31.03.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Доля підприємництва в Україні

Валерій ВИГОВСЬКИЙ,
депутат Вишгородської міської ради, заступник голови ГО «Асоціація роботодавців Вишгородщини»

Щороку першої неділі вересня Україна відзначає День підприємця (у 2016-му цей день припадає на 4 число — ред.). Відносно молоде свято було засноване в 1998 році, аби показати, яку важливу роль малий і середній бізнес відіграють у формуванні нового економічного простору в нашій країні.
Із позицій сьогодення історію українського підприємництва можна сміливо назвати історією вітчизняних цивілізаційних змін. До середини 80-х років минулого століття поняття «підприємець» у нас було маловідомим і багатьма сприймалося чимось чужорідним, навіть ворожим. Спрацьовували стереотипи радянської ідеології.
Все змінила поява Закону «Про підприємництво», який був ухвалений за півроку до проголошення Незалежності України. Найсміливіші й найенергійніші активно взялися розробляти новий сектор економіки, поступово сформувавши прогресивний прошарок суспільства.

В усьому світі саме малий і середній бізнес є основною рушійною силою (надто — у провідних країнах), наповнюючи левовою часткою національні бюджети й забезпечуючи соціальний достаток. І в нас підприємці вже чверть століття розбудовують українську державу, поступово витягуючи економіку із важкого перехідного періоду.
Саме вони після розвалу народного господарства взяли на себе основний тягар із лобіювання реформ, створення мільйонів робочих місць, заповнення порожніх прилавків конкурентними товарами, продуктами, вирішення соціальних питань. Підприємці стали основними донорами місцевих бюджетів (скажімо, у Вишгороді за перше півріччя 2016 р. понад 50% надходжень принесли представники малого й середнього бізнесу, яких у місті й районі майже 10 тис.), роботодавцями для мешканців Вишгородщини, суб’єктами надання широкого спектру послуг, виступають меценатами багатьох культурних, освітніх, духовних проектів, активно підтримують економічно-соціальні програми, а в складний для України час, коли триває неоголошена війна на Сході, дієво допомагають війську.
Ніхто вже не сумнівається, що за підприємництвом — майбутнє. Однак, як не прикро, ця передова когорта в Україні досі залишається фактично кинутою державою напризволяще.
За кордоном підприємцям влада сприяє. А у нас чи не кожний чиновник мріє про те, щоб «поставити бізнесменів на коліна». Чому так? Вичерпне пояснення — з уст радника кількох Президентів України, відомого економіста О. Пасхавера: основним гальмом на шляху розвитку вітчизняного підприємництва є те, що — через поширені корупційні моделі й, зокрема, виборчі технології, — керівні посади в країні, на жаль, дістаються посередностям, а не найобдарованішим і найрозумнішим.
Тому підприємці шукають захисту в об’єднанні. Свого часу група провідних підприємців Вишгорода об’єдналася в ГО «Асоціація роботодавців Вишгородщини». За сім років існування організація досягла вагомих результатів.
Основне коло наших інтересів — це, насамперед, захист інтересів підприємництва: а це — розвиток міста, поліпшення його інфраструктури, благоустрою, комфорту, у чому всі члени організації беруть найактивнішу участь. Жодний із роботодавців АРВ не стоїть осторонь соціальних питань, підтримує духовно-культурні, просвітницькі, наукові, митецькі й спортивні заходи різних рівнів.
Доречною була і меценатська допомога міжнародному проекту вивчення давньослов’янських водних шляхів (між Балтією та Причорномор’єм — за часів Князівської Русі), який курується науковою радою Міжнародної асоціації академій наук у м. Брюсселі й уже приніс вагомі наукові відкриття, що відвело Вишгороду у цій дослідницькій роботі пріоритетне місце. Приємно, що знову Вишгород — за наслідками виявлених під час двох експедицій результатів — обрано епіцентром проведення міжнародної наукової конференції. Переконаний, що так само рано чи пізно буде реалізовано й ідею з відкриттям у Вишгороді скансену — історико-архітектурного музею просто неба, — що ще більше підвищить імідж нашого міста й приверне увагу мільйонів туристів з усього світу.
Завдяки активній участі у громадському житті кілька членів АРВ стали депутатами Вишгородської міської ради й допомагають мешканцям розв’язувати численні проблеми на округах — сприяють у проведенні ремонтів будинків, облаштуванні прибудинкових територій, підтриманні порядку на теренах міста.
Особливе місце в діяльності ГО посідає турбота про вишгородські дошкільні й шкільні навчальні заклади. Лише один штрих — голова «Асоціації роботодавців Вишгородщини» Юрій Колодзян уклав чималі спонсорські кошти у ремонт і розвиток ВСШ «Сузір’я»; за сприяння АРВ збудовано ігрові майданчики в дитячих садочках «Сонечко» й «Ластівка», постійно матеріально підтримується проведення дитячих свят, фестивалів, змагань, поїздок, літнього оздоровчого відпочинку юних вишгородців, триває опіка творчими самодіяльними гуртами…
І це — далеко не повний перелік усіх напрямків діяльності нашої «Асоціації». Сьогодні влада усіх рівнів захоплюється масштабними за капіталовкладеннями проектами, абсолютно не усвідомлюючи, що пріоритетним має бути виховання молодого покоління. Якщо не виховаємо молодь патріотами, то майбутнього у нашого міста зокрема та у держави взагалі не дочекаємось.
І якщо ми всі так уже прагнемо до Європи (надто — влада на словах), то, принаймні, ті підприємливі особистості, котрі сьогодні багато що роблять для свого міста і своєї громади, мають відчувати підтримку і розуміння. Це — всесвітня практика, чому за кордоном підприємництво й процвітає. А в нас на ділі — на кожному кроці підприємництво зустрічає перепони, перешкоди, підніжки.
Достатньо згадати спробу міської влади 17 лютого ц. р. проштовхнути на сесії згубне й абсурдне для підприємців рішення — підвищити оренду землі (разом із цьогорічним коефіцієнтом індексації Кабміну) відразу в 8,5 раза! Фактично це означало — накинути зашморг на шию багатьом підприємцям. Особливо мені соромно за тих 11 депутатів, які, розтоптавши власний голос совісті, наплювавши на долю міста, громади, майбутнє підприємництва, принизливо прогнувшись перед ініціаторами проекту рішення, проголосували за нього. На щастя, більшість дослухалася аргументів розуму й підтримала поправку Ю. Колодзяна — не губити курку, що несе золоті яйця.
У Європі підприємцям надають якнайширший спектр усіляких пільг, а у нас думають, як придушити тих, хто працює. Так, бюджет наповнюється, значною мірою, із орендної плати за землю. А мав би зростати за рахунок збільшення податку на доходи фізичних осіб — збільшення зарплати та створення нових робочих місць.
Як розпорядитися тим бюджетом, який сьогодні є?.. За таких надходжень, коли за перше півріччя зафіксовано перевиконання на 15 млн грн (за рік очікувано 30 млн), — ми повинні мати зовсім інше, потужніше, зручніше та набагато красивіше місто.
Вишгородчани делегують депутатів до влади не для того, щоби представники міської громади вирішували власні, шкурні проблеми. Якщо ми прагнемо мати процвітаюче місто, то слід прагнути й увійти до тієї групи «найобдарованіших і найрозумніших», аби і перед прийдешніми поколіннями було не соромно.