30.01.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

На Андрія про наше життя говорили

4

Влас. інф.
ФОТО — Андрій МАКСІМОВ, «Вишгород»

13 грудня у малій залі засідань адмінбудинку у Вишгороді відбулась робоча нарада громадськості з місцевою владою та роботодавцями. Ініційована Вишгородським міським головою Олексієм Момотом спільно з радником голови Київської ОДА Степанією Сідляр зустріч мала дві теми: пункти обігріву по місту та умови роботи й відпочинку трудових мігрантів.
Заробітчани з усієї України працюють у торгівлі, на транспорті, на будівництвах. Тож найперше звітували присутні на нараді голова Асоціації забудовників Київщини та голова будівельної комісії Вишгородської міськради Сергій Пінчук, директор ЖК «Велесгард» Сергій Голяченко і директор ТОВ «Монолітбуд-2015» Анатолій Вент. Роботодавці та забудовники розповіли, що будівельні бригади зазвичай працюють вахтовим методом (по два тижні), і на цей час забезпечені доставкою на робочі місця, спецодягом, теплими побутовими приміщеннями, гарячим харчуванням і водою, за рахунок роботодавця вони проходять медогляди, він же сплачує 50 % вартості житла, котре ж часто сам і відшуковує для своїх працівників. Досвідченого робітника (муляра, плиточника, теслю тощо) нині цінують, умови створюють сприятливі для трударів, тому що тямуща і роботяща молодь виїздить за кордони України, а на Київщині працюють в основному ті, кому за 45-ть.
Вищезазначену інформацію підтвердив і о. Богдан Николин: раніше (років 16-17 тому) до нього заробітчани часто приходили позичати гроші, аби повернутися додому, бо прораб чи хазяїн не платив — доводилося Словом Божим розмовляти з роботодавцем та залагоджувати конфлікт. Останні 2-3 роки такі ситуації — все рідше. Та й сам очільник громади церкви св. Володимира має досвід організації будівництва, тож добре розбирається в усіх моментах і знає, куди й кому рекомендувати працівника чи роботодавця.
До розмови підключилися освітяни — завідувачі ДНЗ «Ластівка» та «Золотий ключик», директор ВСШ «Сузір’я» та заступник директора з НВР Технічного ліцею НТУУ «КПІ». Маленька зарплатня та наявність під боком столиці створює дефіцит кадрів. На роботу приходять переселенці та мешканці навколишніх сіл. І місцеві начебто жителі теж витрачають чи не половину зарплатні на проїзд. Залучити кваліфіковані кадри можна — «проїзними», а головне — житлом за доступну ціну (хоча б тимчасовим чи службовим).
Вишгородська міська рада вже другий рік поспіль виконує програми з енергозберігання (заміна вікон у під’їздах на склопакети, ремонт дахів тощо) — і збирається продовжувати їх і у 2017-му. Інтересами міської громади обумовлені й останні інвестпроекти. Зокрема, на черговому виконкомі затверджено виділені для придбання житла сім’ям загиблих державні кошти.
Та які законні важелі має місцеве самоврядування для житлових програм, якщо квартирна черга не посувається роками? За законом, забудовник віддає місту певний відсоток вартості грошима чи об’єктами інфраструктури. Для задоволення потреб хоча би бюджетників необхідні спеціальні державні програми «Соціальне житло» — ДЛЯ ВСІХ (а не лише для окремих категорій громадян) — на цьому наголосив Вишгородський міський голова Олексій Момот.
Міський депутат Олексій Ростовський запропонував міськраді виступити замовником соціального житла, аби бюджетник міг оформити іпотеку, банк повернув гроші у міську скарбничку, а людина, що придбала житло за половину ціни (інакше кажучи, за вартість бетону і цегли), виплачувала кредит по силах — впродовж 5-25 років. Але ж для цього знову-таки потрібні відповідні державні програми (тому що чинні передбачають зарплатню, що є далеко не у кожного заслуженого вчителя зі стажем). Тож присутні звернулися до Степанії Сідляр, радника голови Київської ОДА Олександра Горгана — з дорученням: сприяти відновленню існуючих кредитних програм на енергозбереження, створенню доступних широкому загалу житлових кредитних програм, а головне — внесенню відповідних змін у чинні закони.
А на місцевому рівні вирішили створити робочу групу з представників місцевого самоврядування, ЗМІ, церкви та громадськості, яка б моніторила ситуацію та, відповідно до висновків, складала план подальшої роботи. Поки що вирішено — для соціалізації — організувати для трудових мігрантів зустріч у БК «Енергетик».