28.03.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Справа Момота — приклад того, що система не здатна протистояти силі об’єднаної громади

2

Розпитувала Марина КОЧЕЛІСОВА

Кримінальне провадження, відкрите стосовно Вишгородського міського голови Олексія Момота, для багатьох має очевидний політичний присмак. Політика, принаймні, в сьогоднішній Україні, — справа чоловіча. Саме тому редакція газети «Вишгород» найперше поцікавилася, а що про це думають жінки.

«Головна сестра» (як вона сама сказала) мера нашого рідного міста — Наталя із щасливою посмішкою відповідала на рукопотискання та обійми прихильників Олексія Момота, які зібралися у Вишгороді на народному вічі перед адмінбудинком увечері 19 квітня. Його дружина Марина висловилася коротко: «Вистояти у цей нелегкий для нашої родини час мені допомогла віра в Олексія та дитина».

Докладніше на наші (із кореспондентом радіо «Голос Києва» Валентиною Мельник) запитання відповіла адвокат Олексія Момота — Наталя Руденко.

— Пані Наталю, наші читачі з Вами вже знайомі (У № 48 газети «Вишгород» від 28 листопада 2015 року, на стор. 3, у статті «Моя хата не скраю» ішлося про організацію роботи ОСББ і дії кожного із співмешканців багатоквартирного будинку під час пожежі).

Ви — один із чотирьох адвокатів мера Вишгорода. Як Ви потрапили в команду його захисників?

— Я — практикуючий адвокат із 2008 року. Із Олексієм Момотом познайомилась через його газету «Рідне місто»: там я надавала юридичні консультації громадянам, які не мають коштів на досвідченого правника, але дуже цього потребують. Разом із Олексієм ішли на вибори (25.10.2015 р. — ред.) — від однієї партії.

Долучитись до захисту мера мене майже одночасно закликало кілька людей, що першими отримали цю інформацію, та одразу ж зі мною телефоном зв’язався слідчий і повідомив, що чекає в прокуратурі Київської області. У команді чотирьох адвокатів Олексія Момота я — єдина жінка. А жінка, як відомо, не пропускає жодної дрібниці та примічає те, на що не завжди звертають увагу чоловіки.

— Кілька слів про Ваших колег у цій справі, будь ласка.

— Почну з того, що наша команда адвокатів — хоча й випадкова, та склалася органічно із фахівців, які спеціалізуються на веденні справ про службові злочини та мають досвід роботи в публічних процесах. Олександр Байдик вважає, що зловживати правом на захист — неможливо, і робить усе, що дозволяє закон, в інтересах клієнта. Іван Мінаков — незворушний, як скеля, вгамовував наші пристрасті (без яких не обійшлося, бо нас обурювала кричуща несправедливість). Ігор Степанов — найдосвідченіший, — наш стратег.

— Ви знайомилися з матеріалами справи. Що можете про це сказати?

Відео­, фото­ і друкована інформація ЗМІ про цю подію, а точніше — її інтерпретація, подача — на диво оперативно й масово розповсюджена — була настільки спотвореною, що сформувала беззаперечний негативний образ затриманої особи. Я компетентно можу заявити — як людина, що знайома з матеріалами кримінального провадження, досліджувала його в суді: гучні заяви перших осіб силових структур матеріалами справи не підтверджуються, немає жодного прямого доказу причетності Олексія Момота до мільйонної афери.

Але, зроблені у перші години після затримання, ці заяви вчинили серйозний тиск на суд, який був позбавлений можливості робити якісь маневри. Про що це свідчить? Що суд фактично — залежний, залежний від ЗМІ, грошей і силових структур. На всю країну перша особа СБУ заявила про те, що Момот — мільйонний єврохабарник. (До речі, наразі посилання на сайті СБУ про це повідомлення видалено). Що робити судді? Відпустити його на волю? Щоб у неї під кабінетом не ми, а люстратори в «матюкальник» кричали?

— Ви однозначно стверджуєте, що підстав для затримання Олексія Момота абсолютно не було.

— Так, єдиною «підставою» — як для затримання, так і для порушення кримінального провадження — були слова заявника. Суд прийняв рішення про два місяці утримання під вартою або сплатити 5 млн грн. Хоча прокурори й заперечували проти допиту особи, на словах якої базується вся підозра, суд викликав цю людину для перехресного допиту адвокатами, та заявник — уявіть — написав, що погано почувається і до суду не прийде.

