28.05.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

«Карпатські сніги» на Хуторі Савки

9

10

11

12

1011223 922306357813686 4086567741868708511 n

Валентина ЧИСТЯК
ФОТО – архів «Творчої Криївки», спеціально для «Вишгорода»

Хутір Савки—етнографічний музейу селіНові Петрівці,— днями приймав у себе бійців АТО, які перебувають на лікуванні та реабілітації у медичних закладах Київщини.  

Вони — з різних військових підрозділів і родом із різних областей України — Запорізької, Вінницької, Житомирської, Полтавської, Одеської. Але всіх їх об’єднало поле битви за кордони рідної держави, де вони мужньо протистояли ворожій агресії. Сьогодні ж волею долі хлопці опинилися на Вишгородщині, яку, безумовно, добре запам’ятають, адже приймали їх тут тепло і щиро, вважай — по-сімейному.

Про етнографічний музей «Хутір Савки», де можна ознайомитися із сільським життям XVIII-XIX ст., волонтери проекту «Творча Криївка» довідалися з інтернету.І, оскільки допомагають людям, які пройшли черезвоєнні дії, реабілітуватися психологічно та соціально і обирають для цьогохудожню творчість, діяльність у природних умовах, заняття ремеслами, — вирішили неодмінно побувати з бійцями у новопетрівському музеї під відкритим небом.
Гостинний господар — пан Савка, він же Леонід Шилов, розповів майже про кожну побутову річ (цікаво, що тут немає жодного «експонату» під склом і будь-який предмет можна спробувати у дії). Серед глиняних виробів, предметівщоденного вжитку, ремісничихзнарядь праці увагу хлопців привернуло м’яло — товкачка для овочів близько півтора метра довжиною. Вони пожалкували, що не знали про її існування у часи Майдану (а то можна було б звернутися до селян по підмогу) — така річ набагато переконливіша за «бити» та інші підручні засоби, які мали тоді…

Для гостей влаштували гарний концерт, запросивши, як каже Леонід Григорович, «молодих сусідів» – подружжя Дромарецьких із Лютежа, яким 178 років на двох (Віра Тимофіївна виконала  поезію Віктора Баранова «До українців» у супроводі бандури Анатолія Опанасовича), а також солісток  фольклорного гурту «Веснянка» (керівник Віктор Веснянка) Тетяну Яременко і Вікторію Духоту та скрипальку з Новопетрівської школи мистецтв Марію Александрову.

Було й пригощання смачним борщем із печі та іншими стравами національної кухні.

У пам’ять про зустріч хлопці подарували музею картину «Карпатські сніги», (написану бійцем 92-ї бригади  – кіборгом Донецького аеропорту), яка  експонувалась на конкурсі робіт воїнів АТО у Лондоні. А в книзі записів залишили немало теплих слів на кшталт: «Дивовижне місце, яке називається музеєм, сприймається як рідна хата з віршів Т. Шевченка. Кожен куточок тут наповнений теплом та Україною, тією Україною, про яку писали наші поети та співали кобзарі. Екскурсія була цікавою та живою. Дякуємо господарям за теплий і щирий прийом. Дякуємо за веселу програму,за смачний обід та чекаємо на нові зустрічі».