30.03.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Про тарифи «на пальцях»

Тарифи на утримання будинку та прибудинкової території — це водночас проста й складна тема

Алла РАДІВІЛОВСЬКА, директор КП ЖКГ Вишгородської міської ради

Проста, тому що всім здається, що це саме утримання зводиться до прибирання двору та сходових клітин і саме за це і платить споживач (адже, помноживши суму у платіжці на кількість квартир, начебто виходить доволі кругленька сума). Складна, бо, крім прибирання, є ще утримання внутрішньобудинкових інженерних комунікацій (водопостачання, водовідведення, опалення та електропостачання), є ще обслуговування ліфтів, вивезення твердих побутових відходів (ТПВ).
Як правило, споживачі/мешканці/співвласники не враховують те, що у тариф закладено всю роботу обслуговуючого підприємства, котрому треба утримувати офісні приміщення (опалення, вода та електропостачання), платити зарплатню бухгалтерам, інженерам, майстрам, директору, купувати пальне, канцтовари, сплачувати за послуги Інтернету та програмного забезпечення, за телефон, заправку картриджів, купувати і ремонтувати офісну техніку та багато іншого.

Спробуємо тепер розібратись, яким чином формується вартість роботи такого підприємства та яким чином вона відображається в тарифі на утримання будинку та прибудинкової території.
Крок перший: визначаємо перелік послуг.
Згідно з Постановою Кабміну № 869 від 01.06.2011 р. «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» (далі — Постанова 869):
тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (далі — тариф на послуги) є сукупною (загальною) вартістю надання таких послуг, розрахованою на основі економічно обґрунтованих планованих (нормативних) витрат з урахуванням планового прибутку та податку на додану вартість або єдиного податку.
Тариф на послуги розраховується окремо за кожним будинком залежно від запланованих кількісних показників послуг, що фактично мають надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій із урахуванням переліку послуг:
— прибирання прибудинкової території;
— прибирання сходових кліток;
— вивезення побутових відходів (збирання, зберігання, перевезення, перероблення, утилізація, знешкодження та захоронення);
— прибирання підвалів, технічних поверхів та покрівлі;
— технічне обслуговування ліфтів;
— обслуговування систем диспетчеризації;
— технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем;
— дератизація;
— дезінсекція;
— обслуговування димових та вентиляційних каналів;
— технічне обслуговування та поточний ремонт мереж електропостачання та електрообладнання, систем протипожежної автоматики та димовидалення, а також інших внутрішньобудинкових інженерних систем у разі їх наявності;
— поточний ремонт конструктивних елементів, внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення та зливової каналізації і технічних пристроїв будинків та елементів зовнішнього упорядження, що розміщені на закріпленій в установленому порядку прибудинковій території (зокрема — спортивних, дитячих та інших майданчиків);
— поливання дворів, клумб і газонів;
— прибирання і вивезення снігу, посипання частини прибудинкової території, призначеної для проходу та проїзду, протиожеледними сумішами;
— експлуатація номерних знаків на будинках;
— освітлення місць загального користування і підвалів та підкачування води;
— енергопостачання ліфтів.
Крок другий:
формуємо запит по кожній послузі окремо.
Прибирання прибудинкової території
Згідно з наказом Мінрегіонбуду від 25.12.2013 року № 603 «Про затвердження норм часу…», обираємо роботи, які, на наш погляд, необхідно здійснювати на нашій прибудинковій території. Перелік довгий, але слід усвідомлювати, що за кожну послугу треба платити, кожен рядок має свою вартість, яка залежить від кількості людиногодин, що витрачатимуться на виконання цієї роботи.
Зупинюсь на вартості. Вихідна цифра — це оплата праці двірника, яка розраховується таким чином:
О п. = (((Мз.п х Кг.у. х Кр. х Кк.д. ) + Кін) х 13)/12,
де
Мз.п. — мінімальна заробітна плата,
Кг.у. — коефіцієнт за галузевою угодою,
Кр. — коефіцієнт розрядності,
Кк.д. — коефіцієнт за колективним договором на підприємстві,
Кін — коефіцієнт інфляції або фіксована сума (в нашому випадку).
Добуток множимо на 13, бо на період відпустки треба платити за розширення зони тому, хто буде заміняти, і ділимо на 12 (кількість місяців на рік).
Отже, обрахувавши кількість двірників на один будинок, множимо на вирахувану оплату праці одного двірника — і отримуємо вартість у грн роботи двірника, але це ще не складова тарифу на прибирання прибудинкової території.
Обраховуємо суму нарахувань на фонд заробітної плати (Вф), з 01.01.2016 — 22%. Далі — вартість спецодягу та засобів виробництва на одного двірника/робітника з комплексного прибирання. Розраховуємо накладні витрати саме на цю послугу за формулою:
Н = О п. х Кнв,
де
Н — накладні витрати (розраховуються згідно з Постановою № 869);
Кнв — коефіцієнт накладних витрат (Н/100).
Тепер отримуємо загальну вартість послуги на будинок (Впт).
Впт = Оп. + Вф + Н + М. Додаємо плановий прибуток (по сфері ЖКГ — до 13%). І розподіляємо вартість на кількість кв. м, що знаходяться у власності.
За посиланням https://docs.google.com/…/1lGNebsJvsCYRre8gcYaKXEJheM…/edit…
можна побачити роботи по будинках, періодичність, кількість людиногодин на їхнє виконання (це, власне, і є предметом обговорення, адже що більше робіт — то більше коштів у тариф).
За цим посиланням штатний розклад: https://docs.google.com/…/1Ml6w3pBQX5C3rEtgXHj1zems-r…/edit…
Файли розрахунку можна вивантажити тут: http://www.ex.ua/370598081777.
Далі буде