30.01.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Щотижневий електронний бюлетень РЕФОРМА №1

 

Щотижневий електронний бюлетень РЕФОРМА №1 –

це докладний інформаційний зріз процесу реформування адміністративно-територіального устрою та місцевого самоврядування в Україні. Створений методом ґрунтовного моніторингу національних та регіональних ЗМІ, він знайомить широку аудиторію підписників з основним медійним дискурсом реформ. У бюлетені містяться інфографічні матеріали, презентації, відео, найцікавіші інтерв’ю та статті, що відображають різні погляди та думки владного, експертного, громадського середовища.

Швейцарсько-український проект «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO не несе відповідальності за ідеї, висловлені у матеріалах бюлетеня.

Випуск від 1 вересня 2016 року

ПРО ГОЛОВНЕ

Землями за межами населених пунктів мають розпоряджатися спроможні громади, – В’ячеслав Негода

Місцеве самоврядування має отримати монопольне право на планування своєї території, – експерт

«Районні чиновники всупереч офіційним заявам Президента, агітують людей проти об’єднань, – Анатолій Ткачук

Децентралізація – єдина реформа, яку провела ця країна, – Олег Березюк

Київщина відмовилась від державної субвенції для ОТГ, — Геннадій Зубко

Закарпаття суттєво відстає у здійсненні децентралізаційної реформи

Донецька обласна ВЦА не поспішає створювати нові громади – ЗМІ Донеччини досліджували причини

ГЕННАДІЙ ЗУБКО: ХЕРСОНСЬКІ ПОЛІТИКИ ГАЛЬМУЮТЬ ПРОЦЕСИ ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ

Геннадій Зубко: Уряд визнав спроможними дві ОТГ на Закарпатті

Житомирщина – активний учасник децентралізаційного процесу, – регіон похвалив Геннадій Зубко

Намагання скасувати Перспективний план Херсонщини – це «вірус» і ніяких правових наслідків не несе

Секторальна децентралізація

Децентралізація в сфері охорони здоров’я: експерт про три «кити», на яких має триматися управління галуззю (+відео)

Якщо до кінця серпня не затвердять порядок формування госпітальних округів, то сезон втрачений, – Юрій Ганущак

На початок нового навчального сезону створено 142 опорних школи, тільки 20 – в об’єднаних територіальних громадах, – Павло Хобзей

Об’єднання громад

У семи об’єднаних громадах відбулися перші вибори

Солонянська об’єднана громада отримала нову комунальну техніку 

Приклад для інших? Після об’єднання Вільховецька громада стрімко розвивається та вдосконалюється (ФОТО)

Сільські ради на Хустщині заявляють, що їхні наміри об’єднатися блокують

На Львівщині планують створити 81 об’єднану територіальну громаду

Створення зручних і доступних умов для отримання адміністративних послуг – пріоритети у Білозірській ОТГ на Черкащині

Завершилося утворення Новодністровської міської об’єднаної територіальної громади

Чернівці та село Чорнівка таки будуть об’єднуватися

Шостка не спешит объединяться с районом. Но хочет… + Фото

На Херсонщині не дадуть заважати реформі децентралізації

Селищний голова Асканії-Нової усвідомлює вигоди від об’єднання

Відбулася нарада з головами ОТГ Хмельниччини

У Монастирищі передумали утворювати одну громаду — Н.Старікова

Луцьк зробив перший крок, щоб розширити свої межі вдвічі – до 8 га

На Рівненщині запропонували новий План об’єднаних громад

Перші здобутки децентралізації. Білозір’я

У Білозірській, Мокрокалигірській та Єрківській громадах вирішили створити ЦНАПи

Зарубіжний досвід

У Переяславі-Хмельницькому екс-бургомістр Майк Райхель ділився досвідом територіальної реформи в Німеччині

“Майбутнє українських районів: польський досвід функціонування місцевого самоврядування на рівні повітів” 

“Управління спроможними територіальними громадами. Досвід Польщі”

Статті / Аналітика / Інтерв’ю

Інтерв’ю з Анатолієм Ткачуком: “Коли вчитель фізкультури читає і біологію, і математику, і історію – все перетворюється на футбол”

