Марина КОЧЕЛІСОВА
25-ту річницю Незалежності у Вишгороді відзначили низкою патріотичних заходів. Урочисте підняття Державного Прапора, спільна молитва за мир в Україні, вікторини і флеш-моби, нагороди найкращим представникам нашого міста і району на обласному святі у Броварах, спортивні змагання і творчі фестивалі завершилися культурно-мистецьким проектом з промовистою назвою «Нетлінні скарби незламного народу», що відбувся на набережній Київського водосховища у неділю, 28 серпня. Назва — тим більш доречна у річницю Іловайського котла.
Та українців не поставити на коліна і не змусити посипати голову попелом. Вони плекають козацький дух: традиції, ремесла, творчість. Народне поєднують із сучасним. І тим більш відрадно, що це не зводиться до «шароварщини»: конкурсній комісії (голова РДА Олександр Горган, голова райради Ростислав Кириченко, заступник голови РДА Марина Мельник і заступник голови райради Анатолій Потапенко) було дуже важко визначити найкращий серед цілої вулиці наметів територіальних громад населених пунктів району, яка виросла на пішохідній зоні вздовж Київського моря. Приємно, що чимало вишгородців і гостей заходу особливо відзначили намет Вишгородської міської ради: казали, що продумано все до найменших дрібничок (від кришечки на банці із смаколиками — до святкового короваю), все витримано в одному стилі, і сам намет – білий, прохолодний, манив вишивкою та цікавими композиціями.
А поруч!.. Дідухи «Спас», «Галя на виданні», «Бог Перун». Карта України з винограду, вишень, слив, полуниці й калини. Куліш у здоровезних керамічних горщиках — гарячий, як із бабусиної пічки. Вареники, зготовлені на пару. Глечики на тинах. Вишиті і мальовані картини. Лісові композиції та муляжі. Безпрограшна лотерея (сюрприз — смайлик). Аква-грим…
І щира пісня вкупі із запальним танцем: аматорські (справжні Перлини Вишгородщини, серед них — дзвінкі вихованці РЦТ «Дивосвіт» і музичної школи) й професійні гурти (легендарний «Скай) щедро дарували свої вміння й талант. Нагадаємо: культурно-мистецький проект відбувся за меценатської підтримки народного депутата України Ярослава Москаленка
Організатори — відповідні структури Вишгородських міської й районної рад та Вишгородської райдержадміністрації — подбали про все. Спокій і порядок охороняли патрулі із міліції, БАРСу та Національної гвардії. На певній відстані один від одного ненав’язливо розташувалися біло-голубі кабінки біо-туалетів. Привітно лопотіли білими полотнами численні кафе. Працювали дитячі майданчики та скейт-парк. Напохваті стояли машини «швидкої». Та 35-градусна спека недовго загрожувала тим, хто не взяв із собою з дому капелюха від сонця: його можна було придбати на ярмарку — разом із намистами, кульками, значками, ляльками-оберегами, віночками та емалевими прикрасами. Дітлахи каталися на численних атракціонах: каруселях із зайчиками, паровозиками, конячками, «на цепах», стрибали на батуті і з’їжджали з надувних гірок. Батьки були поруч — у затінку за столиками із «ситром».
«Перлини Вишгородщини»
у номінаціях.
«Кращий хоровий (ансамблевий) колектив»: третє місце у «Новопетрівчанки» (керівник Іван Гайдичук), друге — у «Веснянки» (Лютіж, керівник Віктор Веснянка), перше — у «Співочого Полісся» Гаврилівського палацу культури (керівник Мар’ян Гисяк).
«Краще оформлення святкового намету»: «бронза» — у сіл Толокунь, Глібівка, Ясногородка та Лівобережжя (Жукин, Воропаїв, Пірново, Лебедівка, Вища та Нижча Дубечня, Сувид і Новосілки), «срібло» — у Вишгорода та Сухолуччя. Почесне перше місце дісталося громаді села Лютіж.
Нагороди.
Чимало мешканців Вишгородського району відзначили за особистий внесок у розбудову держави до 25-ї річниці Незалежності України — подяками та грамотами від Київської обласної ради.
Від народного депутата України Ярослава Москаленка були вручені подяки Наталії Швець – вчителю англійської мови Вишгородської спеціалізованої школи «Сузір’я», Анатолію Сьомці – працівнику Дніпровсько-Тетерівського державного лісомисливського господарства, Лідії Пироженко – головній медичній сестрі комунального закладу «Вишгородська центральна районна лікарня». Учениця одинадцятого класу Вишгородської ЗОШ №1 Людмила Стеценко отримала подяку за успіхи у навчанні та вклад у будівництво незалежної держави, а боєць 11-го батальйону Максим Тумко – за особистий внесок у розбудову держави та забезпечення миру на нашій землі.
Відзнаку Президента України, ювілейну медаль «25 років Незалежності України» отримали головний спеціаліст з питань оборонної, мобілізаційної та режимно-секретної роботи апарату РДА Василь Іващенко, лікар-педіатр Тамара Войтович (НА ФОТО — в центрі) і директор ТОВ «Фармакологічний науково-дослідний центр «Альянс краси» Вадим Геращенко.
Іловайський котел:
філіал пекла на землі («Факти»)
Це один із найтрагічніших моментів українського протистояння російській агресії, у серпні 2014-го загинули сотні бійців.
Нашим хлопцям російські віськові пообіцяли зелений коридор, та коли вони вирушили, просто в полі, не даючи жодних шансів врятуватися, ворог почав розстрілювати наших бійців із важкої артилерії.
Зелений коридор умить перетворився на червоний, а командування кинуло добровольців напризволяще.
За офіційними даними, тоді полягло 300 наших героїв, 128 потрапили в полон, а 158 зникли безвісти, поранені – майже півтисячі. Насправді точну кількість жерв досі не знає ніхто. Самі військові кажуть про дві тисячі полеглих. Врятуватися вдалося одиницям.
– Це — філіал пекла на землі. У деяких бійців не витримувала психіка, а деякі виходили голі, босі, брудні в крові, але виходили зі своєю зброєю, – говорить військовослужбовець ЗСУ.
Та найстрашніше, кажуть матері та дружини загиблих, це те, що винні у цій трагедії досі не покарані.
На цьогорічному святкуванні Дня Незалежності світлиця Вишгорода вирізнялась на тлі презентованих іншими громадами району. Організатори підійшли із відповідальністю до участі у конкурсі на найкраще представлення громади. Намет прикрашали лаконічні вишиванки Спілки майстринь Вишгорода та роботи вихованців міського ЦТ «Джерело» (директор Наталія Кисіль). Облаштували зі смаком та подбали про дозвілля малечі й дорослих. Тому поруч постійно було багато охочих спробувати себе у майстер-класах від умільців майстерні «Хендмейду» та художниць галереї-майстерні «Художня подорож» Олесі Максимової та Оксани Ковальової. Смаколиками та не лише смачною, але й надзвичайно гарною випічкою забезпечив ПрАТ «Харчопродторг» (директор Людмила Черв’яківська).
Яке ж місто без його людей! Презентувала Вишгород колоритна, талановита родина Школьних – народний артист України Степан Федорович, його дружина Світлана та донька Тетяна – солістка Національної філармонії України. Попри нестерпну спеку, вони запалювали на повну. Здавалося, ніби дійство перенеслося на театральну сцену.
А яким смачним борщем частували усіх! 80 літрів українського делікатесу із домашніх продуктів приготували вишгородські волонтери.
Чимало зусиль до організації свята доклали заступник Вишгородського міського голови Ігор Свистун та оргвідділ міськради.