробудівників і працівників заповідника відвідати музей та побувати в турбінному залі й інших уже реконструйованих відділах ГЕС.
Новорічна ялиночка у залі мигтіла вогниками. За імпровізованим фуршетом (стараннями ЗАТ «Харчопродторг», керівник Людмила Черв’яківська) ветерани пообіцяли приносити спогади, документи і фотографії тієї незабутньої пори — аби поповнити фонд заповідника, та дуже просили посприяти зведенню пам’ятника гідробудівникам і поверненню назв вулиць: «проспект Молодіжний», «Будівельників», «Спортивна» та інш. — щоби епоха великих звершень і змін залишилась у нашому рідному місті невід’ємною частиною його славетної історії.