31.03.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Медична допомога

Вишгородський РЦПМСД розпочав співпрацю з Чорнобильським фондом здоров’я

Бліц-інтерв’ю з Олексієм ЧЕРНЯХІВСЬКИМ, головним лікарем Вишгородського районного центру первинної медико-санітарної допомоги, представником організації Чорнобильського фонду здоров’я

— Де більше дізнатися про Чорнобильський фонд здоров’я?
— На офіційному сайті організації chernobyl-people.org
— Хто має право на отримання допомоги від цього фонду?
— Кожен громадянин України, у якого є чорнобильське посвідчення будь-якої категорії і відповідний страховий поліс із додатками до нього. Формування і збір заявок відбувається за територіальним принципом. У Вишгородському районі створено районну філію. Створення філій у населених пунктах району — триває.

— Чому акцентовано увагу саме на програмі «Медична допомога»?
— Тому, що робота Чорнобильського фонду здоров’я в районі розпочалася з тісної співпраці з КЗ «Вишгородський РЦПМСД».
І тому, що в 2015 році скасовано пільги для 4 категорії чорнобильців, що раніше дозволяло закуповувати ліки за державний рахунок.
Зазначу, що для участі в програмі «Медична допомога» необхідні: заявка на вступ в організацію; копія паспорта (всі сторінки, де є відмітки); копія ідентифікаційного коду; копія чорнобильського посвідчення; копія посвідчення інваліда (якщо є); копія експертного висновку МСЕК (якщо встановлено «зв’язок»); заявка на участь у програмі «Медична допомога»; заповнена анкета на отримання необхідного препарату; наявність медичних показань для отримання препарату.
Тобто, діагноз повинен підтверджуватися відповідними висновками і обстеженнями, які мають бути в амбулаторній картці пацієнта. Якщо у випадку перевірки з боку фонду та його міжнародних партнерів будуть виявлені невідповідності, подальша співпраця — неможлива.
— Як відомо, безкоштовний сир буває тільки в мишоловці і тільки для другої миші… За рахунок чого виходить «безкоштовність» медикаментів?
— За рахунок податкових пільг для виробника медикаментів. Приклад: американська фірма-виробник повинна заплатити податків на 100.000 доларів. І, відповідно до свого законодавства, вона може заплатити їх продукцією, яка буде використана в благодійних цілях.
Собівартість медикаментів, припустимо, 30.000 доларів. Різниця у вартості і є вигодою виробника, який не тільки економить гроші, а й нарощує обсяги виробництва. (Цифри і країна взяті виключно для прикладу, але в цілому відображають суть справи.)
— Як здійснюється доставка медикаментів?
— Формується заявка і пакет документів, які передаються у регіональний філіал фонду, потім — на район і в центральний офіс. Там обробляють заявки і перевіряють документи. Заявки передають міжнародним партнерам. Медикаменти надходять на склад за кордоном. Після цього одержувачу необхідно підтвердити заявку шляхом оформлення страхового поліса. Після його придбання всі витрати і страхові ризики, пов’язані з доставкою, лягають на страхову компанію, яка гарантує отримання і доставку препаратів одержувачу.
— Як оформляється страховий поліс і навіщо він потрібний, якщо медикаменти дають безкоштовно?
— Самі медикаменти виділяються безкоштовно, більше того, на заводі для них навіть виготовляється оригінальна упаковка українською мовою з написом «не для продажу». А доставка і складування коштують деяких грошей, і ці витрати не покриваються податковою пільгою.
Це означає, що саму доставку і процедури, пов’язані з нею, треба оплатити. Цим і займається страхова компанія. Вартість полісу варіюється залежно від вартості одержуваних медикаментів і становить орієнтовно до 25% загальної вартості ліків.
Медикаменти залишаються застрахованими на всьому етапі, аж до їх отримання. Страховий поліс оформляється у представника страхової компанії тільки після надходження ліків на склад від виробника.
— Які страхові компанії співпрацюють із фондом?
— На даному етапі керівництвом організації ведуться переговори з представниками страхових компаній. Оскільки не всі вони «однаково корисні», наше завдання — вибрати найбільш надійну. Кінцева інформація про співпрацю обов’язково буде відображена на офіційному сайті організації.
— Як знати, що медикаменти прибули в Україну і де їх потім отримати?
— Через районну філію організації або місцеву, якщо вона є у вашому населеному пункті. Видача медикаментів здійснюється через аптечну мережу. Конкретна інформація повідомляється за фактом наявності медикаментів кожному з одержувачів.
— Де саме можна оформити заявку на участь у програмі «Медична допомога»?
— Звернутися в будь-яку амбулаторію сімейної медицини з необхідним набором документів. Заявка на конкретний препарат оформляється тільки лікарем та засвідчується його печаткою.
— Скільки препаратів можна замовити?
— Конкретне найменування і кількість препаратів визначається лікарем. Заявка формується, виходячи з потреби на один рік, оскільки час від оформлення заявки до фактичного отримання допомоги досить тривалий. Інші варіанти можуть бути розглянуті в разі потреби.
— У Чорнобильського фонду здоров’я є різні програми. Чи є у районі офіс, який координує допомогу по них?
— Планується відкриття як мінімум одного центрального офісу у Вишгороді. Про це повідомимо додатково.