06.03.2021

Газета Вишгород. ONLINE

Офіційний сайт газети Вишгород, Новини, архів. ONLINE

Майнові права дитини

Продовжуємо започатковану у минулому номері газети «Вишгород» колонку «Справи опікунські». Сьогоднішня тема: «Батьківські університети». Розповідає батькам про Майнові права дитини

Тетяна БРАЖНІКОВА, голова Опікунської ради

Суттєвими правами дитини є її майнові права та право власності на житло зокрема. Принаймні, майнові права дитини завжди були наріжним каменем правозастосовної практики.

Здавалося б, для чого захищати дітей від їхніх батьків? У випадках, коли сім’ї неблагополучні?.. Так, бо, попри законодавчо встановлений обов’язок батьків — дбати про збереження та використання майна дитини в її інтересах, — дехто по-своєму «розуміє» батьківський обов’язок. Але юридичні колізії можуть виникнути і для дбайливих батьків — у різних життєвих ситуаціях. І тоді вони звертаються по правову допомогу — аби розв’язати свої проблеми.
При Вишгородській міській раді створено Опікунську раду, яка є дорадчим органом опіки та піклування (виконавчого комітету) Вишгородської міської ради. Першочерговим завданням органу опіки є захист прав та інтересів дітей.
Громадяни міста дуже часто звертаються до Опікунської ради стосовно зміни прізвища дитини, визначення місця проживання з одним із батьків, встановлення годин зустрічей, позбавлення батьківських прав та з інших питань. Упродовж останнього року до міської ради надійшло понад 100 звернень. Усі з них розглянуто в установленому законом порядку, й ухвалено відповідні рішення.
Із практики. Найчастіше батьки стикаються із проблемою відчудження майна, належного дитині на праві власності. Так, діючи з добрими намірами та виключно в інтересах єдиної кровиночки, з метою забезпечення її житлом на все життя, батьки оформляють право власності на квартиру чи будинок на свою дитину. Але згодом дуже часто виникають ситуації, коли існує потреба переїхати в інший регіон або поміняти квартиру на іншу чи придбати більш сучасне, з іншою площею житло.
Тут і виникає велика проблема, адже, відповідно до ст. 177 Сімейного кодексу України, ст. 17 закону України «Про охорону дитинства», батьки дітей не мають права без згоди органу опіки та піклування вчиняти правочини щодо їхніх (дітей — ред.) майнових прав, зокрема, укладати договір, який підлягає нотаріальному посвідченню або державній реєстрації. При цьому орган опіки та піклування може відмовити у наданні такого дозволу, якщо це призведе до звуження обсягу існуючих майнових прав дитини або порушення охоронюваних законом інтересів дитини. Тобто головною умовою для відчудження житла дитини є придбання іншого рівноцінного житла, що в наш складний час не кожна сім’я може собі дозволити.
Отже, всім батькам слід запам’ятати, що є правочини, котрі можна вчиняти вільно (продаж дитячих речей індивідуального користування, використання доходу від майна дітей на купівлю одягу, продуктів харчування, книг тощо), і є правочини, котрі можливо вчиняти лише з дозволу органів та піклування:
— укладати договори, які підлягають нотаріальному посвідченню та (або) державній реєстрації, у т. ч. договори щодо поділу чи обміну житлового будинку, квартири;
— видавати письмові зобов’язання від імені дітей;
— відмовлятися від майнових прав дітей.
Крім того, слід враховувати, що засідання Опікунської ради проводиться один раз у місяць, отже питання про відчудження майна не вирішуються органом опіки та піклування за один день.
Для надання дозволу на укладення договору щодо відчудження майна необхідно надати заяви батьків та копії таких документів: паспортів, свідоцтва про народження дитини, документів про право власності на майно, яке відчужується та придбаватиметься, технічного паспорта, витягу з Державного реєстру на житло, довідки з місця реєстрації або проживання дитини. Цей перелік не є вичерпним. А вищевказані питання — регульовані на сьогодні Семейним і Цивільним кодексами України, Правилами опіки та піклування, іншими нормативними актами.
Докладнішу інформацію ви можете отримати за тел: 04596-54-203 (приймальня міськради), 04596-22-957 (юридичний відділ) або особисто у голови та секретаря Опікунської ради. В орган опіки та піклування можна звернутися (із заявою чи запитаннями) в робочі дні (пн — пт) із 8 до 17:15 (перерва — з 13:00 до 14:00). Засідання Опікунської ради відбувається один раз у місяць, зазвичай — напередодні засідання міськвиконкому.