01.04.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Прийом батарейок

У Вишгороді, в магазині косметики та побутової хімії «Ватсонс» (комплекс БК «Енергетик» на просп. І. Мазепи — ред.) діє пункт прийому використаних елементів живлення

Лілія ЯНЧУК-ОЛЕКСІЙ

Від батарейок працюють годинники, електричні зубні щітки, ліхтарики, комп’ютерні мишки, а також телефони, фотоапарати, ноутбуки, сигналізації та інша апаратура. Зараз батарейки продаються практично в кожному магазині або кіоску, і всім їм знаходиться застосування.

Рано чи пізно, всі батарейки переходять у непрацездатний стан. І коли настає час позбавлятися від неробочих елементів живлення, мало хто звертає увагу на значок «не викидати до сміттєвої корзини». Чи знаєте ви, якої шкоди завдають навколишньому середовищу батарейки, що викидають у смітники щодня?

Одна пальчикова сольова батарейка, викинута на звалище, забруднює важкими металами близько 20 кв. м землі або 400 л води. Батарейка може вибухнути, протекти і пошкодити ваше обладнання, та основна шкода, яку вона завдасть, якщо не буде правильно утилізована, — забруднення довкілля.

Взагалі, батарейки — це хімічні пристрої, елементи яких вступають в реакцію, виробляючи на виході електрику. Елементи ці токсичні і небезпечні для живих організмів:
• свинець — накопичується в організмі, вражаючи нирки, нервову систему, кісткові тканини;
• кадмій — шкодить легеням, ниркам, печінці, кісткам, щитовидній залозі та провокує рак;
• ртуть — вражає мозок і нервову систему;
• нікель і цинк — можуть викликати дерматит;
• луги — пропалюють слизові оболонки і шкіру.
Ці речовини потрапляють в організми тварин, у фрукти та овочі, які ми їмо, випаровуються у повітря, яким ми дихаємо.
Металеве покриття викинутої батарейки руйнується від корозії, і важкі метали потрапляють у ґрунт і ґрунтові води, звідки вже недалеко і до річок, озер та інших водойм, воду з яких використовують для пиття. А якщо батарейку спалять на сміттєспалювальному заводі, то всі токсичні матеріали, що містяться в ній, потраплять в атмосферу.
Середньостатистична сім’я щорічно викидає до 500 грам використаних елементів живлення. У багатьох країнах фінансуються державні програми з переробки й знешкодження батарейок на спеціальних заводах.

Це задоволення не з дешевих, а скоріше із шляхетних. На жаль, в нашій країні такі програми не передбачені і не фінансуються.

Але… у Європі є тільки три заводи, які мають потужності для переробки «батарейок». Один із них — у Німеччині, другий — у Франції, третій — відкрився в Україні. Це Львівське державне підприємство «Аргентум». Щоправда, через низький рівень організації збору «батарейок» в нашій державі об’єми переробки дуже низькі. Процес переробки на «Аргентумі» виглядає так: спочатку батареї сортуються на групи. Потім сортовані «батарейки» перемелюють, виконують сепарацію (мокру або суху) матеріалів, які знаходяться всередині. І на виході отримують метали — цинк, нікель, літій, хлоридні і марганцеві сполуки. Під час переробки сміття майже не утворюється. 
Не залишайтеся байдужими до власного майбутнього! Чим більше людей дізнається про пункти прийому використаних батарейок, тим більше шансів на те, що це добровільне починання не буде забуте.
Такий пункт нині діє у Вишгороді, в магазині косметики та побутової хімії «Ватсонс».