31.03.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Дитячі садочки: реальність і перспектива

Марія РЕШЕТНІКОВА,
в. о. Вишгородського міського голови

Завершується процедура по обговоренню проекту містобудівної документації «План зонування території в м. Вишгороді». Цей документ, а також детальні плани окремих територій є важливими складовими стратегії розвитку міста. Вони дадуть змогу уточнити, де і що будувати. І обговорення їх широким загалом є дуже позитивним процесом.
Відкрите громадське обговорення, перша в місті прозора робота погоджувальної комісії щодо спірних питань, участь у цих процесах широкого кола представників громадських об’єднань, експертного середовища, багатьох мешканців міста та фахівців — є запорукою зважених та прозорих рішень. І не потрібно боятися того, що ми маємо різні погляди на багато проблемних питань, важливо, щоб у цій дискусії ми Стратегію розвитку міста не загубили за «моя хатаскраївською» позицією, розуміли, що є стратегічні для міста соціальні питання.
Всі ми добре знаємо, якою нагальною проблемою є недостатня кількість дитячих садочків. Ось про що свідчить статистика: чотири міські дошкільні навчальні заклади відвідує 1335 дітей. Це на 668 наявних місць. Тобто, кількість дітей удвічі перевищує проектну потужність цих закладів. Далі: на 2017-2018 навчальний рік уже записано в чергу 335 дітей на 160 місць. Це означає, що половина малечі не зможе потрапити до садочка. А якщо врахувати позитивну демографічну ситуацію, міграційні процеси, то стає цілком очевидно, що за рік-другий ситуація із влаштуванням дітей до садочків стане нестерпною. Сьогодні дуже відрадно, що тут є багато пропозицій, які проголошуються в залі слухань і на сторінках різних видань. Це свідчить, принаймні, про небайдужість до проблеми.
Звичайно, хотілося б більше фахових дискусій, а головне — ми повинні розглядати всі можливі варіанти, не відмовляючись від жодного.
Найбільш перспективні шляхи умовно можна поділити на найближчі та стратегічні.
І. Найближчий період
На вул. Н. Шолуденка є приміщення колишнього теплопункту площею 200 кв. м. Ще В. Решетняк запропонував здійснити його реконструкцію та передати будівлю Вишгородській районній спеціальній загальноосвітній школі «Надія». Робота в цьому напрямку ведеться. Насамперед розроблено ескізний проект реконструкції. До речі, дуже активну участь у цій роботі взяли представники школи «Надія»: вони внесли всі необхідні корективи, в яких враховані особливості навчання дітей з обмеженими можливостями.
Для подальшої реалізації цього проекту потрібно затвердити зонінг, щоб надати містобудівні умови та обмеження для проекту реконструкції. Якщо оперативно провести цю процедуру, то за зиму можна виготовити проект, а навесні вже розпочати реконструкцію. Після переїзду школи із «Золотого ключика» звільнені там приміщення відремонтувати і розмістити дві нові групи дітей.
Сьогодні ми також опрацьовуємо можливості добудови окремих корпусів на території міських садочків.
Передусім, обговорюється добудова до основного приміщення дитячого садочка «Ластівка» корпусу на декілька груп. Але для цього, згідно з Державними будівельними нормами, потрібна додаткова територія. Пропонують приєднати частину саду школи № 1. Але це практично неможливо, бо знову ж таки, згідно з будівельними нормами, у школи має бути територія від 2 га і більше. А на сьогодні вона має всього 1,3 га. Тобто, цей варіант не відповідає вимогам ДБН.
Наступна пропозиція стосується добудови нового корпусу до дитячого садочка «Чебурашка». Це можливо за умови збільшення території цього закладу. Ми підняли архівні матеріали. Свого часу там пропонувалося побудувати басейн, але й цілком можливо розглядати питання добудови нового корпусу — за умови, повторююсь, збільшення території ДНЗ.
ІІ. Стратегічний план
У питанні будівництва нових дитячих навчальних закладів є і стратегічний напрямок на перспективу.
Є цікава пропозиція побудувати невеликий дитсадок на вул. Т. Шевченка, на так званому свайному полі. Раніше, згідно з Генеральним планом, ця територія призначалася під багатоповерхову забудову, але міською радою вже замовлено детальний план території для уточнення існуючої містобудівної ситуації з можливістю розташування на цьому місці дитячого садка.
Та є неабиякі юридичні перепони. Як об’єкт незавершеного будівництва вказаний котлован придбало приватне товариство ще у 2006 році. Зараз із залученням прокуратури Київської області триває судовий розгляд щодо розірвання цього договору купівлі-продажу. Будемо сподіватися, що врешті-решт справедливість восторжествує на боці громади.
Ще одна пропозиція — побудова дитсадка на провулку Прожекторному. Згідно з Генеральним планом — це територія під багатоповерхове будівництво. Знову потрібно розробити детальний план території. Але найгірше те, що ця ділянка площею 2,4 га вже багато років є предметом судових справ орендарів, суборендарів та фізичних осіб у частині передачі прав власності на квартири в першій черзі забудови. Процеси важкі і затяжні, але є надія, що по їх завершенню забудовників можна буде залучити до участі в наших соціальних проектах.
Наступним стратегічним об’єктом є недобудований учбово-курсовий комбінат ПТУ загальною площею 4 574,8 кв. м (на просп. Т. Шевченка). Але це — приватна власність. Міська рада в позаминулому році при затвердженні детального плану території кварталу передбачила розміщення там дитячого садочка. Подальші дії: вилучити земельну ділянку та викупити цей об’єкт для суспільних потреб. Робота в цьому напрямку триває.
І остання далеко не безнадійна перспектива — це район вул. Ю. Кургузова. Орендар земельної ділянки під багатоповерхову забудову, в принципі, погоджується побудувати дитячий садок, але потрібно змінити цільове призначення ділянки. Як бачимо, це єдине місце без особливих юридичних обтяжень.
Є інші варіанти, які сьогодні опрацьовуються фахівцями.
Як бачимо, стратегічний напрямок складний, але не безнадійний. Повторюся, нам треба займатися цими питаннями постійно, і крига — скресне однозначно.
Варто нагадати, що у місті надають освітні послуги приватні дитячі садочки (центри розвитку дитини). Але не кожна сім’я має можливість оплатити перебування там своїх дітей. Вишгородська міська рада прийняла Програму підтримки інтелектуально-творчого розвитку дітей на 2015 р., що дало можливість виділити на це кошти з міського бюджету. На даний час 23 дитини відвідують центр розвитку «Абетка» за рахунок міської скарбнички. Це діти учасників АТО, переселенців та інших пільгових категорій.
Але, на жаль, поодинокі приватні дитсадки не в змозі розв’язати цю складну проблему. Отже, у нас залишається єдиний, хоч і тернистий шлях: слідувати вищезгаданими варіантами. Хочеться вірити, що новий депутатський корпус по-діловому, без ноток популізму і дешевого піару підійде до розв’язання цієї нагальної проблеми — забезпечення вишгородській малечі справді щасливого дитинства.