08.06.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Про пічне опалення біля багатоповерхівок

Артем ТЮТЮННИК, депутат Вишгородської міської ради

Початок опалювального сезону 2016 р. для мешканців нашого міста виявився непростим — і підприємці не були винятком. Нові тарифи на опалення змушували робити кроки в бік альтернативної енергетики та встановлювати твердопаливні котли. 

Все логічно, та є й інша сторона медалі. За останні тижні біля старого «ЕКО-маркету» та «Новусу» мешканці навколишніх багатоповерхівок вдихають запах горілого лісу. Такий нестерпний, що кухню чи спальню зайвий раз не провітриш.

На сьогодні твердопаливні котли потужністю до 100 кВт (в середньому це 1000 м2) не потрібно реєструвати та брати узгодження у різних інстанціях, але небхідно дотримуватись будівельних умов, проекту та інструкцій із використання обладнання. Підприємці зобов’язані наказом призначити відповідальних осіб, які мають пройти інструктаж і скласти екзамен по роботі із котельним обладнанням.
Зауважу, що дим при розтопці із димаря може йти не більше 10-15 хвилин. В інших випадках це може бути сире та неякісне паливо, низький ККД котла (дешеві котли, буржуйки), обладнання, що тривалий час не обслуговувалось, невірно відрегульована або неправильно змонтована система опалення.
Дешева риба — пісна юшка. Сьогодні на ринку — купа пропозицій різноманітних котлів (тривалого горіння, піролізні, пелетні, класичні, різноманітні буржуйки вітчизняного та імпортного виробництва), в яких дуже важко розібратись, і, як завжди, присутні «доступні та вигідні» пропозиції.
Дешеві котли зазвичай мають малу камеру згорання (що призводить до частого завантаження паливом), не автоматизоване або недостатньо автоматизоване управління горінням у котлі (а це неправильна робота та перевитрати палива), неякісний та невеликий теплообмінник (результат — невеликий показник ККД). У таких випадках котел працюватиме не на повну потужність, швидко забруднюватиметься та викидатиме у повітря велику кількість забруднюючих речовин.
Правильна робота котла має регулюватися електронікою, димохід — утеплений та необхідної висоти, паливо — з мінімальною вологістю та якісним, обслуговування має бути регулярним.
Як людина, котра працює в альтернативній енергетиці, хочу підкреслити: справжня економія починається з правильного обрахунку та вибору необхідного обладнання. Тоді: диму — немає, втручання людини — мінімальне, економія коштів на опаленні — значна.
Тож велике прохання до підприємців, які експлуатують твердопаливні котли біля багатоповерхівок — насамперед у центральній торговій частині міста! Різниця у вартості якісного та «рекламно-доступно-вигідного» обладнання не така вже й значна, а скупий зазвичай платить двічі.
Та й ваша ощадливість не має позначатися на інших. Якщо ваш котел «димить», якщо у приміщенні та на вулиці сморід — викличте спеціаліста та налагодьте або замініть обладнання!
Існує велика кількість програм з енергоефективності, що гарантовано компенсують значну частину коштів, які ви вкладете у впровадження альтернативної енергетики. Оце й буде справжня енергоощадність та екологічність. Цікавтеся, користуйтеся та розумно заощаджуйте!