— Але ж Вишгородського мера відпустили під заставу…

— «Розкачування» ситуації, яке відбувалося в суботу і неділю 16 і 17 квітня, коли ми (адвокати — ред.) заявляли клопотання, відводи суддям і прокурорам, по суті винесеного судом рішення  звелося до банального торгу (з 10 до 5 млн грн).

— А куди піде застава? У Державний бюджет?

— Застава — це коли тимчасово люди кладуть кошти на рахунок, своєрідне поручительство, аби забезпечити належну поведінку підозрюваної особи, щоб вона нікуди не втекла. Безперечно, Олексій Момот буде дотримуватися тих обов’язків, які поклав на нього суд, тому втрата грошей заставодавцям не загрожує. Їх повернуть, коли по меру буде прийнято рішення в справі.

— Він має з’являтися на виклики. Тобто наш міський голова перебуває під слідством. А голова Вишгородської РДА Олександр Горган (юрист за освітою) публічно заявив, що мер Вишгорода повертається на своє місце роботи. Закон дозволяє, перебуваючи під слідством, залишатися на посаді?

— Прокурорські нахаби не чекали, що ми з вами піднімемося та гроші зберемо разом із бізнесом і нардепами, тому не відсторонили його від посади.

Як виявили захисники, подібною категорією справ повинно займатися виключно Антикорупційне бюро — новостворений орган, по задумці, має бути неупередженим одночасно з широкими повноваженнями.

Треба усвідомлювати, що мер — це не проста пересічна людина, це обрана людина, її ніхто не призначив зверху, її обрали. Тому для такої людини передбачені певні гарантії її незалежності і безпеки, бо від цього залежить нормальна діяльність міста.

Я як мешканка Вишгорода спробу усунути Олексія Момота від посади буду розцінювати як образу. Прокуратура нам на ці кілька днів паралізувала нормальну діяльність виконавчих органів, апарату міської ради, не кажучи про зрив звичайного життя сотні сімей.

Упевнена, що він продовжуватиме працювати. Слідство триватиме — це ж у наших інтересах, аби воно тривало.

Для необізнаних у юриспруденції громадян поясню: відсторонення від посади — це окрема процедура, і вона вчиняється тоді, коли звинувачений своїми службовими і посадовими повноваженнями може впливати на слідство. Як Момот може впливати, якщо та ділянка була видана ще 10 років тому?

— Вона кілька разів передавалася…

Мер ніяким чином не міг вплинути на цей хід подій — тільки суд. Олексій Момот, як сказав мій колега­захисник, — не директор Вишгорода. Всі питання з комунальною землею вирішуються колегіально міською радою, погоджуються певними процедурами.

— Пані Наталю, Ви зазначили високу професійність захисту. Що скажете про іншу сторону?

— Разом із журналістами ми, захисники, були в шоці від цього наспіх зрежисованого спектаклю з акторами, маріонетками, що піднімали ручки, відкривали роти і проговорювали шаблонні фрази з кодексів, усім своїм виглядом демонстрували перекладання відповідальності за те, що відбувається, на когось іншого.

— На сьогоднішньому вічі (19.04.2016 р. — ред.) Вишгородський міський голова сказав, що не тішиться ілюзіями щодо скорого закінчення цієї справи, розуміє, що це тільки початок. У чому Ви це вбачаєте?

— Цілком вірогідно, що можуть бути провокації стосовно нього і щодо ключових людей, які навколо нього, на яких він спирається як людина і як голова. Якщо когось схоплять — я не здивуюсь. Окрім того, попереду великий шмат роботи суто процесуальної й кропіткої. До того ж, інформаційний буревій підняв масу питань, що обов’язково будуть піддані публічному обговоренню і призведуть до непрогнозуємих процесів. За нами тепер спостерігатиме вся країна!

— Говорять і пишуть у соцмережах: Момот знав, що проти нього щось готується, тільки не розумів — що саме. Чому ж він не звернувся по захист правоохоронців, аби убезпечити себе?

— Дійсно, його попереджали — і не раз. Про цю аферу говорять уже кілька років.

Чому мер не зробив заяву? Тепер ми, звісно, вже розумні. Але мер каже так: «Якщо у мене в кабінеті стоїть камера, я не беру нічого в руки, всі «пропозиції» ріжу, то в чому ж мене звинуватять?» Він був упевнений, що у них нічого такого не вийде.

