31.03.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Спалах поліомієліту. Потрібна вакцинація

Тамара МАКАРЕНКО, заступник головного лікаря по дитинству і пологовій допомозі КЗ «Вишгородська ЦРЛ»

Ми мали статус країни, вільної від поліомієліту, завдяки успішній роботі по вакцинації дітей. Із 2008 року – у зв’язку з дефіцитом вакцин проти поліомієліту – відсоток щеплень з 95 % знизився до 45 %, а в поточному періоді 2015 р. – до 25,9 % (за 6 міс.). Низьке охоплення вакцинацією протягом останніх 7-8 років, низький імунний прошарок населення, міграція, у т. ч.  внутрішньо переміщених осіб, військовий конфлікт призвели до виникнення спалаху поліомієліту в Україні у вересні 2015 року.

На сьогодні є три ендемічні країни по поліомієліту (Пакистан, Афганістан,  Нігерія — в цих країнах циркулює дикий поліовірус) та 12 країн з ризиком розповсюдження дикого поліовірусу (у т. ч. — Україна). У разі невдачі вакцинальної кампанії у світі щороку виявлятиметься близько 200 тисяч випадків поліомієліту. За влучним висловом Білла Гейтса, вартість людського життя на сьогодні становить 23 центи – стільки, скільки коштує одна доза поліомієлітної вакцини.

Ситуація, що виникла в Україні, безпосередньо загрожує національній безпеці держави. Терміновий захід для попередження поширення поліовірусу —  позапланова вакцинація дитячого населення.

Календар обов’язкових профілактичних щеплень, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 16.09.2011 року № 595 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров’я України від 11.08.2014 року № 551):

Вік дітей Вакцинація

2 місяці

4 місяці

ІПВ – інактивована полівакцина («Імовакс Поліо» – Санофі  Пастер, Франція) внутрішньом’язово

6 місяців

18 місяців

6 років

14 років

ОПВ – оральна полівакцина жива

(виробник –  Росія 

або «ОПВЕРО» Санофі Пастер

(Франція) – гуманітарна допомога з Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ)

На Київщині, як і по Україні в цілому, із 2008 року план вакцинацій не виконується. 2014-го року в Київську область надійшло 42,0 % від потреби живої оральної поліомієлітної вакцини (ОПВ).

Із серпня 2015-го зникли із продажу комбіновані вакцини. Сталося так через те, що державні установи не замовили у 2014-му необхідну кількість вакцин на 2015-ий, а приватні аптеки зробили малі замовлення, бо вакцини — дорогі (вартість однієї дози — понад 500 грн, а до року треба зробити три щеплення) і основна частина батьків робить щеплення своїм дітям у поліклініках — за рахунок держави.

На сьогодні Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) в якості гуманітарної допомоги надав для України 1,1 млн доз інактивованої вакцини проти поліомієліту (ІПВ) та 3,7 млн доз вакцини проти поліомієліту оральної, живої (ОПВ) виробництва Санофі Пастер, Франція.

Вакцина, придатна до використання, є в достатній кількості і в нашому районі.

По всій Україні,  а також у нашому районі, розпочато три тури  додаткової імунізації проти поліомієліту з використанням живої оральної поліомієлітної вакцини (ОПВ):

І тур діти віком до 6 років (5 років 11 місяців 29 днів) 23.10.2015-09.11.2015
ІІ тур діти віком до 6 років (5 років 11 місяців 29 днів) 30.11- 15.12.2015
ІІІ тур

діти віком до 6 років (5 років 11 місяців 29 днів);

діти віком від 6 до 10 років (9 років 11 місяців 29 днів)

15 – 30.01.2016

Планується здійснювати додаткову імунізацію всім дітям даних вікових груп —незалежно від вакцинального  статусу дитини (проведених щеплень проти поліомієліту).