На жаль, до літніх канікул Верховна Рада так і не спромоглася виділити бодай один день на прийняття законопроектів щодо децентралізації. А вже була навіть дата призначена – 14 липня, коли парламентарімалирозглянути понад 10 законопроектів, які б надали нового імпульсу реформі. Один із таких надважливих документів – проект закону про добровільне приєднання громад до вже об’єднаних. Тому Кабмін дуже просить Раду вже у вересні внести зміни до Бюджетного кодексу, щоб об’єднані навесні цього року громади змогли отримати медичні та освітні субвенції цієї осені, а не в січні 2017 року. Та й взагалі на осінь ми маємо вийти ще на 70 об’єднань до сьогоднішніх 177 існуючих об’єднаних громад, які також потребують ресурсів і повноважень. До того ж є дуже багато дискусійних питань щодо так званої медичної і освітньої децентралізації та прав на землю, розпорядження якою Рада хоче передати в компетенцію органів місцевого самоврядування. Про все це Сегодня.ua поговорив з директором з науки та розвитку Інституту громадянського суспільства, а фактично – одним з ідеологів децентралізації Анатолієм Ткачуком.

Інтерв’ю з Анатолієм Ткачуком: “Сьогодні українські чорноземи містять менше гумусу, ніж британські суглинки”

У першій частині інтерв’ю для Сегодня.ua директор з науки і розвитку Інституту громадянського суспільства Анатолій Ткачук розповідав про труднощі в процесі об’єднання громад, про тонкощі так званої освітньої децентралізації і саботаж чиновників на місцях. Цієї п’ятниці, за словами Анатолія Федоровича, група експертів зустрінеться з депутатами для обговорення планів на нову сесію – у Верховній Раді черги на прийняття чекають понад 10 законопроектів з децентралізації, які парламентарі повинні були ухвалити ще в липні. А от зміни до Конституції щодо децентралізації у другому читанні, прийняття яких дуже активно лобіює і Адміністрація президента, і Кабмін в особі прем’єра Володимира Гройсмана та віце-прем’єра Геннадія Зубка, ухвалювати не так вже й потрібно. Це такий розповсюджений міф. Щоб завершити реформу, достатньо прийняти необхідні нормативні акти в межах чинної Конституції. Також лобісти активно вмовляють депутатський корпус підтримати закон про передачу права розпоряджатися землею органам місцевого самоврядування. За словами Анатолія Ткачука, в такому вигляді закон взагалі не можна приймати – це шлях до чергового дерибану земель сільськогосподарського призначення. Та й взагалі, відміняти мораторій на продаж с/г земель, як цього хочуть окремі депутати, які контролюють великі українські агрохолдинги, не можна. Мало того, що знову розбазарять землю задурно, так ще й кінцевими власниками можуть стати іноземці. Радше за все це будуть китайські інвестори, які залишають після себе випалену землю, на якій нічого не росте.

На початок нового навчального сезону створено 142 опорних школи, тільки 20 – в об’єднаних територіальних громадах, – Павло Хобзей

Інтерв’ю  заступника Міністра освіти і науки України Павла Хобзея Громадському Радіо

Без базового рівня медицини немає відповідального за її якість, — Ганущак

Юрій Ганущак, директор Інституту розвитку територій, експерт Реанімаційного пакету реформ пояснює основні принципи формування госпітальних округів.

Передати владу по-українськи

Їдете  ви собі машиною, на вулиці спека, водій відкриває вікна. Спочатку біля себе, а потім і пасажирам заднього сидіння. Зазвичай з цього місця починається традиційне “відчини більше” – з одного боку та “причини трохи, бо дує” – з іншого. Розумний водій, аби не відволікатися від дороги, просто розблоковує систему контролю вікон та дає можливість пасажирам самим розбиратися. За таким же принципом має відбуватися процес децентралізації, який в Україні триває вже 2,5 роки. Сміття, дроги, дитячі садочки, соціальна інфраструктура – всі ці питання мають вирішувати виключно місцеві органи влади. Завдання ж керманичів країни займатися глобальними політичними та законодавчими питаннями.