— Ваша думка про таку версію: це — «змова» забудовників, аби обійти тих, хто забагато вимагає за свою земельну ділянку, а заодно прибрати мера, котрий не дає дерибанити міську землю і захищає інте­реси мешканців пров. Прожекторного?

— Це так виглядає. Якщо виходити з цього — то забудовник одним пострілом хотів убити двох зайців: укоськати тих, хто забагато у нього вимагав за свою земельну ділянку, та приручити «незручного» мера. Чому? Це водночас і ціль, і спосіб.

Я як приватна особа, що має нерухомість і хоче за неї щось отримати від забудовника, можу з ним вступати в будь­які відносини (займи, позики – все в межах закону). Як надати цьому злочинного присмаку? Сказати, що посадова особа за це вимагає гроші — і це вже неправомірна вигода (хабар).

Викладена прокурорами версія, з огляду на представлені докази, більше скидається на шахрайство, коли люди обіцяють «вирішити питання», прикриваючись відомими прізвищами посадовців, які і гадки не мають про те, що вони «у схемі». А що покаже слідство — побачимо, все ж лише почалося.

— Що сказав слідчий?                                         

— Олексія Момота затримали, вручили наступного дня ввечері підозру у вимаганні хабара та почали суд. Ознака старої системи — «професійний» рівень працівників прокуратури, а також їхня повна залежність від керівництва — дала збій. Вони не очікували, що у Вишгородського міського голови буде така підтримка (люди, міський, районний, обласний депутатський корпус і навіть нардепи — після того, як розібралися, що це — не документи, це — детектив, складені недолуго і не містять посилань на жодні реальні докази; нічого, крім слів заявника).

Безмежно вдячна Москаленку і Горгану, іншим нардепам, які у цій ситуації не відвернулися, не побоялися, що скажуть: «Захищає хабарника». Коли на всю країну звучить така заява, то це ж як прокляття. І треба мати мужність — піти на захист чесної людини.

Це був розрив шаблону. Вони знають особисто Олексія — а тут мільйон у кабінеті — повна нісенітниця… Вночі (четвер, 14.04.2016 р. — ред.) — пікет, наступного дня — прес­конференція. Це був переламний момент: ЗМІ зрозуміли, що інформацію подають, а тонкощів справи не знають.

— Є думка, що це чергова «хвиля» антикорупційної боротьби.

— Вірніше сказати: видимість такої боротьби. Прокурорські хотіли зробити собі піар, суперновину — і прокололися: спочатку — мільйон, потім триста, двісті тисяч… Вони ж — за наші гроші — борються з чесними людьми. Ми вистраждали антикорупційну прокуратуру, купили їм шкарпетки по 397 грн за пару, дали їм зарплату по 90 тисяч. Однак не дали їм справу Момота, яку тільки вони і мають розглядати…

— Справу мають передати Національному антикорупційному бюро України (НАБУ)?

— Слідство триває, будуть з’ясовувати всі обставини, допитувати свідків,  вилучати документи. Рішення про передачу справи НАБУ поки що не прийнято.

Як тільки передадуть туди, як тільки прокурор у своїй постанові про визначення цієї підслідності напише, як тільки цей документ вийде, то держава — в особі правоохороних органів — фактично визнає, що все, що відбувалося (вчинене правоохоронними органами), — вчинене неналежними особами.

— Чуток багато: що його вели три місяці, стежили, що це треба для того, щоб замінити Генпрокурора чи прокурора області, зібрати необхідні для коаліції голоси, відволікти увагу громадськості від чогось більш серйозного…

— Всі ці «версії» з’явилися вже після того, як ми з вами зробили з цього  повідомлення фейк, перелам інформаційний у соцмережах. У суді навіть люди, що не мають юридичної освіти, все зрозуміли. Головне, щоби ці «політичні підігріви» теми не шкодили неупередженому розслідуванню і не замилювали людям очі, відволікаючи від істинного стану речей і справжніх мотивів.

— Ваш прогноз розвитку подій?

— Гадаю, справа Олексія Момота в майбутньому буде використовуватися як бренд (Момот — проти беззаконня прокуратури, Момот — проти порушення презумпції невинуватості). Стане хрестоматійним, епічним прикладом того, що система валиться і не здатна протистояти силі об’єднаних громад.