У поточному періоді 2015 року охоплено щепленнями  проти поліомієліту в середньому 15-30% дітей відповідних вікових груп. Зокрема, щеплено 64 % дітей віком від 2-х місяців до 6-ти років, 6 % батьків написали відмову від щеплення, 10 % дітей цієї вікової категорії не щеплені за тимчасовими медичними проти показами, іще 10 % — за постійними проти показами (епілепсія, судоми, онкозахворювання, імунодефіцитний стан тощо).

Без письмової згоди батьків щеплення не робиться. Допомагає виважено вирішити це питання контрольний список запитань, на які відповідають батьки, та інформація, що не є протипоказанням до проведення щеплення.

Бланк інформованої згоди на щеплення та оцінки стану здоров’я дитини представником дитини — див. на сайті газети «Вишгород» (www.vyshgorod.in.ua).

***

Що таке поліомієліт?

Поліомієліт — гостре інфекційне захворювання вірусної етіології, яке виникає в результаті інфікування одним із трьох типів вірусів поліомієліту. Інкубаційний період становить від 2 до 35 діб.

Клінічні прояви поліомієліту поліморфні: у понад 90 % осіб інфекція є безсимптомна, у 4-8 % захворювання перебігає в абортивній формі без рухових порушень (у вигляді гострої респіраторної  чи кишкової інфекції). У 1 % хворих розвивається серозний менінгіт. Лише у 1-10 з кожних 1000 сприйнятливих до захворювання осіб (0,1-1,0 %) розвивається паралітична форма хвороби.

Вірус розмножується в клітинах епітелію тонкого кишківника та глотки, передається від людини до людини — з мокротами, через брудні руки, іграшки, інфіковану воду та їжу, а також переносниками- мухами. Значне накопичення ентеровірусів, у т. ч. поліовірусів, відбувається в тканинах молюсків, що фільтрують воду (устриці, мідії тощо). Вірус поліомієліту може тривалий час зберігатися у навколишньому середовищі — до 3-4 місяців у воді (відкриті та підземні водоймища), до 6 місяців з фекаліями в грунті.

Найбільш інтенсивне виділення вірусу від хворого відбувається в перші два тижні, але може тривати до 4-6 тижнів від початку захворювання.

При появі перших ознак захворювання (підйом температури тіла, головний  біль,  нежить, блювота і проноси, біль у горлі чи кінцівках, підвищена пітливість, зміна походки, розвиток гострих або в’ялих паралічів — від декількох годин до 1-5 днів, знижений тонус або атрофія м’язів; знижені сухожильні рефлекси) слід негайно звернутись до лікаря.

Хворого необхідно госпіталізувати в дитячу інфекційну лікарню або дитяче інфекційне відділення, виділити йому окремий посуд, рушники, предмети особистої гігієни. У приміщеннях, де перебувала хвора дитина, — провести вологе прибирання із застосуванням дезінфікуючих засобів.        

Що сприяє розвитку паралітичних форм поліомієліту?

* Відсутність або неповний курс вакцинації проти поліомієліту;

* Вагітність;

* Інтенсивні фізичні навантаження;

* Внутрішньом’язеве введення лікарських препаратів;

* Травми;

* Оперативні втручання, особливо тонзил- та аденектомія;

* Тісний, тривалий контакт з хворим.

Як попередити зараження дитини на поліомієліт?

* Обов’язково дотримуватися графіку профілактичних щеплень.

* Уникати дитині місць великого скупчення людей (Під час загрози спалаху поліомієліту нові діти в загальноосвітні навчальні, оздоровчі та санаторно-курортні заклади не приймаються);

* Уникати та відвідування країн, ендемічних по поліомієліту, та контакту з особами, що перебували в таких країнах;

* Навчити дітей мити руки з милом;

* Провітрювати приміщення декілька разів на день;

* Проводити вологе прибирання оселі;

* Пити тільки кип’ячену воду або спеціальну воду для пиття,  добре вимиті овочі та фрукти;

* Не купатись у заборонених водоймищах.