Яка децентралізація потрібна Україні на прикладі Чернігівщини

Децентралізація в Україні може стати трампліном для розвитку сильної європейської держави, стимулювати стрімке економічне зростання. Країна отримає можливість збирати, накопичувати та розподіляти ресурси й забезпечувати  тривалий економічний розвиток.

Якщо до кінця серпня не затвердять порядок формування госпітальних округів, то сезон втрачений, – Юрій Ганущак

«Втрачаємо час». Так директор Інституту розвитку територій Юрій Ганущак охарактеризував процес підготовки нормативної бази, яка б врегулювала питання створення в Україні госпітальних округів. Про це він сказав в програмі«Територія» Громадського радіо.

Об’єднані громади: шлях крізь нетрі

Реформа місцевого самоврядування і територіальної організації влади, яка стартувала в Україні, проходить широку апробацію на Тернопільщині. Ця область стала лідером за кількістю нових адміністративно-територіальних утворень: з 1 січня цього року тут почали діяти 26 об’єднаних територіальних громад (ОТГ). Досвід Тернопілля показує, що, попри низку переваг, ОТГ стикаються із численними труднощами на шляху реформування.

Цього року відкриються 139 опорних шкіл, – Лілія Гриневич

В інтервю виданню “Главком” міністр освіти і науки Лілія Гриневич розповіла про ситуацію зі створенням опорних шкіл в регіонах. Пропонуємо вам частину розмови:

…Дуже важливим для нас залишається проект опорних шкіл, тому що є тривожна ситуація в сільських територіях, де діти далеко не завжди мають рівний доступ до якісної освіти.

Відео

Вода в село – як провести водогін?

http://vodavselo.info

ЦЕ ПЕРЕМОГА: Як Полтавська громада вирішила проблему із відходами

ЦЕ ПЕРЕМОГА: історія будівництва водогону у селі Омельник Кременчуцького району

ЦЕ ПЕРЕМОГА: Гуменецька об’єднана територіальна громада

Для тих, хто чекає, що проблеми його села вирішаться самі собою, хто досі сумнівається в ефективності створення об’єднаних громад – наступні відео-нариси. Знімальна група Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO побувала в гостях Гуменецької об’єднаної територіальної громади Хмельницької області, якій в серпні місяці виповниться рік. Перші зміни, перші старости сіл, перше спільне свято!

ЦЕ ПЕРЕМОГА: Історія успіху Ювілейної територіальної громади Дніпропетровщини

16 обєднаних територіальних громад Дніпропетровщини у 2015 році дали старт децентралізації в регіоні. Бюджет територіальної громади Ювілейна у 2016 році у порівнянні з 2015 роком зріс з 14,7 до 80,7 млн. грн! 

Староста с. Слобідка Гуменецька Гуменецької ОТГ

Староста с. Лисогірка Гуменецької ОТГ

Фінансово-аналітичні матеріали

ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ: місцеві бюджети 159 об’єднаних територіальних громад 

ІНФОГРАФІКА

Законопроекти, які необхідно ухвалити для продовження децентралізації влади та реформи місцевого самоврядування

ДОПОМОГА ОТГ

 

Радник старости  

№1 від 14 червня 2016

Правовий супровід ОТГ

ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ ЗАПИТАННЯ-ВІДПОВІДІ (підготовлено на основі запитань, що надходили до ГО «Інститут громадянського суспільства» 05.2015-04.2016)

ПРАКТИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ «Староста: місцевий лідер, адміністратор, представник інтересів територіальної спільноти»

Правова допомога: Відповіді на запитання, пов’язані із створенням центрів надання адміністративних послуг (ЦНАП) в об’єднаних територіальних громадах (ОТГ)

Найбільш часто вживані запитання і відповіді для голів ОТГ! 

