21.03.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Червоний Хрест започаткував навчальну програму

Розмову вела Анастасія ЛЕСИК

Вишгородська районна організація Товариства Червоного Хреста проводить спеціальні короткострокові курси за напрямом підготовки «доглядальниця за тяжкохворими в домашніх умовах». Що це за програма — ми попросили розповісти голову ВРОТЧХ Ірину ПРАВДИВУ.

— Ірино Олександрівно, наскільки нам відомо, Ваша організація реалізує цю програму спільно з міськрадою?

— Так, ми реалізуємо цю програму запідтримки Вишгородської міської ради. Вдячна Вишгородському міському голові Віктору Олександровичу Решетняку, що він з розумінням поставився до нашої пропозиції, знаючи потреби міста. Підтримав нас і депутатський корпус, виділивши на проведення навчання відповідні кошти з міського бюджету. Навчання — безкоштовне, воно буде проводитись на базі Всеукраїнського центру професійної реабілітації інвалідів (с. Лютіж). До речі, це саме спільно з реабілітаційним центром ми розробили програму цих короткострокових курсів.

— Оскільки йдеться про організацію курсів для доглядальниць, можна зробити висновок, що ця робота на сьогодні дуже затребувана?

— Як не прикро це констатувати, однак і тут кількість диктує саме попит. На жаль, сьогодні і справді дуже багато, здебільшого, літніх хворих людей, котрі перенесли інсульт, інфаркт, паралізовані чи мають якісь інші вади здоров’я після перенесеної хвороби. Рідні, зрозуміло, проявляють справжні чудеса витривалості та спритності в догляді за такими хворими, але тут досить часто потрібен професійний догляд.Особливо важливий в цьому випадку медичний аспект. А наші доглядальниці зможуть професійно перев’язати рани, обробити попрілості, а, в переважній більшості випадків — цих попрілостей не допустити, зробити якісь інші нескладні медичні маніпуляції.

Крім того, багатьох рідним доглядати хворих складно, адже вони працюють і не можуть виділити на догляд необхідної кількості часу. За нашого сприяння вони зможуть підібрати людину, яка доглядатиме хворого належним чином.

— Слухачі курсів отримають навики і щодо інших обставин підтримки нормальної життєдіяльності хворого?

— Навчальний план спеціальних короткотермінових курсів передбачає загально-професійну та теоретичну підготовку. Щодо медичного аспекту, то поряд з тим, що я вже сказала, також вони заслухають курс лекцій щодо захворювань системи органів дихання та травлення, серцево-судинної та центральної нервової системи, опорно-рухового апарату, шкіри, очей, ЛОР-органів і так далі. Детально слухачі відпрацюють курс «Загальний догляд за хворими» та «Спеціальний догляд за хворими».

— Якщо можна, докладніше про курс «Спеціальний догляд за хворими». — Він знайомитиме з особливостями догляду за онкохворими, хворими з психічними розладами, розумовою відсталістю та з порушеннями нервової системи, хворими на хворобу Альцгеймера та Паркінсона, з ураженнями органу зору, захворюваннями шкіри та венеричними хворобами, цукровим діабетом, людьми похилого віку та паліативними хворими.

Спеціалісти познайомлять слухачів курсів з основами фармакології, щоб вони розумілись на протимікробних, протипаразитарних та протиалергійних засобах, могли надати першу допомогу при гострих отруєннях, серцевих нападах, підвищенні тиску і таке інше.

— З перерахованого Вами можна зробити висновок, що доглядальниця — це не так просто…

— Освітньо-кваліфікаційна характеристика випускника спеціальних короткотермінових курсів передбачає, що спеціаліст, яким людина вже вийде після курсів, повинен, як мінімум, знати:основні положення Всесвітньої Організації охорони здоров’я, правове законодавство України;основи організації допомоги пацієнтам на дому та інше. Є ще ряд «прописних істин» щодо способів прибирання й обробки закріплених приміщень, обладнання, інвентарю та посуду; основних правил приготування дезинфікуючих розчинів; дотримання санітарно-гігієнічних вимог, карантинних заходів; дотримання особистої безпеки при роботі з групою хворих з особливо небезпечними інфекціями та при роботі з шкірно-венеричними і ВІЛ-інфікованими хворими і так далі. Про все це і розкажуть спеціалісти на курсах.

Професія, хочу наголосити, складна і відповідальна. Але вона сьогодні, можу судити за нашим моніторингом, у районі дуже потрібна: з проханням допомогти підшукати доглядальницю для хворого, родичі звертаються і в нашу організацію, і до Вишгородської центральної районної лікарні, Вишгородського районного територіального центру соціального обслуговування, Центру зайнятості, в управління соціального захисту населення. І ці курси дадуть змогу тим, хто захоче працювати у цій сфері, набути професійних навиків і знань. Слухачі курсів отримають відповідний сертифікат, що дасть їм право працювати на професійній основі. Заяви для проходження курсів приймаються у приміщенні районної організації Товариства Червоного Хреста (м. Вишгород, вул. Симоненка, 5) у робочі дні.

Доречно буде зауважити, що нинішній курс навчання розрахований, насамперед, на мешканців міста Вишгород, які прагнуть отримати відповідну професійну підготовку та працевлаштуватися. Програма проходить апробацію, в перспективі — це буде навчальна програма для всього району. Саме для цього ми зараз формуємо базу осіб, які готові надавати такі послуги, пройшовши відповідне навчання, а також мешканців району, котрі потребують стороннього догляду. Сподіваємось, що реалізація цієї програми допоможе людям, котрі шукають чи хочуть змінити роботу, працевлаштуватись, а хворим — отримати належний професійний догляд.