28.05.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Стосується кожного

Іван ЛАХТАРІН, начальник юридичного відділу Вишгородської міськради

07 серпня 2015 р. у газеті Верховної Ради України «Голос України» було опубліковано новий Закон про місцеві вибори. Відповідно до ст. 38 Конституції України, громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Вся новітня історія України, особливо — події останніх років, навчили кожного старій істині — «якщо ти не займаєшся політикою, політика, рано чи пізно, займеться тобою». Тож особисто я очікую, що на місцевих виборах 25 жовтня 2015 року явка виборців буде не менше, ніж 70 відсотків.

Щоб зробити свідомий та відповідальний вибір, усім нам необхідно бути обізнаними зі змістом Закону, що визначає основні засади, організацію і порядок проведення місцевих виборів. Докладно ознайомившись із цим досить об’ємним документом, вже можна зробити наступні висновки.
Виборчий процес починається 05 вересня 2015 року. 17-20 вересня — мають бути визначені нові округи. Межі округів будуть уже новими, за винятком сіл і селищ, де кількість депутатів не змінилася.
Перелік партій, що візьмуть участь у місцевих виборах, буде відомий після 21 вересня, коли ЦВК його опублікує на своєму сайті. Висування кандидатів у депутати місцевих рад відбувається тільки за списками політичних партій. Висування кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови може відбуватися як шляхом самовисування, так і від політичних партій.
На виборчих дільницях мешканці міста Вишгорода під час виборів отримають чотири бюлетені: один — на вибори міського голови, один — на вибори депутатів міської ради, один — на вибори депутата районної ради та ще один — на вибори депутата обласної ради.
В бюлетені на вибори депутатів міської, районної та обласної рад виборці однією галочкою одночасно голосують і за партію, і за перший номер — лідера списку, і за одного кандидата в окрузі, якщо він був висунутий партією.
Що мене особисто засмутило: відповідно до нового Закону, після підрахунку голосів від одного округу в місцевій раді може бути два-три депутати, а можуть бути округи, які в раді жодним депутатом представлені не будуть.
Максимально від партії в бюлетені будуть вказані два кандидати. Один — це перший номер (лідер списку, який буде вказаний в усіх бюлетенях на всіх округах). Другий висувається на конкретному окрузі. Висування другого кандидата по окремому округу не є обов’язковим. Перший номер, у разі, якщо партія подолала 5% бар’єр, гарантовано стає депутатом.
У разі, коли партія подолала 5% бар’єр і перший номер списку партії автоматично стає депутатом місцевої ради, визначається кількість депутатів у раді від кожної партії. В залежності від того, хто з кандидатів від партії, яка подолала 5% бар’єр, набрав більшу кількість голосів, і визначається, хто саме зі списку партії потрапляє до ради.
Міського голову Вишгорода, відповідно до Закону України «Про місцеві вибори», обирає відносна більшість виборців, які віддали свої голоси за того чи іншого кандидата. Тобто міським головою стає той кандидат, за якого проголосувала більшість виборців, які взяли участь у виборах. Проведення другого туру не передбачено.
У разі, якщо Верховна Рада проголосує за зміни в Конституцію України, запропоновані Президентом, термін повноважень новообраного складу місцевих рад та сільських, селищних, міських голів складатиме 2 роки. Якщо такі зміни проголосовані не будуть — місцеві ради, обрані в 2015 році, працюватимуть наступні 5 років.
Текст Закону України «Про місцеві вибори» вже доступний на сайті Верховної ради України, тож ознайомитися з ним можна за посиланням: http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/595-19