Правовий супровід для голів ОТГ

Юридичні консультації органам місцевого самоврядування надають регіональні консультанти Офісів реформ 

Зразки документів, які можуть стати у нагоді фахівцям та керівникам об’єднаних територіальних громад

Посібники

ПРАКТИЧНИЙ ПОСІБНИК “Формування спроможний громад” (видання друге)

Посібник з підготовки проектів

ДОВІДНИК МІЖНАРОДНИХ ПРОЕКТІВ І ПРОГРАМ У СФЕРІ ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ ТА РЕГІОНАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ, ЩО РЕАЛІЗУЮТЬСЯ В УКРАЇНІ

НАВЧАЛЬНІ ПОСІБНИКИ ДЛЯ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ

Практичний посібник: Застосування земельного законодавства в діяльності органів місцевого самоврядування

Практичний посібник: Бюджетний процес / Державні закупівлі в органах місцевого самоврядування  

Методичний посібник “СІЛЬСЬКЕ ПИТНЕ ВОДОПОСТАЧАННЯ: ВІД ІДЕЇ – ДО РЕАЛІЗАЦІЇ. Як створити централізовану систему водопостачання децентралізованим способом”

Відеолекції

Відео лекції для ОТГ: Планування місцевих бюджетів

Відео-лекції для ОТГ: Виконання місцевих бюджетів

Відео-лекції для ОТГ: Звітність, бюджетні правопорушення та відповідальність

Відео-лекції для ОТГ: Засади здійснення державних закупівель

Відео-лекції для ОТГ: Порядок інвентаризації при реорганізації ОМС


Відео лекції для ОТГ: Акти органів місцевого самоврядування та їхніх посадових осіб

Методичні рекомендації

Методичні рекомендації щодо підготовки та оцінки проектів в сфері сільського водопостачання, що подаються ОТГ на фінансування за кошти субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам

Методичні рекомендації щодо створення системи управління освітою об’єднаних територіальних громад1

Експерти DESPRO підготували рекомендації щодо визначення внесків громад-учасниць для договору про співробітництво територіальних громад

Методичний посібник “СІЛЬСЬКЕ ПИТНЕ ВОДОПОСТАЧАННЯ: ВІД ІДЕЇ – ДО РЕАЛІЗАЦІЇ. Як створити централізовану систему водопостачання децентралізованим способом”

Посібник «Інструменти впливу громадян на місцеву владу»

Методичний посібник “СІЛЬСЬКЕ ПИТНЕ ВОДОПОСТАЧАННЯ: ВІД ІДЕЇ – ДО РЕАЛІЗАЦІЇ. Як створити централізовану систему водопостачання децентралізованим способом”

ЗАКОНОДАВСТВО

Проект Закону України «Про префектів» (станом на 26.08.2015)

Проект Закону про службу в органах місцевого самоврядування

Закон України «Про засади адміністративно-територіального устрою України» від 1.03.2016

Проект Закону про муніципальну варту

Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо виборів старост

КАЛЕНДАР ПОДІЙ

Пропонуємо долучитись до наповнення Календаря подій інформацією про заходи, що будуть організовані за Вашої участі та підтримки. 
Для цього матеріали та лінки (посилання) на анонси про проведення тих чи інших публічних заходів просимо надсилати на адресу:
decentralization@minregion.gov.ua

Інформація про заплановані Вами заходи та події буде автоматично висвітлюватись на сайті МінрегіонуНаціональної ради реформ та порталі«Децентралізація влади»

АНОНСИ / ОГОЛОШЕННЯ

Конкурсний набір до Школи місцевого самоврядування DESPRO відкрито!

Асоціації органів місцевого самоврядування (ВАССР, УАРОР, АММУ) та Швейцарсько-український проект “Підтримка децентралізації в Україні” DESPRO оголошують конкурсний набір до чергової Школи місцевого самоврядування DESPRO, яка розпочнеться 19 вересня 2016 рокудля представників органів місцевого самоврядування ? членів всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування. 

До уваги регіональних ЗМІ!

Школа місцевого самоврядування DESPRO – 2016 передбачає навчання для представників регіональних ЗМІ з усіх областей України. У рамках навчальних модулів, спеціально розроблених для цієї цільової аудиторії, висвітлюватимуться найактуальніші питання у контексті реформи з децентралізації у формі лекцій, семінарів та тренінгів. Крім того, передбачається проведення майстер-класів від заслужених журналістів України.

