31.03.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Асоціація міст України звернулася до Голови Парламенту, голів депутатських фракцій і груп, голів Комітетів з питань бюджету та з питань науки і освіти з проханням сприяти відхиленню Парламентом пропозицій Президента України до законів щодо фінансування пр

У Державному бюджеті на 2016 рік на місцеві бюджети покладені видатки на утримання закладів професійно-технічної освіти – близько 5,8 млрд гривень. Таке рішення було підкріплено й  відповідними змінами до Бюджетного кодексу України.

Загальновідомо, що ПТУ надають освіту не лише жителям міста, де вони розташовані. Як правило, у цих закладах навчаються діти з інших населених пунктів, районів та областей. Тобто, окремі територіальні громади уповноважено за свої кошти надавати освітні послуги для жителів інших громад. І при цьому не було проведено ані попередніх консультацій, ані розрахунків щодо можливості місцевих бюджетів взяти на себе такий тягар. На практиці більшість міст виявилися не спроможними фінансувати заклади професійно-технічної освіти з місцевого бюджету.

Народні депутати, зрозумівши цю проблему, вирішили виправити помилку Мінфіну і конституційною більшістю проголосували за закони про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо фінансування професійно-технічної освіти (№3831-2) та про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» щодо фінансування професійно-технічної освіти (№3830-3). За цими законами, видатки на утримання ПТУ мали б бути перерозподілені між бюджетами міст-обласних центрів, областей та Державним бюджетом. Зрозуміло, що таке рішення було компромісним, адже місцеве самоврядування у тяжкий для країни час погодилося взяти на себе значну частину відповідальності.

На жаль, Президент України після тривалого – більше місяця – розгляду повернув прийняті закони і запропонував їх відхилити. У своїх пропозиціях Глава Держави  визнає відсутність у місцевих бюджетах необхідних коштів для забезпечення видатків на утримання закладів професійно-технічної освіти, але аргументує своє рішення ризиком «перекладання фінансування потреб зазначених навчальних закладів у повному обсязі на Державний бюджет України».

Таке обґрунтування не може бути переконливим, оскільки суперечить ст. 53 та ст. 142 Конституції України – Держава забезпечує доступність і безоплатність професійно-технічної освіти у державних та комунальних навчальних закладах.

Слід наголосити, що у разі прийняття пропозицій Президента України щодо відхилення вищенаведених законів органи місцевого самоврядування не зможуть фінансово забезпечити виконання цих зобов’язань, а по суті діти з малозабезпечених сімей і діти-сироти позбавляються права на отримання професії та фінансової підтримки у вигляді стипендії, а викладачі – заробітної плати, яка у освітян й так невелика. Просто по-людськи аморально заради дотримання «бухгалтерського» балансу бюджету не побачити трагедії яка чекає і так обездолених дітей.

Ще одним вкрай негативним та небажаним наслідком для Держави та її іміджу у світі від таких дій Мінфіну є повне нівелювання бюджетної децентралізації як такої. Адже надані реформою громадам збільшені кошти та можливості для розвитку «обнуляються через навішування» на місцеві бюджети невластивих зобов’язань, серед яких:

–      фінансування професійної-технічної освіти (5,8 млрд грн);

–      пільгові перевезення окремих категорій громадян (2,2 млрд грн.);

–      погашення різниці в тарифах на житлово-комунальні послуги (11,9 млрд грн);

–      підвищення у 2,5 рази тарифів на електроенергію для зовнішнього освітлення населених пунктів (0,7 млрд грн).

З метою соціального захисту найбільш вразливих верств населення, дотримання законних прав територіальних громад та недопущення згортання реформ в Україні Асоціація міст України звертається з проханням сприяти відхиленню Парламентом пропозицій Президента України до законів про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо фінансування професійно-технічної освіти (№3831-2) та про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» щодо фінансування професійно-технічної освіти (№3830-3).

Звернення підписав Сергій Надал, Голова Комітету з питань бюджетної політики АМУ, Тернопільський міський голова.