31.03.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Маленькі секрети доброго господаря

Хочете багато смородини? Насушіть картопляних очисток

Картопляні лушпайки — багате джерело крохмалю, який так потрібний смородині. Від нього її ягоди виростають до розміру вишні. Тому візьміть за правило не викидати картопляну шкірку, а збирати, сушити і зберігати до потрібних часів. 

Всю весну та літо закопуйте сухі картопляні очистки під кущі або заварюйте їх окропом і охолоджений відвар використовуйте для поливу смородини. 

Також картопляні очистки можна використовувати як добриво при посадці капусти й огірків. Для цього їх розмочують і подрібнюють у кашку. При підготовці лунок, «картопляну кашу» закладають на дно, присипають зверху землею, а потім висаджують розсаду.

Картопля: ділимо бульбу правильно

Ні для кого не секрет, що основа високого врожаю – якісний насіннєвий матеріал. Не є виключенням і картопля.

Існує чималоспособів збільшення посадкового матеріалу картоплі: висаджувати в ґрунт зрізані вічка, підрощені росточки, робити стимулюючий надріз картоплини, ділити бульбу навпіл. При використанні останнього способу важливо, щоб обидві половинки мали однаковий потенціал, отож бульбу картоплі необхідно розрізати при розподілі уздовж.

Зрізи поділених бульб обробляють сумішшю попелу і цементу, у пропорції 5х1. Це не тільки захищає посадковий матеріал від поразки інфекціями, але й зупиняє випар вологи. Саджати оброблений таким чином насіннєвий матеріал можна вже через три години.

Підживлення полуниці

Чим більше листя на кущі, тим вищий урожай. Тому рано навесні проводять підживлення кущів аміачною селітрою. Воно викликає бурхливий ріст бадилля і забезпечує кущ пристойним листяним апаратом. Головне — не перестаратися, а то кущі підуть у бадилля. На відро витрачають зазвичай 1-2 сірникових коробка селітри. 

Як тільки ґрунт підсохне, треба скласти «гримучу» суміш із Топазу (2 мл), Ридомілу (25 г), Фуфанону (2 мл) на 10 л води. Обприскують якомога раніше — до цвітіння кущів. Така обробка захистить рослини від шкідників і хвороб. 

Кущі полуниці треба підгорнути. За зиму їх «виперло» із ґрунту або коріння оголилося. Підсапуйте акуратно, щоб не засипати серединку. Така процедура допоможе значно підвищити врожайність.

Попіл — добриво, пестицид, фунгіцид

Попіл — це прекрасне натуральне мінеральне лужне добриво, що успішно конкурує з хімічними мінеральними добривами. Його можна віднести до фосфорно-калійних добрив, адже він багатий, насамперед, калієм і фосфором, які легко розчиняються у воді та живлять рослини.

Крім калію, фосфору та кальцію попіл деревний, солом’яний містить багато мікро- і макроелементів. Серед них — магній, сірка, бор, залізо, молібден, марганець та ін. Однак у попелі повністю відсутній азот.

Як фунгіцидом попелом обробляють ранки та зрізи бульб, цибулин, корінців. Попіл допомагає від борошнистої роси, сірої гнилі на суниці, чорної ніжки у розсади, кили у капусти та інших грибних хвороб.

Від слимаків і равликів попелом посипають ґрунт. Від попелиці, хрестоцвітної блішки, цибульної мухи, личинок колорадського жука рослини опудрюють попелом або обприскують попельно-мильним розчином.

Картопля… під соломою

Посадка та вирощування картоплі давно встоялися — і щось нове, здавалося б, придумати складно. Однак це не так. Наші предки ще в 19 столітті дуже часто саджали картоплю по-іншому, під солому, не скопуючи ґрунт, затрачаючи на весь процес набагато менше зусиль, ніж сьогодні.

В основі цього методу лежить такий прийом, як мульчування: коли ґрунт покривається різними матеріалами, а самі агрокультури вирощуються усередині — на поверхні ґрунту, але під покривом цього матеріалу. У результаті прополка, підгортання та розпушування практично не потрібні, а полив проводиться набагато рідше.

Для мульчування використовують різні матеріали, в основному органічні:

— солома гарна для нейтральних і лужних ґрунтів, вона зовсім трохи підвищує кислотність, потрібно тільки додати азотних добрив або змішати з перепрілим гноєм;

— садовий компост має нейтральну реакцію і збагачує ґрунт корисними речовинами;

— тирса, деревна стружка, здрібнена кора та інші деревні відходи підкислюють ґрунт, їх бажано перед використанням компостувати протягом року;

— торф має сильнокислу реакцію, і, хоча він незамінний для важкого глинистого ґрунту, облагороджуючи та розпушуючи, застосовувати його потрібно обережно, він на сонці сильно нагрівається та перегріває ґрунт під собою;

— непогані результати дає свіжоскошена трава, збагачуючи ґрунт азотом, але її перед використанням необхідно просушити, щоб не загнивала, та очистити від бур’янів із доспілим насінням.

На рівну очищену, бажано — прогріту землю викладають рядами посівні бульби, їх трохи присипають землею, — так картопля буде проростати швидше, та й зеленіти не буде.  Потім її вкривають соломою на висоту приблизно 30-50 см. Можна викопати й неглибокі траншейки, тоді укривного матеріалу знадобиться менше. От і все! Гарного врожаю!