 Де завантажити та як замовити посібники з актуальних питань щодо функціонування об’єднаних громад

У вже об’єднаних громад і тих, хто планує або в процесі об’єднання, виникає маса практичних запитань щодо організації діловодства, застосування земельного законодавства, бюджетного процесу, повноважень у сфері містобудування.Експерти проектуDESPROвирішили допомогти громадам розібратися в цих питаннях і розробили серію посібників. В електронному вигляді посібники можна завантажитиТУТ.

Якщо Ваша організація має потребу у цих навчальних посібниках, можна замовити їх у друкованому вигляді БЕЗКОШТОВНО. Для цього необхідно надіслати офіційний лист-запит на на ім’я керівника проекту DESPRO Гарнець Оксани Миколаївни. У листі обов’язково зазначити: контактну особу та номер мобільного телефону, назви книжок, необхідну кількість, визначити де, ким та з якою метою вони використовуватимуться.

Листи-запити надсилати   на електрону пошту o.koynov@despro.org.ua. Контактна особа – Олексій Койнов (тел. 044 270 55 21).

Подолян запрошують до вивчення «Абетки децентралізації»

Упродовж 6 місяців експерти, політики і благодійники проведуть 5 тренінгів у 5 районах Хмельницької області, де презентують жителям області основи процесу децентралізації, розкажуть про «підводні камені», які можуть спідкати громади під час об’єднання, та познайомлять із досвідом тих, хто цей процес вже успішно пройшов. Проект завершиться підсумковою конференцією. 

До участі в тренінгах запрошуємо депутатів різних рівнів, сільських голів, представників громадських та благодійних організацій, активістів та всіх охочих, кого цікавить питання децентралізації в Україні. Для того, аби відвідати захід, необхідно заповнити заявку і відправити на електронну адресу decentralizaciia2016@gmail.com.

Аби Ви не пропустили тренінг у Вашому місті, слідкуйте за графіком!
1 тренінг – 18 серпня, м. Шепетівка (для жителів Шепетівського, Славутського, Полонського та Ізяславського районів). 

2 тренінг – 15 вересня, м. Красилів (для громадян Білогірського, Теофіпольського, Строкостянтинівського і Красилівського районів).

3 тренінг – 29 вересня, м. Хмельницький – ( для Волочиського, Летичівського, Деражнянського, Старосинявського, Городоцького, Ярмолинецького і Хмельницького районів). 
4 тренінг – 13 жовтня, м. Нова Ушиця – (для жителів Дунаєвецького, Віньковецького та Новоушицького районів).

5 тренінг – 27 жовтня, м. Кам’янець-Подільський (для активістів Чемеровецького і Кам’янець-Подільського районів).

Ми забезпечимо доїзд учасників на захід за наявності попередньої реєстрації. 
Якщо у Вас з’явилися запитання, телефонуйте нам: (068) 844 89 01, Наталія.
Долаймо шлях до змін разом! Вивчаймо абетку децентралізації!

Оголошено конкурс на посади координатора та менеджерів проектного офісу секторальної децентралізації при Мінрегіоні

2 серпня 2016 року оголошено конкурс на посади координатора та менеджерів проектного офісу секторальної децентралізації при Мінрегіоні.

 
Дистанційний курс «Надання адміністративних послуг в умовах децентралізації»

Всеукраїнська асоціація сільських та селищних рад за підтримки спільного Проекту Європейського Союзу та ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» запрошує керівників та службовців органів місцевого самоврядування, депутатів місцевого рівня, керівників та активістів громадських організацій, для участі у дистанційному навчанні на веб-платформі Асоціації – Портал з управління знаннями.

До уваги громад та активістів:

Є можливість отримання спортивного майданчика. Клич друзів – граймо разом! Проект покликаний створити дітям умови для занять спортом та ведення здорового способу життя. Фонд Кличко за підтримки Фундації Кока-Кола в рамках цього проекту сприяє розвитку спортивної інфраструктури міст та найвіддаленіших селищ України. Реєстрація участників за посиланням